Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Půda v opravě na greenech

A A A

Dobrý den pane Jone,
Poprosil bych Vás o radu na uvedené situace na greenu.
1.Na novém ne ještě úplně \"dokonalém\" ) povrchu greenu jsou modrou barvou označeny půdy v opravě(holiny). Míček skončí jak jinak uvnitř. Kam si položit míček? Je jasné že na nejbližší místo úlevy a ne blíže jamce. Pokud je nejbližší místo až \"za\" půdou v opravě, má se míč umístit tam i když je v cestě právě poškozený green? Pokud to tak je,potom zcela nechápu proč nehrát z těch holin, když si pro ten míček stejně do té poškozené části musím dojít (tím tu část greenu stejně nešetřím)a stejně musím přes ty holiny hrát (a to teď již přes celou jeho poškozenou část). Nebo má pravdu kolega ve flajtu, který tvrdil, že se míč umístí po \"kružnici\", tak aby nevadila půda v opravě.
2. Podobná situace, ale \"holiny\" nejsou označeny modrou barvou jako půda v opravě. Musím jej hrát z místa jak leží, nebo jej mohu umístit tak, aby holiny nepřekážely v cestě(samozřejmě ne blíže jamce)?
Děkuji Vám nejenom za odpověď, ale za celou poradnu. Vynikající věc pro nás obyčejné nadšence, kdy konkrétní situace a jejich řešení dává daleko víc užitku než suchopárný text pravidel...
Radim

Odpověď na dotaz


Radime dobrý den.

ad1) Pokud je na greenu označena půda v opravě a není z ní hra zakázána, pak Vás nikdo (ani jinde na hřišti!) nemůže nutit vzít povinnou úlevu. Prostě máte možnost si ulehčit od něčeho, co není ok, ale nutit Vás nikdo nebude. Pokud úlevu budete brát, pak skutečně půjdete (pozor, to je opravdu lidový popis procedury) po kružnici nejkratším směrem ven z půdy v opravě ne blíž jamce.
ad2) Pokud nejsou holiny na greenech označeny a pokud ani startér slovně nedeklaroval, že holiny na greenech jsou půda v abnormálním stavu (v opravě), pak na úlevu neexistuje (a opět ani jinde na hřišti) žádný nárok. Musíte míč hrát jak leží.

Jsem nadšený vždycky když slyším, že poradna má smysl - díky a hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019