Laserový dálkoměr Nikon Coolshot

11.08.2014 | Jana Petrmanová | publikováno v rubrice PR článek
A A A

Přestože užití dálkoměrných pomůcek je při soutěžní hře pravidly omezeno a musí být v propozicích akce výslovně uvedeno, že je možno je používat, stále zůstává rozsáhlý prostor pro jejich využití. Nepochybně je jedním z podstatných kvalitativních skoků v golfovém uvažování okamžik, kdy se od zběžného odhadu („tam bych mohl být tak šestkou“) posuneme k propočtu – přední hrana greenu 140 metrů, pin cca 15 metrů od přední hrany, mírně do kopce, ale s větrem v zádech, raději zůstat pod jamkou, tedy šestka…

Základem k této úvaze je samozřejmě znalost délky vlastních ran, tedy řekněme „kalibrace“ hráčových holí. Smysl to má i na Driving Range – cvičná odpaliště se průběžně mění s ohledem na vysekané drny a také značky vzdáleností jsou tu často jen orientační. Tréninkové míče mají o pár procent menší dosahované metry, takže výkony si ověřujeme i při cvičném kole se standardními míči, které používáme. Navíc při cvičné hře si ujasníme i taktiku na jamkách, kde riskantní rána může přinést profit, ale musíme mít jasno, zda je to vůbec proveditelné – například zda mohu v daném místě jít odvážně přes rokli, out-of-bounds nebo přes vodní překážku. To vše si lze dnes zjistit naprosto přesným a přitom jednoduchým měřením.

Laserové dálkoměry jsou na obsluhu tak nenáročné jako málokterý sofistikovaný přístroj. Jedním velmi oceňovaným modelem je Nikon Coolshot, k jehož obsluze – stejně jako u jeho předchůdců – slouží pouhá dvě tlačítka na horní straně. Rozměry odpovídají malému kompaktnímu fotoaparátu a také váha 165 gramů bez baterie jasně napovídá, že Vás nebude při hře nijak zatěžovat. Provozovat jej lze od minus deseti do plus padesáti stupňů a rozsah měřených vzdáleností je od deseti do 550 metrů. Vzdálenosti mohou být udávány v metrech i yardech. Monokulár zvětšuje šestkrát a umožňuje dioptrickou korekci v rozsahu -4 až +4. Dálkoměr je označen jako vodotěsný – pokud je ponořen v hloubce jednoho metru po dobu deseti minut, neměla by se voda dostat do samotného optického systému. Navíc je uváděno, že konstrukce je plněna dusíkem, což brání kondenzaci vodních par uvnitř přístroje a vzniku plísní. Trochu jinak je to s prostorem pro baterii. Ta je označena pouze jako „vodě odolná“, nikoli však vodotěsná. Pokud si tyto údaje shrneme a vyhodnotíme, těsnost přístroje by měla být dostatečná pro používání i v extrémně vlhkém a prašném prostředí, neměl by mu vadit ani déšť, protože ovládací prvky na horní straně mají vodotěsnou úpravu a šroubovací uzávěr prostoru baterie je až zcela naspodu.

 

 

 

 

 

Přesnost měření je závislá prakticky pouze na tom, zda dostaneme správný předmět jednoznačně do středu záměrného kříže. Nikde v cestě nesmí být překážka, od které by se paprsek mohl odrazit – samozřejmě reaguje na nejbližší odrazivý předmět, což se označuje jako systém priority prvního cíle (First Target Priority Mode). Díky tomu však i malý cíl vlajky na pozadí velkého stromu je zachycen a vyhodnocen jako první, což je právě podstatný bonus pro golfovou hru. Snadnost měření je dána dvěma jednoduchými kroky. Prvním stiskem tlačítka „POWER“ aktivujeme záměrný kříž a po jeho zaměření stiskneme stejné tlačítko podruhé k provedení měření. Menším tlačítkem „MODE“ pouze měníme jednotky, v nichž se naměřená vzdálenost ukazuje. Doba měření po jednom stisku tlačítka je osm vteřin, po které se nám průběžně zobrazuje vzdálenost k zaměřeným objektům – hodnoty nezůstávají zobrazeny trvale, ale průběžně se s pohybem přístroje mění. Tady může teoreticky nastat menší problém například při silném větru, kdy udržení drobného cílového předmětu v záměrném kříži nemusí být právě snadné. Výhodou ale zůstává vynikající přesnost, což je silný argument ve srovnání s ostatními možnými systémy. Po uplynutí osmi vteřin se přístroj deaktivuje, což je podstatné pro úsporný provoz a šetření baterie. Tou je standardní fotografická třívoltová CR2 (běžná cena značkového produktu je kolem padesátikoruny), její stav se indikuje v hledáčku a měla by za standardních podmínek umožnit přibližně dvě tisícovky měření.

Nový Nikon Coolshot je pokračováním řady výkonných dálkoměrných přístrojů renomovaného japonského výrobce fotografické techniky, především vysoce oceňovaného typu 350G. Charakterizují jej malé rozměry a ergonomický tvar, kdy jisté držení ještě podporuje pogumovaný povrch zdrsněný v místech kontaktu s dlaní. Podstatné je automatické podsvícení displeje při snížené hladině okolního světla, které je možno nicméně vypnout, a tradiční špičková kvalita optiky s vícenásobnými antireflexními vrstvami. Ta zajišťuje vysoký jas a ostrost obrazu. Takové jsou tedy silné stránky tohoto přístroje, jenž navíc i svojí cenou (7 990 Kč) jasně aspiruje na to, stát se nepostradatelným společníkem ambiciózního golfisty.

Více o produktu zde.