Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

prosím o radu

A A A

Dobrý den,

kolega z odpaliště trefil podélnou vodní překážku, jelikož jsme nevěděli kam míč přesně dopadl kolega ohlásil provizorní ránu a zahrál jí do té stejné překážky. Ani jeden míč jsme nenašli, kolega tedy v místě kde míč překročil hranice vodní překážky "dropnul" nový (v pořadí třetí) míč a ten odehrál. Můj dotaz zní kolik celkem ran si měl kolega počítat, můj názor byl že 5, jeho že tři, jelikož si prý provizorní ránu zahranou do vodní překážky nemusí počítat z důvodu že se jedná právě o provizorní ránu.

Děkuji za odpověď.

Odpověď na dotaz


Dobrý den.

Všechno je špatně. První rána je jasná. Není jasný její konec. Mohl se míč ztratit někde mimo překážku? Byl okolo překážky třeba silný rough? Z vašeho popisu to vypadá, že míč byl jasně ve vodní překážce. Pak tedy neexistovala provize, ale třetí z odpaliště. Pokud šla opět do vody, pak váš kolega u vody dropoval s trestnou a hrál pátou, jenže pokud mohl být míč ztracen mimo vodní překážku, pak zahrál z nesprávného místa, získal dost velkou výhodu (měl totiž jít znovu na odpaliště) a pokud toto neopravil před odehráním rána na odpališti další jamky, měl být DQ...

Díky za otázku.
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019