Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Vzdálenostní kolík - odstraněn

A A A

Dobrý den, prosím o zodpovězení tohoto dotazu:
víceméně omylem jsem odstranil červený kolík, vyznačující 100m od greenu. Nevadil mi ve švihu, jen jsem se bál, abych ho netrefil. To samozřejmě(??) nelze. Ale otázka je: neměl jsem za tuto chybu dostat trestnou?

Josef

Odpověď na dotazDobrý den Josefe.

To jestli smíte nebo nesmíte odstranit vzdálenostní kolík zase tak jednoznačné není. Naopak tam, kde místní pravidla píšou znalci a ne diletanti, je naprosto normální, že se vzdálenostní kolíky odstraňují. Vždyť jsou to z principu věci závady. A když se dá závadou pohnout, je pohyblivá. Pak se odstraňuje, aby bylo možno férově odehrát míč...

Občas někdo vymyslí (s prominutím) kravinu a definuje v místních pravidlech lehce odstranitelné vzdálenostní kolíky jako nepohyblivé závady. Pak za jeho odstranění následuje trest dvou trestných ran.

Díky za prima dotaz a jen dodávám, že je potřeba vždy dobře přečíst místní pravidla a zjistit, jestli se v nich nevyskytuje nějaká banální pitomost.
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019