Nová norma hřiště – Kaskáda

23.03.2012 | Martin Kučera | publikováno v rubrice PR článek
A A A

Každé hřiště se postupem času mění a vyvíjí, ať už k lepšímu či horšímu.

Některé změny, které na hřišti proběhnou, poté ovlivňují i jeho obtížnost. Z tohoto důvodu je doporučeno přibližně každých 5 let anebo v případě větších zásahů, hřiště znovu znormovat.

A právě tato situace nastala v loňském roce na Kaskádě. Původní norma byla v podstatě ještě z doby výstavby hřiště. Především sezony 2010 a 2011 pak byly ve znamení úpravy sečení fairwayí a rafů, výsadby nových stromků. Dále např. kolem celého hřiště přibyly auty, anebo došlo k přesunutí dámského odpaliště na jamce č. 7 železná. Změn proběhlo určitě více. Všechny tyto úpravy dohromady vstupují do hratelnosti a byly hlavním důvodem k aktualizaci norem jednotlivých kombinací hřišť na Kaskádě. Nově byla také znormována 6ti jamková akademie, profesionálové ji tedy např. mohou využít při udělování „zelených karet“.

Norma jako taková není pro hřiště nutností, pokud je používané např. pouze pro profesionální turnaje nebo pro vlastní potřebu majitele. Pokud se však na hřišti mají konat soutěže, při kterých se hraje na úpravu hendikepu, je znormování hřiště povinností.

Žádná dvě hřiště (ani jamky) nejsou stejná. Jsou hřiště obtížnější a naopak lehčí. Na obtížnost hřiště má vliv jeho délka, sklon terénu, převýšení mezi odpališti a greeny, tvar jamek, rozmístění a počet bunkerů atd., atd. Normovací tým české golfové federace pomocí těchto mnoha faktorů stanoví dva koeficienty:

  • Course rating (CR) – neboli absolutní obtížnost hřiště pro dobré hráče (schopné zahrát hřiště v PARu)
  • Slope rating (SR) – neboli relativní norma hřiště pro „horší“ hráče (tzv. bogey hráče s HCP kolem 20)

Lze říct, že čím jsou hodnoty CR a SR vyšší, tím je vyšší herní obtížnost hřiště. Norma se poté určuje pro každou sadu odpališť (v případě Kaskády – červená, modrá, žlutá, bílá, černá).

V tabulce je uvedeno, jak nová norma ovlivní hendikepy jednotlivých hráčů na Kaskádě. Uvedeno je několik typických přesných HCP.  Ve sloupcích Hracích HCP jsou vždy uvedena dvě čísla. Tučné značí hrací HCP dle nové normy, číslo v závorce je pak pro srovnání hrací HCP dle normy staré.

Z údajů lze jednoduše vyčíst, že nová norma dělá Kaskádu tabulkově obtížnější a tedy hřiště bude přidávat více ran než dříve.

Obecně lze ale říct, že „singlům“ přidává nová norma oproti staré jednu ránu, bogey hráčům dvě rány a hráčům s HCP 36 asi čtyři rány.

Kompletní tabulky pro určení hracích HCP jsou umístěny na našem webu www.golfbrno.cz, na serveru ČGF www.cgf.cz a jako již tradičně jsou vyvěšeny ve vitríně v klubovně.