Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Normování hřišť

A A A

Dobrý den,
vím že se jedná o dotaz, který né úplně souvisí s pravidly, ale přesto. Je možné si někde stěžovat na normování hřiště? Jelikož například případ Velké Karlovice je až do nebe volající. Tak jak je hřiště znormováno je reálně nehratelné na stabelfordové body. Samozřejmě chápu, že evidentně se norma určuje z 99% podle délky a zbytek tvoří objektivní množství a umístění překážek, ale v tomto případě malá délka vůbec nevypovídá o obtížnosti hřiště. Jeden příklad za všechny pokud na jiném hřisši namíříte na střed dráhy a směrově minete o 6 metrů tak jste pořád na výborné pozici a máte pocit z dobré rány. V karlovicích takováto brutální chyba znamená buď biozónu nebo aut to podle štěstí na kterou stranu se to odrazí a to na většině jamek.
Pokud nevěříte koukněte se průměrný výsledek na turnaji
Díky Milan

Odpověď na dotaz


Milane dobrý den.

Normování hřišť je převážně exaktní tabulková věda. V ČR řídí normování hřišť Normovací komise ČGF, v jejímž čele stojí Dalibor Procházka. Protože je zároveň členem Normovací komise EGA a protože už v rámci EGA jeho tým nasbíral různá ocenění, je pravděpodobné, že v Karlovicích jeho tým neudělal chybu. Prostě toto hřiště je takto designované a postavené. Těžko si tedy můžete stěžovat. I když můžete zkusit polemizovat, ale jenom těžko dojde k přenormování hřiště.

Pokud jsem Vás rozesmutnil, pak se omlouvám, ale taková je realita...
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019