Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Hostivař, alternativní druhá jamka

A A A

Dobrý den,
možná to tu bylo, ale nějak jsem to nenašel. Hostivař, alternativní druhá jamka 2B - odpal z jednoho kopce, green na druhém kopci. Kolem greenu červená voda. (mimochodem moc pěkná jamka s úžasným výhledem na průmyslovou Prahu) Odpálím míč, ale strefím se do "vody" (je to prostě kopec a křoví a tráva na něm jsou označeny jako voda. Hraji další ránu z odpaliště (třetí). Ta je již lepší a ve vodě neskončí.
Cestou na green najdu svůj první míč ve vodě.
Mohu ho nyní hrát? (je furt lepší se dostat na green druhou, než třetí) nebo tím, že jsem odehrál svůj další míč z odpaliště jsem tím uvedl do hry nový míč a hrál prostě třetí ránu, bez ohledu co najdu?
Bylo zcela zřetelné, že míč ve vodě skončil. Nehlásil jsem provizorní míč.
Jestliže je má úvaha pravdivá, jak tedy postupovat, když mám šanci první míč najít ve vodě?
Mám nahlásit provizi? (Rozhodně není dobré jít nejdříve míč hledat a pak se vracet na odpaliště a hrát třetí.)
Omlouvám se za dlouhý popis, ale chtěl jsem být konkrétní.

Díky
Vašek Nádvorník

Odpověď na dotaz


Václave dobrý den.

Pokud je, jak píšete, zcela zřetelné (pravidlově vyjádřeno "je známé nebo prakticky jisté"), že míč skončil ve vodě, nemáte šanci hrát provizorní míč. Vyplývá to z Pravidla 27-2. Provizorní míč , konkrétně z části a. Postup. Míč není ztracen mimo vodní překážku proto není možné hrát provizi. Protože jste tedy odehrál z odpaliště s trestem rány a vzdálenosti, nemůžete už pokračovat původním míčem.

Pokud tedy myslíte, že najdete míč ve vodě a že bude hratelný (tohle zdání ve mně popis situace vzbuzuje), musíte dojít na místo a pak buď hrát původní míč jak leží nebo prostě dropovat vodu podle některé z možných variant. jestliže je na této jamce jedinou variantou jít zpátky, pak to tak bohužel musí proběhnout...

Vášku díky za dotaz!
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019