Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Jak na hřiště z nabídky Clubu Ducha Sportovního

15.03.2010 | Redakce | publikováno v rubrice PR článek
A A A

cdsPlánujete si zlepšit hendikep nebo upřednostňujete pohodu a pohlazení po duši bez vyšších cílů? Jak zrádná nebo naopak přívětivá mohou být česká hřiště? Představujeme Vám další tři z dvacítky smluvních hřišť Clubu Ducha Sportovního pro rok 2010, na kterých si rád zahraje každý golfista.

Benátky nad Jizerou – Resort Paradise; 18 jamek

benatkyMnohým hřištím v Česku se říká „linksová“, ale blízko ke skotským nebo irským pobřežním areálům má především tento benátecký. Jen málo zvlněná rovina, jamky bez stromů, pár keřů, vítr tu fučí ostošest. Při krátce střiženém „rekreačním“ rafu je možné tu hrát na sílu a délku, jamky to (především z bílých) odpališť vyžadují. Pokud je ale tráva v okolí vysoká a hustá, nemá cenu riskovat. Míček se tu i špatně hledá. A také jakmile je nablízku některý ze zdejších šesti rybníků, držte se zpátky. Některé jamky mají nesmírně obížný přístup ke grýnu (např. čtyřpar č. 6), vyplatí se hrát před něj a teprve další přesnou ranou jít k vlajce a spoléhat na jednopat. Velice těžké jsou zdejší třípary, u dvou se hraje přes vodu – slabší hráči by tu neměli jít první ranou na grýn, stačí si dobře přihrát před vodu. Grýny jsou různých tvarů i sklonů, někdy rovnější a lehčí, jindy rozsáhlé, zrádně skloněné. Při teplém počasí, kdy jsou ferveje tvrdší a míček hodně dobíhá, při nízkém rafu, tedy obecně při dobrých podmínkách, se tu dá zahrát nad hráčovy možnosti. Jinak je to ale nelehké hřiště. I když tak na první pohled nevypadá.

Par: 72, Délka: bílá 6 252; žlutá 5 814 m; modrá 5 343; červená 4797 m. Telefon: 326 313 000, 721 655 677

Adresa: Na Golfu 1003, 294 71, Benátky nad Jizerou, web: www.golfbenatky.cz

Beřovice; 18 jamek

beroviceMalý detail prozrazuje, že hřiště je nejen o sportu: vzduchový letecký pytel-směrovka na druhé jamce připomíná, že tuhle krajinu miloval i maloval Kamil Lhoták, vyznavač letectví, starých aut, kol i motocyklů. Osmnáct koncepčně velmi dobře provázaných jamek, ale každá devítka je trochu jiná. Ta první, na svahu u klubovny, má některé velmi obtížné jamky. Tříparová dvojka s delší ranou přes vodu (rána buď/anebo), čtyřparová čtyřka s těžkou ranou do grýnu ve svahu, pětiparová devítka s nesmírně náročným koncem v podobě rybníku a zúženého prostoru při vstupu ke grýnu (bogy je tu dobrým výsledkem i pro lepší hráče). Druhá devítka na protilehlém svahu o trochu lehčí, jamky jsou v ještě větším, intimním obklopení modelovaných kopců a boulí (typický prvek hřiště). Při dobré dlouhé hře z odpaliště se lze vyhnout bankrům a dalším potížím, jakmile ale driver nefunguje, je to trápení. Dlouzí hráči tu proto mají jistou výhodu, snazší hru do velkých a nikoli obtížných grýnů. Netřeba zbytečně riskovat a hrát zkratkami přes kopečky, do málo viditelných míst. Klidná hra po ferveji, přesně podle designéra, je zárukou dobrého výsledku.

Par: 72, Délka: černá 6 579 m; bílá 6 217 m; žlutá 5 836 m; modrá 5 507 m; červená 5 175 m, Telefon: 312 591 112, Adresa: Beřovice 15, 273 71, Beřovice, web: www.gcbr.cz

Cihelny; 18 jamek

cihelny144Technické a nelehké hřiště, kde radost přináší nejen dobrý výsledek, ale také zdejší krásná krajina v údolí říčky Teplé. Prvních pět jamek je bez vody, dovolují také hrát odvážněji – i když počet zdejších bankrů nahání oprávněný strach. Ale snad jen tady má smysl tlačit se dopředu, protože na jamkách číslo 6-17 hraje už velkou roli voda. Taktika je tu jasná: přesnou hrou kupředu, raději brát do ruky kratší a spolehlivější hůl, než dlouhou nejistou. Vodních překážek nejrůznějšího druhu je tu skutečně mnoho, navíc jamky lemují na mnoha místech stromy. Jistější je tedy hrát na bogy, pro slabšího hráče i dablbogy, než toužit po paru. Vyplatí se to především na několika čtyřparech s délkou okolo 350 metrů. I špičkoví hráči přiznávají, že Cihelny jsou přes celkovou kratší délku velmi obtížným hřištěm. Snad nejméně problémů přinášejí tři zdejší třípary, které mají délku okolo sto metrů; včetně slavné jamky č. 5, kde se hraje přes skálu z kopce. A praktická rada: více míčků v begu rozhodně neuškodí, je tu hodně příležitostí ztrácet je.

Par: 70, Délka: bílá 5 590 m; žlutá 5 286 m; modrá 4 930 m; červená 4 625 m. Telefon: 353 972 28, 731 102 020. Adresa: Cihelny 7, 264 64, Cihelny, web: www.astoria-golf.cz

Text a foto: Andrej Halada

Club ducha sportovního (CDS) nabízí členství, díky kterému můžete hrát golf v roce 2010 na dvacítce českých hřišť, aniž byste platili poplatky za hru či vstup na driving range. Zároveň se člen CDS stává i členem České golfové federace. Členství v Clubu Ducha Sportovního je výhodné pro golfisty, kteří hrají rádi a často na různých hřištích. Další informace a přihlášku najdete na www.duchsportovni.cz.