Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Jak hrát na více hřištích a za rozumnou cenu?

27.01.2011 | Redakce | publikováno v rubrice PR článek
A A A

Pro hráče, kteří hrají rádi a často na různých hřištích, je určen Club Ducha Sportovního /CDS/, který letos nabízí více druhů členství, hřišť i hracích míst na den. V seznamu partnerských hřišť najdete „nové tváře“: Alfrédov, Hrádek u Nechanic, Lázně Bohdaneč, Liberec – Machnín, Na Vrších a Sokolov. Mezi stálicemi nechybí Benátky, Cihelny, Mstětice, Mladá Boleslav, Ypsilonka a další. K radosti všech zůstává i letos hra po celý rok zdarma na Karlštejně či Konopišti. Využijte akční nabídky do 31. 1.: k uhrazenému členství získáte navíc dárek – green fee na Mnich, který se umístil mezi deseti nejlépe hodnocenými golfovými areály v anketě „Golfový areál roku“. Hrajte na více než 20 hřištích CDS po celý rok zdarma v rámci jediného členství v cenách od 19.990 pro dospělé. Více informací na info@duchsportovni.cz nebo tel.: 731 125 120. Přihláška zde.

Informace k novým hřištím CDS 2011 a foto: Andrej Halada.

Popis a fotky dalších hřiští: www.duchsportovni.cz.

Alfrédov

Hřiště dvou tváří, tak by se dala nazvat západočeská osmnáctka s příhodnou polohou. Ze 107. kilometru dálnice Praha-Rozvadov je to jen kousek (cca 3 km), hráč se ocitá v ryze přírodním prostoru, kde občas dávají lišky dobrou noc. Esteticky velice příjemné hřiště, dominuje mu alej stoletých stromů, která se dotýká několika jamek a která kdysi vedla až k nedalekému klášteru v Kladrubech (ten stojí za návštěvu, je od hřiště také kousek, z dálnice na opačnou stranu). Část postoru je zcela otevřená a když vítr fouká do zad, lze tu hrát drajvy daleko přes 200 metrů. Jinde je zase lesní klid. Některé jamky jsou velmi dlouhé (čtyřpary okolo 400 metrů), určené pro ranaře. Jsou nicméně přehledné a rovné. Naopak krátké jamky (čtyřpary okolo 250 metrů) mají technický charakter. Takže někde se do toho hráč může opřít, seč mu síly stačí, jindy mu zase stačí k paru klidné rány železy. Pozor na množství vodních překážek, areálem protékají dva potoky a je tu i několik umělých nádrží. Nádherná je poslední jamka, tříparová osmnáctka s grýnem za vodou. Výhodou Alfrédova je i to, že se na něm díky příznivému klimatu dá hrát skoro po celý rok.

Par: 72
Délka: bílá 6 007 m; žlutá 5 606 m; červená 5 042 m
Telefon: 374 695 101, 724 367 708
Mail: info@gcal.cz
Adresa: Kostelec 96, 349 62, Alfrédov
www.gcal.cz

Hrádek u Nechanic

Rodinné hřiště pro začátečníky, rekreanty, milovníky parků a anglického čaje. Zámek Hrádek u Nechanic je jedno z mála děl na našem území vystavěných v duchu tzv. tudorovské gotiky (ještě např. Hluboká). Zámek vznikl v půlce 19. století a točilo se tu několik filmů a televizních pořadů odehrávajících se právě na Britských ostrovech (např. Tmavomodrý svět). Zdejší devítka je především parková, jamky jsou na lučních místech v bezprostřední blízkosti zámku. Když tu hrajete, nemůžete necítit skutečně jedinečnou atmosféru. Ovšem technicky je to docela obtíž, většinou jde o úzký prostor, vadí koruny stromů. Především třetí a čtvrtá jamka, čtyřpar (408 m) a pětipar (468 m) jsou velice obtížné – ale také krásné, díky průhledům na zámek. Tři jamky jsou vně parku, ve zdejší višňovce, kde je i prostoru více. Tady se hráč může příjemně rozhlédnout i po okolním kraji, polabské mírně se vlnící rovině. Hrádek je specifický i pohybem běžných návštěvníků zámku po cestách vedle fervejí, to přispívá k celkově zcela přirozené a uvolněné atmosféře areálu. Kdo hledá hlavně pohodu a nikoli sportovní golf, najde vše právě tady.

Par: 66
Délka: žlutá 4 636 m; červená 4 138 m.
Telefon: 495 441 246, 605 364 688
Adresa: Zámecká kavárna Hrádek, 503 15, Nechanice
www.golfhradek.cz

Lázně Bohdaneč

„Poděbrady v malém“, i tak by se dalo nazvat toto hřiště jen kousek od Lázní Bohdaneč. Naprostá rovina, což hru poněkud ulehčuje, ale mnoho stromů, křoví, rostlin, vodních ploch, potůčků i tůní. Některá zákoutí hřiště jsou díky bujné vegetaci příjemná, například tříparová jamka č. 3 s břízami okolo je jako z nějakého ruského románu. Jakmile je tu ale hráč nepřesný, následuje trest. Základním předpokladem úspěchu je studium birdie karty nebo plánku u jamky, ze kterého je nutné vyčíst možné potíže a také ideální body, kam hrát. Někde ani neexistuje jiná strategie než terčový golf. Pokud hráč respektuje architektovu koncepci, pak má šanci prokličkovat hřištěm vcelku bez potíží. Nicméně je třeba počítat s tím, že alespoň jedna jamka asi skončí docela vysokým číslem kvůli různým trestným ranám. Hráči s vyším hendikepem také udělají dobře, pokud se vybaví před hrou vyšším počtem míčků, než bývá obvyklé. A pokud hrajete v letním počasí, je dobré myslet i na prostředek proti hmyzu. Vodní prostředí vůkol je jeho domovinou.

