Jsou GSPky legální? Odpovídá použití smartphonů pravidlům? Ne tak úplně…

29.04.2013 | Martin Kučera | publikováno v rubrice PR článek
A A A

S nedávným povolením používání měřicích přístrojů na mistrovstvích Evropy a následně i na oficiálních mistrovských soutěžích pořádaných ČGF vyvstává otázka, které přístroje jsou vlastně povolené.

Pravidla hovoří jasně: „Zařízení musí být uzpůsobeno výhradně k měření vzdálenosti.“ Jelikož R&A žádný seznam povolených či zakázaných přístrojů nevydala a údajně se k tomu ani nechystá, musíme se spokojit jen se zněním pravidel a jejich výkladem.

Pro měření vzdálenosti jsou hráčům k dispozici laserové dálkoměry, specializované GPS přístroje a „chytré telefony“. Laserové dálkoměry se používají řadu let, a pokud neměří i převýšení, jsou z hlediska pravidel v pořádku. Stejně tak speciální golfové GPS přístroje. Největší nejistotu tak mají majitelé chytrých telefonů. Pokud do vašeho iPhonu nebo Androidu nahrajete nějakou golfovou aplikaci s nádhernými plánky jamek, může vám to sice zpříjemnit a ulehčit hru, ale velmi pravděpodobně porušujete pravidla, protože většina těchto funkcemi a aplikacemi nadupaných přístrojů obsahuje minimálně kompas a gyroskop (tedy možnost měření sklonu). A to je proti pravidlům, i když třeba kompas nepoužijete. Nehledě na to, že určitě každý má ve svém smartphonu aplikaci pro předpověď počasí, což také není pravidly povoleno. Velice přehledně a podrobně to shrnul pravidlový guru ČGF, Dalibor Procházka, v článku Povolení měřicích zařízení – fakta a fikce včetně jednoduchého rozhodovacího diagramu.

Vybrané golfové přístroje řady Garmin Approach

Vybrané golfové přístroje řady Garmin Approach

Garmin, světová jednička v oblasti GPS navigací, to ve své řadě golfových přístrojů vyřešil elegantně. Přestože Garmin vyrábí řadu přístrojů nabitých funkcemi, které hranice golfových pravidel překračují – například GPS hodinky Fénix, outdoorové navigace řady Oregon a Dakota nebo cyklopočítače řady Edge, pro potřeby golfistů vyvinul zcela novou řadu golfových přístrojů Approach s funkcemi plně odpovídajícími golfovým pravidlům.

Můžete si vybrat mezi golfovou GPS navigací s podrobnými plánky jamek a golfovými GPS hodinkami s neuvěřitelně rychlým zjišťováním vzdáleností. Přístroje již obsahují předehranou databázi hřišť, která je navíc až čtyřikrát ročně aktualizována, samozřejmě zdarma. Některé přístroje obsahují databázi evropských hřišť, vyšší modely Approach G6, Approach S3 a S2, nabízejí databázi celosvětovou, tedy více než 32 000 golfových hřišť. Všechny přístroje obsahují i naprostou většinu českých hřišť, viz jejich seznam ZDE. České zastoupení značky Garmin navíc do všech přístrojů nahrává i češtinu, a tak i když vám cizí jazyk dělá problémy, budete bez starostí. A pravidla zcela jistě neporušíte.

Z golfových hodinek Garmin doporučujeme model Approach S1, cenově velmi dostupný model, vyráběný ve třech barevných modifikacích. Pokud dáváte přednost podrobným plánkům jamek, zvolte model Approach G6. Obsahuje databázi více než 32 000 golfových hřišť celého světa, umožňuje vést skóre kartu až pro čtyři hráče i zaznamenávat statistiku délek ran pro jednotlivé hole.

.