Jazykové vzdělání: Trend dnešní doby, nebo skutečná potřeba?

15.09.2014 | Jana Petrmanová | publikováno v rubrice PR článek
A A A

Stává se vám poslední dobou stále častěji, že se ocitnete v situaci, kdy lidem ve svém okolí nerozumíte ani slovo? Nemusí to být výhradně jen na území jiného státu. Stále častěji se objevují tyto situace i přímo u nás, v Česku. Příkladem může být Praha nebo Karlovy Vary. Šance, že v jednom z těchto turistických rájů potkáte cizince je dost vysoká. Problém však nastává, když je potřeba takovému člověku vysvětlit, kde najde restauraci, kterým směrem se vydat k hradu nebo mu jen ukázat na mapě, kde se právě nachází. Do takové situace se můžete dostat naprosto jednoduše a bez vlastního zapříčinění. Výsledky těchto nechtěných setkání bývají v podstatě dva. Ten horší, kdy vaše jazykové znalosti opravdu nesnaží a jediná možnost je únik z této trapné situace. V lepším případě jazyk, kterým s vámi člověk komunikuje, znáte a ztracenému cizinci pomůžete, případně s ním prohodíte ještě pár slov. Nejedno takové náhodné setkání se pak může přehoupnout ve vášnivý rozhovor, přátelství a někdy i mnohem víc.

Přestože bychom nejraději mluvili všichni stejným jazykem, už od pradávných dob je tomu jinak. Jazyku je v dnešní době takové množství, že najít jeden, kterým se člověk dorozumí na celém světě, je v podstatě nemožné. Angličtina sice k tomu nemá moc daleko, ale je potřeba si uvědomit, že je tady stále několik zemí, kde vám ani angličtina nepomůže. Jazyk je v mnoha zemích národním dědictvím a bylo by pošetilé myslet si, že se jej budou chtít národy bez boje vzdát.

Jazyky hrály v minulosti velkou roli, avšak v dnešním světě, světě globalizovaném, je jich zapotřebí ještě výrazněji, než kdy dříve. Není to jen o potkávání turistů v městech, cestování do zahraničí, či kupování cizích výrobků. Jazyky se proplétají celým našim životem, narazíme na ně ve škole, v práci, na internetu a kdo ví kde ještě. Jejich neznalost nás pak v mnohých případech značně omezuje. Je tedy načase si uvědomit, že se brzy můžeme dostat do situace, kdy si s naší krásnou češtinou již nevystačíme a budeme potřebovat mít znalosti angličtiny nebo některého z dalších světových jazyků. Není divu, že všeobecný zájem o studium jazyků neustále roste.

Jazykové školy na podzim vypisují stovky jazykových kurzů, aby uspokojili všechny zájemce. Zápis pak probíhá až do začátku září, kdy kurzy začínají. Výběr jazykové školy však není lehká záležitost a rozpoznat kvalitní jazykovku od těch, které své studenty jen tahají za nos a úroveň jejich výuky je mizerná, je mnohdy velmi obtížné. Jazyková škola Jipka nabízí studentům férový přístup. Několikrát do roka pořádá dny otevřených dveří, kde si každý může zdarma vyzkoušet, zda jej výuka ve skupině bude bavit, případně si domluvit hodiny individuální výuky. Online jazykové testy, pomohou následně studentům se zařazením do jazykových úrovní a vypíšou kurzy, které dané úrovni odpovídají. Objednat si ten správný kurz je potom jen maličkost.

.