Srixon – návrat na výsluní

11.12.2014 | Jana Petrmanová | publikováno v rubrice PR článek
A A A

Značka Srixon v posledních letech prošla do jisté míry několika turbulencemi, které byly způsobeny především politikou její mateřské firmy SRI Sports Limited. Do jejího vlastnictví totiž spadá hned několik sportovních značek, kdy speciálně pro golfisty můžeme vyjmenovat především na asijském trhu velmi populární XXIO nebo puttery Never Compromise. V roce 2007 pak firma získala pod svá křídla i světoznámou značku Cleveland.

Od té doby, jako by ve SRI Sports Limited stále hledali správný recept, co si s tím vším počít. Zatím co XXIO a Never Compromise pokračovali na stejně klidných vlnách, mezi Clevelandem a Srixonem se každoročně přelévali různé strategie prodeje, které nakonec před dvěma lety vyústily v totální stopku výroby golfových holí u Srixonu. V jejím portfoliu měli zůstat pouze míče, ve kterých má značka dlouholetou tradici a největší potenciál. Veškerá produkce holí pak byla předurčena Clevelandu. Krátký pokus však nepřinesl kýžené úspěchy, a tak dochází ke konci letošního roku k dalšímu zvratu v podobě velkého návratu produkce holí Srixon.

Ve své podstatě se jedná spíše o strategické rozložení sil a marketingového potenciálu mezi obě značky.  Nová řada Srixon bude postavena na tradici této značky a zaměřuje se především na golfisty se střední až vysokou golfovou výkonností, zatímco Clevelandu zůstanou tolerantnější hole pro rekreační golfisty.  A také samozřejmě wedge na kterých stojí pevné a téměř neotřesitelné základy Clevelandu. V nabídce Srixon budou tedy prozatím pouze dřeva a železa. Pojďme tedy rovnou k jednotlivým produktům.

V kategorii želez nalezneme tři různé modely. Prvním modelem jsou Z-545 – jedná se o hole určené pro větší masu golfistů ve střední HCP kategorii. Ovšem ani hráč s nízkým HCP, hledající golfovou pohodu ve větší míře tolerance jimi jistě nepohrdne. Základem těchto želez je měkká uhlíková ocel 1020 s úderovou plochou tvrdého plátku vysokopevnostní oceli SUP10, který má zvýšit přenos energie do míčku a tím i prodloužit rány. Toleranci pak zajišťuje především širší hlava hole a výduť pro optimální rozložení váhy ve spodní části hlavy. Drážky na facu hole jsou vybroušeny laserem, povrch je tak drsnější, pro maximální zvýšení spinu. Vše je pak zpracováno ve velmi povedeném designu holí, který dokázal skloubit moderní vzhled s tradičními rysy.

Navazujícím modelem je Z-745, který je určen především pro sportovní golfisty. Jeho hlava už je o poznání užší nicméně stále nabízející alespoň drobnou míru tolerance díky prvku „musle back“. Hůl je již celokovaná, což samozřejmě dodá ten správný pocit při impaktu. Spodní hrany hole (Tour V.T. Sole) je navíc upravena tak, aby hůl měla co nejmenší odpor o povrch. Laserové vybroušení facu je opět samozřejmostí.

Posledním modelem je „žiletka“ Z-945, která je v podstatě ostřejším vyvedením modelu Z-745. Jako každá podobná hůl je určena především pro špičkové profesionály, pro běžného hráče se rovná sebevraždě. Abychom pak informace o železech měli kompletní, je třeba ještě dodat standardní shaft, kterým je True Temper Dynamic Gold a grip, kterým byla zvolena letošní novinka Lamkin UTX.

Do rodiny želez lze pak ještě zařadit Z-U45 Utility Iron. Právě Utility, nebo chcete-li driving iron zažívají v poslední době velký boom. I Srixon tak následuje své konkurenty od Pingu, Titleistu či Mizuna a přináší na trh svůj model této hole. Na trh jej bude dodávat v loftech 18°, 20° a 23°.

V kategorii dřev nelze začít ničím jiným než driverem Z-545. Nutno říci, že vyrobit kvalitní driver, disponující skvělými herními vlastnostmi, atraktivním vzhledem, účinným a užitečným nastavovacím systémem, který ještě doplňuje výborný herní pocit je dnes pro mnohé značky jen těžko dosažitelnou metou. Z-545 Driver na tuto metu ale dosáhl a vypadá to, že bude smělým konkurentem těch nejlepších na trhu. U Driveru se Srixon zaměřil především na zvýšení míry tolerance, kterou dnes požaduje už i řada výkonnostních golfistů. Té dosáhli o 35% větším sweet spotem než u dřívějších modelů. Nastavovací systém vychází z vývoje driverů Cleveland a nabízí v rámci hoselu hole 12 různých poloh nastavení. Trajektorii letu pak lze návazně doladit výměnným závažím ve spodku hlavy hole, které je dodáváno v několika různých gramážích. Protože bude driver dodáván jen v loftech 9,5° a 10,5°, přijdou jistě široké možnosti nastavení vhod. Z-545 Driver se podobně jako u želez opět drží v tradičním designu. Standardním shaftem je Mitshubishi Rayon Kuro Kage Black, gripem pak UTX od Lamkinu.

Stejné rysy jako driver přebírá i FW, opět 12 možností nastavení hoselu a výměnná závaží. Jen nabídka loftů je poněkud užší. Zatím co dnes nepříliš tradiční verze 3+ s loftem 13° v nabídce nechybí, je naopak nejvyšším loftem 17°. O tradiční pětku (19°) jsou tak příznivci Srixonu ochuzeni. Hybridům Z 545 již nastavovací systém chybí, o jeho významnosti u těchto holí však lze stále trochu pochybovat. Vybírat lze z loftů 16, 19 a 22 stupňů.

Závěrem ještě pár slov k možnostem holí na míru. Fitting a customizace holí je již v dnešní době pro všechny značky povinností a vypadá to, že i Srixon se ubral v tomto ohledu tou správnou cestou, zejména pokud jde o shafty. Především u želez je totiž možnost výběru z celé řady shaftů a to bez příplatku(!), kdy se připlácí jen za prémiové modely (např. Project X). I u dřev je pak několik bezpříplatkových možností, které většině hráčů nabídnou optimální řešení.

Zaujal Vás tento článek a hole Srixon? Chtěli byste žhavé novinky této značky zkusit? Ve fitting centu Golfsmith CZ&SK je již mají a rádi Vám je pomohou nafitovat pro Vaši postavu a Váš švih!

www.golfsmith.cz

 

 

 

.