Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

System normovani hrist

A A A

Dobry den,
opet bych si dovolil polozit dotaz, ktery tak uplne nesouvisi s pravidly: casto se u sebe i ostatnich hracu setkavam s velkym podivem nad tim, jak jsou jednotliva hriste normovana. Nechci zabihat do uplnych detailu, ale v zasade se jedna o dve extremni situace:
1) HCP jednotlivych jamek vubec neodpovida skutecnosti. Dokonce nejsou vyjimkou jamky, ktere jsou ohodnoceny jako nejtezsi a pritom jsou pravidelne cleny klubu hrany jako nejsnazsi. A to mluvim o hristich, kde hraji opravdu temer denne a vim o cem mluvim.
2) Dalsim extremem jsou hriste, ktere jsou znormovany v urcite podobe (vzrostle stromy, rough apod.), ale nasledne jsou stromy oznaceny stuhami a roughy posekany, takze se v podstate na turnaji jedna o uplne jine hriste...
NEBYLO BY VELMI PROSTYM RESENIM NAHRADIT CELY SLOZITY SYSTEM NORMOVANI I S JEHO KOMISI TIM, ZE BY SE STAHLA DATA ZE SERVERU CGF Z TURNAJU ZA POSLEDNI 3 ROKY A JEDNOTLIVE JAMKY BYLY ONORMOVANY PRUMERNYM VYSLEDKEM ZAHRANYM HRACI NA JAMCE? VZDYT STEJNY SYSTEM "JE UPLATNEN" I NA PGA A MYSLIM, ZE NIC PRESNEJSIHO A PRITOM JEDNODUSSIHO NEEXISTUJE...
Dekuji Mirek Zanaska

Odpověď na dotaz


Mirku, je mi líto...

Aby byly hcp hráčů po celém světě nějak měřitelné a aby si pak mohli proti sobě zahrát, je třeba držet nějaké normy. Proto komise, proto USGA normy, proto lasery, metry, tabulky... Každé hřiště, které se dostane do jiného stavu, než jak vypadalo při normování, má povinnost nechat nový stav přenormovat. Mimo jiné povinně - tuším - jednou za pět let...

Nemáte za co děkovat.
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019