Nejlepší fotoaparát pro golfisty

27.07.2012 | Redakce | publikováno v rubrice PR článek
A A A

Golf je jediný sport, v němž věk ani pohlaví nehrají roli.

Základní otázka pro všechny golfové hráče zní: jak zdokonalit hru.

Co člověk to individualita, každý má své fyzické limity, ale při golfu bývá nejčastějším soupeřem vlastní temperament a charakter osobnosti.

O tom, jak užitečným pomocníkem může být pro hráče fotoaparát s funkcí Slow motion, hovoří golfový trenér PGA Jiří Zavázal junior.

 

Lze se pomocí zpětné videoanalýzy cíleněji zlepšovat v přesnosti odpalů?

U absolutních začátečníků jde jen o doplněk tréninku. Ideální je začínat s golfem ve skupině – hráč může sledovat hru ostatních a vidí, jakých se dopouštějí chyb, takže není tolik frustrován ze svých vlastních nedostatků.
Jste-li úplný začátečník, je to výhoda, neboť jste tvárnější a podstatně otevřenější k radám trenéra. Komunikaci mezi trenérem a hráčem velmi usnadní, mají-li možnost pořídit si z tréninku záznam a pomocí zpomaleného videa krok za krokem zpětně rozebrat a okomentovat nejčastější chyby.

V čem konkrétně spočívá hlavní přínos zpětné videoanalýzy?

Velmi často se stává, že za trenérem golfu přicházejí lidé, kteří si již osvojili základy tohoto sportu, ale nedokážou svou techniku dále posouvat. Právě v těchto případech je možnost zpětné videoanalýzy doslova k nezaplacení. Trenér může na základě pořízeného videozáznamu provést detailní analýzu pohybů hráče a využít jí pak při tréninku k postupnému odbourání chyb. Pro pokročilého amatéra s vyššími ambicemi je fotoaparát s funkcí Slow motion nezbytnou pomůckou.

Trénink nespočívá jen v důsledném nácviku techniky pohybu. Nejde při něm ani o množství odpalů nebo o jejich vzdálenost a rychlost. Úlohou trenéra je vysvětlit hráči, jak postupně zapojit celé tělo tak, aby byl jeho pohyb při odpalu přirozený a co nejefektivnější.

Kde nejčastěji dochází k chybám?

Golf vychází z přirozené dynamiky těla. Většina chyb souvisí s prací boků, rotací těla a s přenášením váhy. O kvalitě odpalu mnohé napoví samotný finish, který může každý korigovat i bez kamery.

Komplexnější přehled o chybách hráče získáte, natočíte-li jej minimálně ze dvou různých míst, tzn. zezadu a z boku. Ideálně se snažím natáčet v úrovni hrudníku. Vlastním digitální kompakt Casio, který je mi při trénincích dobrým pomocníkem.

Jak dlouho již fotoaparát Casio pro svou práci využíváte?

S funkcí Slow motion z Casia jsem se poprvé setkal na Black Bridge Golf Academy asi před 6 měsíci. Předtím jsem sice také používal kamery, ale ne s tak dobrým rozlišením. Golfový trenér Head PRO Clive Tucker z Anglie nám prostřednictvím videoanalýzy ukazoval, jak zkvalitnit komunikaci mezi trenérem a hráčem. Profesionální technika za statisíce sice zaznamená každý detail pohybu, ale v běžné praxi, a zvláště jste-li přímo na hřišti, potřebujete spíše malý a skladný fotoaparát s jednoduchým ovládáním. Pro mě osobně je neocenitelným pomocníkem Casio ZR200 – jeho kvalitní záznam 120 snímků za vteřinu při rozlišení 640x480px velmi podrobně zachytí každý pohyb.

Jak začátečník pozná, zda má pro golf předpoklady?

Velmi dobrým startovním sportem pro golfistu je tenis – i v něm jsou klíčovými faktory rotace těla a cit pro míček. Pohyb u golfu je vlastně podobný hodu kamenem, neboť vychází ze stejné logiky švihu. Každý člověk je individualita, každý potřebuje jiný přístup. Zajímavé je, že zvláště u žen se vyplácí mít taneční průpravu a cit pro rytmus a nebát se jít do švihu.
V golfu platí pravidlo, že bez spolupráce s trenérem hned od počátku to prostě nejde.

Trenér navrhuje postup a intenzitu tréninku dle individuálních možností začínajícího hráče. Nejen že s ním projde základní pravidla a terminologii hry, ale je také dobrým finančním rádcem, neboť mnoho nováčků se mylně domnívá, že špičkové vybavení za ně dožene jejich pohybové nedostatky.

Na golfu je nádherné, že neexistuje ideální prototyp hráče – to znamená, že nikdo nemá před ostatními výhodu díky své tělesné konstituci. Každá hra je originální, žádná dvě golfová hřiště nejsou stejná a ani žádné dvě hry na témže hřišti nejsou totožné.

V golfu platí prosté pravidlo, že na hřišti jsou si všichni rovni.

Váš osobní trenér fotoaparát Casio EXILIM ZR200

Funkce Slow motion efektivně napomáhá zpětné videoanalýze techniky úderu. Záznam pohybu je 120 fps s rozlišením 640x480px.

Více naleznete na stránkách: http://cz.exilim.eu/cz/exilimhighspeed/exzr200/.