Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Kde hrát na HCP a kde pro radost…

22.02.2010 | Redakce | publikováno v rubrice PR článek
A A A

Logo_CDS_net.jpgPlánujete si zlepšit hendikep nebo upřednostňujete pohodu a pohlazení po duši bez vyšších cílů? Jak zrádná nebo naopak přívětivá mohou být česká hřiště? Představujeme Vám tři z dvacítky smluvních hřišť Clubu Ducha Sportovního pro rok 2010, na kterých si rád zahraje každý golfista.

Mladá Boleslav; 18 jamek

g1Mladá Boleslav je jedním z nejvhodnějších hřišť v Česku na zlepšení hendikepu. Přehledné, se střídmě rozmístěnými překážkami, s širšími fervejemi, bez vzrostlých stromů, s vstřícně sekaným rafem. Jedinou silnou zbraní hřiště v boji proti hráčům je délka některých jamek, vévodí jim samozřejmě obří pětipar č. 15 s délkou 619 metrů ze žlutých (652 z bílých). Na většině jamek se tedy vyplatí hrát první ránu ostošest, na délku, ať to padne kamkoli. V nejhorším případě se z problémů vyhrajete na fervej a na bogy se to dá dokončit vždy. Někde ale pozor, jamka je naopak technická – například poslední osmnáctka s vodou i autem. Jistou obezřetnost vyžadují i rány do grýnů u těch jamek, kde je rybník; tady spíše neriskovat a při nejistotě hrát před grýn. Grýny nebývají extrémně těžké, ať už svoji velikostí nebo zvlněním. Ze žlutých měří hřiště jen málo přes 6 kilometrů, z bílých je o pět set metrů delší, ale pro všechny hráče je to skutečně praktický „hendikepový“ areál. Dobrým výsledkům nahrává i fakt, že je skoro celé na rovině. Ale vše se mění při větru: areál je otevřený, pak se hraje těžko.

Par: 72, délka: bílá 6 530; žlutá 6 032 m; modrá 5 349; červená 5 056 m, www.golfmladaboleslav.cz

Mstětice; 18 jamek

g2Linksově laděné hřiště jen kousek od východního okraje Prahy hraje s hráči dvojí hru. Ta první se odehrává na odpalištích a fervejích. Z tohoto pohledu jde o relativně vstřícné hřiště, zvláště je-li zdejší raf ostříhaný. Pak je tu minimálně na polovině jamek hodně prostoru, vše je přehledné a někde si lze hru i vhodně krátit přes diagonály – např. na pětiparu č. 3, který se hraje přes fervej šestky, také šestnáctku hrají dlouzí hráči rovně, přes raf až k bankrům. A nejodvážnější zkouší přestřelit i roh pětiparové čtrnáctky. Při větru v zádech se tenhle risk vyplatí. Ta druhá hra se ale odehrává na grýnech, které jsou velice zvlněné, s mnoha platy a těžkými oblastmi pro dobrý odhad směru i vzdálenosti. Pokud jste na grýnu, neradno propadat optimismu. Pečlivě čtěte, studujte sklony, dvojpat berte jako úspěch, nikoli nutnost. Pokud se na patování dobře připravíte, pak je možné hřiště zahrát solidně. Především druhá devítka se zdá být některým hráčům lehčí, je také o kousek kratší než první. Velice zrádné jsou poslední jamky obou devítek, obě s vodou. Hráč už se vidí v klubovně s dobrým výsledkem, ale vykoupe se…

Par: 72, délka: bílá 6 201 m; žlutá 5 903 m; modrá 5 633 m; červená 5 122 m, www.gccm.cz

Stará Boleslav; 9 jamek

g3„Golfové lázně“, tak by bylo možné tuto pohodovou devítku přejmenovat. Krátké jamky a málo překážek, všude rovný povrch, jen občas bankr a mírné terénní vlny na okrajích fervejí. Ideální pro hráče se středními a vyššími hendikepy. Ale vlastně všichni si tu mohou spravit duši a zlepšit náladu, protože tady se dá zahrát par snadněji než jinde. Při hře na rány tu dosahují hráči lepších výsledků, ale pozor při hře na stableford: hřiště na rozdíl od většiny ostatních rány ubírá. Pro hráče s HCP 36 a vyšším je to ale stále ideální hřiště pro snižování hendikepu; ti s hendikepem pod 18 si tu zase mohou výborně zatrénovat, hrát třeba jen železy. Čtyřparové jamky číslo 1 a 9 mají poloostrovní grýn a asi jen tady se vyplatí hrát na bogy, neriskovat druhou ránu přes stromy, pokud ta první není na bezpečném výhledu. Jinak ale můžete hrát odvážně, je tu dost prostoru pro chybu. I třípary jsou kratší, do 150 metrů. Jen v případě, že je vlhký rok a tráva dobře roste, bývá raf v okolí fervejí hustý a tuhý, pak se z něho nehraje lehce. Při suchém počasí ale ještě vstřícnější hřiště.

Par: 68, délka: bílá 4 516 m; žlutá 4 324 m; červená 3 780 m, www.gcsb.cz

Text a foto: Andrej Halada

Club ducha sportovního (CDS) nabízí členství, díky kterému můžete hrát golf v roce 2010 na dvacítce českých hřišť, aniž byste platili poplatky za hru či vstup na driving range. Zároveň se člen CDS stává i členem České golfové federace. Členství v Clubu Ducha Sportovního je výhodné pro golfisty, kteří hrají rádi a často na různých hřištích. Další informace a přihlášku najdete na www.duchsportovni.cz.