Par: 72
Délka: bílá 6 114; žlutá 5 854 m; modrá 5 404; červená 5040 m.
Telefon: 602 617 717(8)
Adresa: Langrova ul., Lázně Bohdaneč, 533 41
www.gcpa.cz

Liberec – Machnín

Liberec nabízí svým obyvatelům i putujícím golfistům dvě hřiště. Několik kilometrů nad městem je špičková osmnáctka Ypsilon. O trochu blíž, na severozápadním okraji města v oblasti Machnína, je další hřiště. Původně devítka rozšířená na osmnáctku je typickým představitelem rodinného a rekreačního hřiště. Dokazuje to i par 68 s délkou pod 5 kilometrů ze žlutých. Některé jamky jsou velice lehké a krátké, někde je také hodně volného prostoru na místních loukách. Pak však přijde jamka dlouhá či technicky komplikovaná. Proto pozor, hráč by se tu neměl nechat ošálit a uchlácholit, že jde jen o snadné hřiště. Nepříjemnosti mohou přinášet třeba některé nakloněné ferveje, kdy je potřeba hrát na vyšší stranu a míček se i tak skutálí dolů. Dalším nebezpečím mohou být oblasti okolo grýnů, které jsou vyzdobeny nenápadně se tvářícími bunkry či vodou. V zásadě však hřiště není žádným strašákem, k dobrému pocitu při hře přispívá i okolí: některé jamky jsou obklopeny vysokým stromovím, z otevřených fervejí v oblasti „za tratí“ je krásný výhled na nedaleký Ještěd s hotelem, architektonicky velice elegantním.

Par: 68
Délka: žlutá 4 754 m; červená 4 257 m.
Telefon: 482 772 711
Adresa: Heřmánková 420, 460 14, Liberec-Machnín
www.gc-liberec.cz

Na Vrších

Co je malé, to hezké – říká se. Východočeské hřiště Na Vrších vzniklo původně jako tříparová akademie, dnes už disponuje plnohodnotnými jamkami s parem 4 i 5. Hřiště je na zcela otevřeném polním prostoru, první tři jamky se hrají v blízkosti rybníka, další najdeme v sousedství dvou místních venkovských domů. Jeden dům patří majitelům hřiště, druhý je obklopen ovocnou zahradou, kam občas míčky zalétnou. Z nejvyšších míst areálu je při dobré viditelnosti skvěle vidět směrem ke Krkonošům. Hra je tu ve všech směrech zábavná, jamky spíše kratší, někomu mohou stačit v bagu třeba jen železa. Co je ale hlavním kladem hřiště? Především celková atmosféra areálku. Tady opravdu nikdo nic nepředstírá, na nic si nehraje. Právě tady má golf skutečně domácký, přátelský rozměr. I když tu hráč nenajde velkou klubovnu s elegantními křesly, ale jen židle či dřevěné lavice, přesto tu mají k sobě lidé blízko a hráči se sem rádi vracejí. Hřiště je také ideálním místem, kam vzít jakéhokoli začátečníka, úplného novice. Pár „akademických“ jamek je vždy otevřeno všem.

Par: 66
Délka: žlutá 4 062 m; červená 3 534 m
Telefon: 775 946 633, 495 543 463
Adresa: Jeníkovice 153, Třebechovice nad Orebem, 503 45
www.gcnavrsich.cz

Sokolov

Sokolov je jedním z nejnáročnějších i nejvýraznějších hřišť v Česku. Areál vznikl na místě bývalého dolu Silvestr, rekultivace se skutečně povedla. Hřiště je dramatické, kopcovité, nabízí několik zcela odlišných koutů. Někdy jsou jamky otevřené větru, jindy šikovně skryté, někteří míří prudce z kopce a jinde se zase šplháte vzhůru. Esteticky je zdejší místo bizarní: najdete tu ryzí přírodní kouty, ale v okolí jsou také vidět sídlištní domy, komíny. Hřiště vyžaduje hráčskou univerzalitu, uplatníte tu všechny typy ran, zahrajete si všemi holemi. Pro sportovně zaměřené golfisty je Sokolov ideálním hřištěm, kde navíc můžete prokázat svou schopnost zvládnout strategickou stránku hry. Některé jamky umožňují riskovat a vytěžit z dlouhých drajvů snadnější cestu ke grýnu, jinde je potřeba držet se maximálně při zdi a raději hrát na bogy. Hřiště je vzhledem k terénu náročné i po fyzické stránce, když také vane vítr, hra se stává opravdu velmi obtížnou. I když je Sokolov pro mnohé hráče vzhledem ke své poloze vzdáleným hřištěm, výlet sem má rozhodně svou cenu.

Par: 72
Délka: bílá 6 288 m; žlutá 5 916 m; modrá 5 311 m; červená 4 973 m.
Telefon: 352 661 063, 724 602 475
Adresa: Ke golfu 445, 356 04 Dolní Rychnov
www.golf-sokolov.cz