Maroko, tam kde končí Evropa a začíná Afrika

20.05.2013 | Martin Kučera | publikováno v rubrice PR článek
A A A

Maroko, uzavírá trojici pravděpodobně turisticky nejoblíbenějších států severní Afriky. První dvě, Egypt a Tunisko jsou golfistům dobře známé. Ročně sem zavítají stovky českých golfistů. Ale Maroko je pro našince stále neokoukané a z hlediska golfové turistky má potenciál uspět v konkurenci zmiňovaných dvou severoafrických zemí. Dovolím si tvrdit, že Maroko je o stupeň víš a pro ty, kteří nehledají jen teplé moře a písečné pláže. Jedním z důvodů proč se do Maroka za golfem v minulosti příliš necestovalo byly vysoké ceny služeb a komplikované letecké spojení. Dalším důvodem je malá propagace ze strany cestovních kanceláří specializujících se na golfové pobyty. Pro golfové nadšence, kteří si zvykli létat z německých letišť je cesta bezproblémová  a cena letenky velmi příznivá. Například se společností Air Berlin se akční cena pohybuje od 2000 Kč. Levnější ceny začínají platit i u pozemních služeb jenž zahrnují ubytování, transfery, green fee aj. V tomto roce se dokonce plánuje první charterový let z Prahy.

Golf v Maroku je velmi oblíbeným sportem. Jeho vztah k Evropě se odráží na rozvoji a výstavbě nových golfových hřišť, která zároveň zvyšují turistický incoming do země. A jelikož golf v Maroku, ostatně jako na celém africkém kontinentu je výsadou bohatých, místní golfové hřiště žijí hlavně z turistiky. Golf byl do Maroka poprvé uveden na počátku dvacátého století. Od té doby se pomalu stává čím dál více populárnějším. Marocké království navíc hostí i prestižní soutěž Trophy Hassan II, vytvořenou přímo jeho královskou výsostí Hassanem II.

Slavné osobnosti světového golfu se podíleli při tvorbě golfových hřišť soustředěných do čtyř hlavních oblastí po celém území a to Rabat, Casablanca, Marakéš a Agadir. Největší koncentrace hřišť je kolem měst Marakéš a Agadir, kam jsem zavítal na své golfové cestě. Poslední z nich Agadir na jihozápadě země se pyšní slunečnou oblohou po celý rok. Nejlepší k návštěvě Maroka je období od listopadu do začátku května. Hlavní sezóna v Agadiru je od prosince do března, ale příjemné podnebí zde panuje po celý rok.

Dvě nej z golfového Maroka

Osmnáctijamkové hřiště, které je ze všech afrických zemí nejblíže Evropě  nese jméno Tangier Royal Golf Club z roku 1917 a je nejstarší v zemi. Jeho umístění není náhodné, Gibraltar je hned za vodou a britský vliv je na hřišti znát. Za nejvýznamnější hřiště je považováno hřiště z dílny Roberta Trenta Jonese Dar Es Salam Royal Golf Club otevřený 1971 nedaleko Rabatu, kde probíhá i zmiňovaný turnaj Trophy Hasan II a je sídlem golfové federace Maroka. Tento areál je také největší v zemi a tvoří ho 45 jamek. Původně sloužilo především králi Hassanu II., který byl velkým příznivcem golfu. Pro ostatní hráče bylo hřiště  téměř nedostupné. V současnosti se zde golfu věnuje bratr nynějšího krále, kterému přítomnost dalších osob na hřišti tolik nevadí. Cena green fee se pohybuje od 30 EUR.

Přidělené caddy oceníte

Nezvyklou součástí této severoafrické země jsou povinně přidělení caddy. Tato služba vám ostatně jako v jiných zemích např. Keňa, Thajsko nebo Čína může připadat zbytečná, jelikož na ni nejsme v našich poměrech zvyklí. Ale caddies mají profesionální přístup  a hlavně vám poradí jak správně hrát a puttovat. Během hry jejich služby určitě oceníte a na domácích hřištích si rádi na marocké caddy  vzpomenete. Maroko je sice frankofonní zemí, ale většina caddy hovoří anglicky nebo německy. I když je caddy v ceně green fee očekává se spropitné minimálně 100 až 150 Dirhamů (cca 10 -15 eur) za osmnáctku.

Marocká golfová hřiště

Pokud nahlížíme na Maroko pohledem evropského turisty, najdeme zde vše, co od luxusní dovolené očekáváte. Většina hotelů je nových a moderně zařízených s milým personálem. Občasné potíže mohou nastat, ale nevybočují nikterak z normy. Kromě pěkných pláží a čistého oceánu nejvíc každého upoutá velké množství zeleně. Při výstavbě hotelů se dbalo na to, aby v okolí bylo dostatek sportovišť, včetně golfových hřišť, které by přilákali západní klientelu. A to se Maroku velmi dobře daří. Nádherná golfová hřiště byla vystavěna v blízkosti velkých turistických letovisek, která lákají golfisty z celé Evropy všech herních úrovní. Speciálně na jaře po deštích se příroda nádherně zelená a hřiště jsou skutečnými oázami a chloubou každého klubu.

Agadir s celoroční slunnou oblohou.

