Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

GPS měřiče vzdáleností, hit letošního golfu

16.09.2013 | Martin Kučera | publikováno v rubrice PR článek
A A A

Hitem letošní golfové sezony jsou přístroje od Garminu, které pomocí systému GPS měří vzdálenosti na golfových hřištích. Hráči oceňují především rychlost měření. Porovnejte sami, jak dlouho trvá podívat se na displej hodinek na zápěstí, ve srovnání s vytažením optického zaměřovače z bagu i pouzdra, zaměření vzdálenosti a zasunutí zpět do pouzdra a bagu? Rozdíl je obrovský. Když tento rozdíl vynásobíte průměrným počtem měření za kolo (cca 25x), dojdete k desítkám minut, které můžete používáním hodinek ušetřit.

Výhodou měření GPS je i možnost vidět na displeji vzdálenost na začátek, střed a konec greenu ve směru rány a ne jen vzdálenost k vlajce, tak jako u optických přístrojů. S GPS může hráč navíc měřit délku každé rány, což s optickým zaměřovačem není možné. Stačí označit (stisk jednoho tlačítka) místo úderu a na displeji se okamžitě objeví vzdálenost od tohoto místa. Golfové GPS hodinky a navigace značky Garmin používají i rozhodčí ČGF k označování vzdáleností na velkých amatérských turnajích. Po otestování zjistili, že používáním GPS ušetří spoustu času.

Měření golfovými GPS hodinkami Garmin Approach

Měření golfovými GPS hodinkami Garmin Approach

Spolu s rostoucím počtem uživatelů golfových GPS přístrojů značky Garmin se začínají hráči zajímat nejen o to, co přístroje umí (pěkný přehled funkcí naleznete zde), ale také o to, jaká hřiště jsou jim k dispozici a kde všude mohou přístroj využít při hře. Přístroje Garmin Approach obsahují předehranou databázi hřišť, která je čtyřikrát ročně doplňována a aktualizována. Přibývají tak nová hřiště a zároveň jsou prováděny úpravy stávajících, která byla nějakým způsobem změněna (změna pořadí devítek nebo jamek, změna layoutu hřiště, otevření další devítky, posunutí greenů a podobně). Tvůrci databáze při tom vycházejí z poznatků hráčů, kteří své požadavky uplatňují pomocí webového formuláře. Na stejném formuláři je možné vznést požadavek na zahrnutí nového hřiště do databáze. Uživatelé golfových GPS hodinek a navigací mají přístup k novým aktualizacím golfových hřišť zcela zdarma. Samotná aktualizace se je snadná a provádí se pomocí jednoduchého programu, který je k dispozici volně ke stažení zde.

Měření golfovými GPS navigacemi Garmin Approach
Měření golfovými GPS navigacemi Garmin Approach

Samotná hřiště jsou rozdělena do několika regionů. V prvním a největším regionu jsou americká hřiště, ve druhém Evropa, Afrika a Blízký Východ a ve třetím, nejmenším, Austrálie a Nový Zéland. Pokud vás zajímá podrobný seznam hřišť obsažených v paměti golfových hodinek nebo navigace, najdete ho rozdělený podle jednotlivých zemí zde. Snadno tak můžete zjistit, zda hřiště v blízkosti místa vaší dovolené jsou zahrnuta v seznamu. Je to ale velmi pravděpodobné, protože celá databáze obsahuje více než 32 000 světových golfových hřišť. Pokud ale cestujete za golfem i mimo Evropu, je dobré si dát při výběru pozor na typ golfového GPS přístroje, jelikož některé jednodušší modely obsahují v paměti jen evropská hřiště. Příkladem golfových GPS měřičů s databází hřišť celého světa jsou například hodinky Garmin Approach S3 nebo golfová GPS navigace Garmin Approach G6.

Ukázka z nabídky golfových přístrojů Garmin Approach
Ukázka z nabídky golfových přístrojů Garmin Approach

Na příkladu České republiky je vidět, že databáze golfových hřišť se u Garminu rozšiřuje velmi rychle. Z původních loňských 65 hřišť se jejich počet letos zastavil na 97, a to nás čeká ještě jedna aktualizace v měsíci říjnu. Přesný přehled přírůstků naleznete v této tabulce. Více českého golfistu asi zajímá, která hřiště v databázi nejsou. Z osmnáctek to jsou pouze Malevil, Loreta a Slapy.