Muži a plastická chirurgie?

11.04.2013 | Martin Kučera | publikováno v rubrice PR článek
A A A
MUDr. Lukáš Frajer

MUDr. Lukáš Frajer

Jistě, jednak se estetická plastická chirurgie v posledních letech dostává stále více do obecného povědomí a je detabuizována a zároveň jde ruku v ruce se změnou mentality i pohled na dnešní životní styl, kdy je zkrátka  in „vypadat dobře“.

„U ženské populace došlo v tomto směru k velmi rychlému boomu a neznám ženu, která by ve svém okolí neměla nikoho, kdo se s plastickou chirurgií nesetkal,“ sděluje své zkušenosti doktor Lukáš Frajer z pražské Perfect Clinic.

Ovšem i muži chápou  v poslední době plastickou chirurgii jako nový, soudobý trend,  i když pomaleji. Kdybyste před deseti lety udělali anketu, kolik mužů přemýšlí o plastické operaci ,  tak by se tato čísla rovnala téměř nule, dnes je situace o poznání jiná a procento mužských pacientů je na čísle patnáct.

Důvody  pro mužskou opatrnost jsou podle Lukáše Frajera tyto: „Rozhodně se dívají na svou kosmetickou vadu více exaktněji než ženy a začnou o ní přemýšlet a řešit ji, až když mají funkční obtíže, které je  obtěžují nebo stigmatizují.  Příkladem může být gynekomastie (zvětšené prsní žlázy u mužů), která  zejména mladým  mužům brání při adaptaci v kolektivu či navazování partnerských vztahů.  Stydí se za svou odlišnost a vynechávají aktivity, při kterých je možné, že bude jejich deficit odhalen. Podobně to může vypadat s motivací u starších mužů pro jednoduchou plastiku víček,  přestože jim povislá  kůže mnohdy omezuje zorné pole a limituje je v jejich každodenní plné aktivitě.“  Podle plastického chirurga podstatným faktorem mužské zdrženlivosti  je v jejich podvědomí stále zakořeněný předsudek, že plastická operace je jen pro ženy.  Jsou jím ovlivněni natolik, že  přestože  trpí nějakou kosmetickou vadou,  necítí ochotu řešit svůj problém.

MUDr. Roman Kufa
MUDr. Roman Kufa

Nejčastější  plastické operace u mužů

Vedoucí lékař Perfect Clinic Roman Kufa říká, že muži si nejčastěji nechávají operovat oční víčka, ale v kurzu jsou též liposukce v oblasti břicha, korekce nosu či odstátých uší a v současnosti stoupl zájem o obřízky bez náboženského kontextu.

Kolega Frajer doplňuje, že naopak neefektivní je většinou zvětšení penisu přetnutím vazu, který fixuje penis ke stydké kosti. Zde je výsledek sporný co do efektu kosmetického i funkčního.  Po operaci je vysoké riziko poruch erekce či její neudržení, možnosti poranění penisu při pohlavním styku se všemi  možnými důsledky v partnerském vztahu.

Implantáty pro muže

I pro muže se vyrábí implantáty, které podobně jako u ženských prsou doplňují objem tam, kde je ho nedostatek.  Zatím je podle obou lékařů z Perfect Clinic tato skupina českých mužů jen velmi malá a trendy, které panují  v USA,  zatím naši mužskou populaci výrazně nepostihly. „ Sem patří  implantáty do prsů, hýždí a do oblasti stěny břišní ke zvýraznění břišní muskulatury“, uzavírá doktor Kufa.