Agadir je místem, kde je jistě příjemné trávit golfovou dovolenou a to z pohledu jak stabilního počasí, tak širokého výběru kvalitních golfových hřišt, Třetí nejstarší hřiště v Maroku Agadir Royal Golf Club bylo vytvořeno pro pravé milovníky golfové hry. Tím prvním byl Skot Wilson, který v roce 1951 vytvořil v suché krajině první jamku. Colonel Major Kamili, další nadšený, ale mnohem vytrvalejší hráč pak zformoval hřiště do podoby nesoucí současný název a je v Agadiru legendou. Dunes Golf Club je navržené Cabellem Robinsonem a omračuje svou svěžestí a dokonalostí. Tvoří ho tři devíti jamková hřiště pojmenované podle stromů, které rostou po celém areálu eukalypty, mimózy a tamarišky. Golf du Soleil nacházející se mezi vlnami Atlantického oceánu, pohořím Atlas a je jedním z nejmladších. V resortu se nacházejí dvě devítijamková hřiště (žluté a červené) a jedno osmnáctijamkové hřiště (modré). Hřiště spadá pod čtyřhvězdičkový hotel Riu Palace Tikida nabízející program all inclusive a lázeňské centrum. Hotel se nachází 7 km od hřiště. Je doporučován těm, kteří upřednostňují klidnější dovolenou před velkými hotelovými komplexi. Golf de l’Ocean je 27 jamkové hřiště, které leží nedaleko pobřeží Atlantského oceánu, několik minut od centra Agadiru. Hřiště je rozděleno do třech devítek – „Dune“, „Desert“ a „Garden“. Na hřišti je spousta přírodních překážek vzrostlé borovice, cypřiše nebo vysoké písečné duny a také 4 jezera. Na své si tedy přijdou hráči spíše s nižším hendicapem.

Marakéš a vrcholky Velkého Atlasu.

Marakéš je třetím největším městem Maroka a golfistům nabízí ideální golfové podmínky. Z okolních hřist, které z mého pohledu stojí za zmínku jsou Royal Marrakech nGolf Club, hřiště z roku 1923 na kterém si zahráli i Winston Churchill a Ilke Eisenhower je nejstarším golfovým areálem v Maroku. Nachází se na upatí pohoří Velký Atlas a hráčům poskytuje kouzelné výhledy na zasněžené vrcholky hor. Součástí hřiště jsou cypřiše, eukalypty, olivovníky a citrusové stromy. Royal Golf Club disponuje i  akademií Davida Leadbettera. V těsné blízkosti se nachází další dvě golfová hřiště a to Golf Club Amelkis a Palmeraie Golf. Amelkis Golf Club je hřištěm zaoceánského stylu, které se nachází v blízkosti města a leží taktéž v úpatí  pohoří Velký Atlas. Náročnost hry je dána množstvím vodních překážek, bunkrů a roughů. Hřiště navrhl Cabell B. Robinson a patří k jedněm z nejnovějších v Maroku. Palmaraie s kompletním golfovým zázemím pro akademii se nachází v residenčním komplexu s mnoha zahradami. Zdejší osmnáctijamkové hřiště o délce 6200 m uspokojí hráče všech úrovní. Pro dokonalost hřiště byla půda dovezena až ze spojených států. Cena green fee se pohybuje kolem 50 Eur. V pořadí čtvrtým hřištěm je Samanah Golf Club. Jedná se o pouštní golfové hřiště, na kterém jsou vysázeny palmy, kaktusy a olivovníky. Hřiště je kvalitou srovnatelné se špičkovými světovými hřišti, které jsem měl možnost za dobu co se golfu věnuji poznat. Osmnáctá jamka (PAR 4, délka 430 m)  je bezesporu nejkrásnější a také nejtěžší z celého hřiště. Cena green fee dosahuje až 80 Eur. Poslední osmnácti jamkové hřiště Al Maaden Golf Resort je projektem několika architektů a je považováno za perlu marockých hřišť. Rozkládá se na úpatí hory poblíž pohoří Atlas. Díky dokonalosti návrhu hřiště splývá s okolní krajinou a hráči mohou mít pocit, jakoby se procházeli po typické severoafrické zahradě.Strategicky umístěné bunkry dávají hráčům několik možností, jak hrát. Krátce střižená tráva kolem greenů nevytrestá hráče při nepřesné ráně, naopak dává hráčům možnost snadnější záchranné ráně. Marakéš a okolí má jak po stránce golfové, tak kulturní co nabídnout a při návštěvě Maroka by vám výlet do města neměl uniknout. Ti z vás, kteří po přečtení nabyli inspiraci, bude tato země plná zeleně a exotických vůní zcela jistě příjemným golfovým překvapením.

Maroko – informace o zemi

Oficiální název: Království Maroko
Úřední jazyk: francouzština, arabština, berberština
Náboženství: Islám
Počet obyvatel: 30 miliónů
Měna: Dirham (cca 2,30 Kč)
Víza: zdarma při vstupu do země na tři měsíce

Pro zajištění golfové dovolené kontaktujte:
Email: tours@bcdtravel.cz Tel: 224 500 038
Web: www.o2golfadventures.cz
Napsal a nafotil: Daniel Valchovník