Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Golf – sport pro celou rodinu!

19.06.2011 | Redakce | publikováno v rubrice PR článek
A A A

Rozhovor s golfovým profesionálem, dlouholetým trenérem dospělých golfistů i juniorů a dnes také s ředitelem hřiště nejen o tom, že golf je sport ideální pro celou rodinu….
Radka Wagnera najdete od loňské sezóny na Slapech. Pracuje tady na nově vzniklém hřišti Golf Park Slapy sv. Jan jako ředitel hřiště a také jako HeadPro a supervizor dětského týmu. Právě v těchto dnech má hlavu plnou myšlenek na druhou devítku a nové budově nejen se zázemím nejen pro golfisty, které v červenci na Slapech otevřou.

Na co teď nejčastěji myslíte?
Samozřejmě na druhou devítku, kterou chceme v červenci otevřít, denně se s kolegou greenkeeperem Vojtou Fuchsem potkáváme na Třech křížích (název druhé devítky) při obhlídkách greenů, odpališť, fairwayí…vypadá to velmi dobře, už se těším na červenec, až si druhou devítku půjdu zahrát.

Jaké je slapské hřiště?
Na každé nově vznikající hřiště se člověk těší, ten pocit  vzrušení, když hrajete nové hřiště,  je úžasný. Ale když stojíte u vzniku hřiště je ten pocit mnohem více umocněný. Celá 18 bude, myslím, velmi zajímavá pro hráče všech kategorií. Hřiště je koncipované tak, aby vyhovělo různé kvalitě hráčů. Velmi široké fairwaye a hratelné délky jamek osloví určitě začátečníky. Zkušený hráč ocení možnost skórovat do paru na kratších trojparových jamkách a dobře hratelné 4pary. A profesionál? Určitě velmi reálnou možnost dostřelit na dvou jamkách par 4 na green a atakovat eagle, ale při složitém navrtání greenu a neustále pofukujícím větru bude i pro něj hřiště slušnou výzvou. Pokud bych měl vypíchnout tři věci, které mě velmi oslovují, tak by to byl výhled na Rabyňské hoře, modelace greenů a sedmá jamka, přesně v tomto pořadí. Výhled, který se naskytne hráčům už po odehrání první jamky, chytne za srdce. Modelace greenů, to je mistrovský kus greenkeepera Vojtěcha Fuchse a jeho asistenta Jakuba Lohmanna. První, druhý a zvláště šestý green bude pro mnoho hráčů pěkný oříšek. Sedmá jamka, kterou já považuji za signature hole naší první devítky, je veliké pokušení pro všechny „paliče“, 260m z kopce dolů na green je velikým lákadlem, jenže před greenem čeká na hráče několik pastiček. Neprostupné trnkové keře, sorry nehledám, dva velmi hluboké bunkry a na závěr out of bounce za greenem možná spoustu hráčů i odradí.

 

A co druhá devítka – Tři kríže?
Kdo zná Rabyňskou horu (první devítka), může se těšit na stejně přátelské, otevřené a široké fairwaye a na velmi precizně modelované greeny. Zejména ten na jamce číslo 14, kde má každá ze šesti pin pozicí svou terasu, vyzkouší schopnost čtení greenu. Na fairwayi 17 pro změnu můžete vydechnout a nabrat rychle sílu na efektních zídkách vyskládaných z kamenů a doplněných pročištěnými remízky, no a těžkou práci greenkeepera a jeho týmu korunuje green jamky číslo 18, který je z velké části vysekaný ve skále. Na druhé devítce najdeme nejkratší jamku (č.13, Par3, 105m ze žlutých) a potom také asi i nejtěžší – zvlášť psychicky (č.10, Par4, 340m ze žlutých). Výzvou pro útočné hráče bude jamka č.14 – levý dogleg, jehož green bude možné atakovat 230m dlouhou ranou přes malou vodní překážku. U greenu pak čeká vysoký břeh a hned asi 15m za jamkou out. Všichni se mají na co těšit, to mi věřte!

Jak dlouho se věnujete golfu?
Golf hraji aktivně už od roku 1986. V těchto dřevních socialistických dobách jsem začínal na „golfovém hřišti“ ve Štiříně. Začátky byly velmi zajímavé, vybavení veškeré žádné, tréninkové zázemí, jak ho dnes známe, neexistovalo…deset vlastních míčů odpálit, potom si je sebrat a to stále dokola. V roce 2002 jsem vstoupil mezi profesionály a po absolvování tříleté školy při PGA a studia při FTVS UK, jsem dosáhl plné kvalifikace Golf Profesional.

 

Máte čas i  na jiné sporty kromě golfu? A vylučuje se to nebo naopak podporuje?
Tím, že hraju golf, inklinuji hlavně k míčovým sportům. Baví mě tenis, squash a přes léto kolečkové brusle. Mám zkušenost, můžu říct už dlouholetou, že lidé, kteří hrají dobře tenis, hrají dobře golf. Každý sport, který děláte, se určitě dá doplnit s golfem. Vždyť jenom rovnováha, kterou držíte na přední části těla, se opakuje v tenisu, běhání, lyžování, jízdě na kole a většině dalších sportů.

 

Golf jako rodinný sport – jde to dohromady?
Spojení golfu a rodiny je naprosto ideální strávení víkendu nebo prázdnin. Samozřejmě to musí být stále zábava pro děti i pro rodiče. Občas bývá problém na hřištích, že při hodně exponovaných časech neradi pouštějí provozovatelé hřišť rodiny s dětmi na hřiště. Ale to je práce pro nás učitele, a to jak v komunikaci s provozovateli hřišť, tak s rodiči. Stačí, aby si malé děti poponesly míč ke greenu a pouze si přihrály a dopatovaly jamku, tím se hra velmi urychlí. Se vzrůstajícím počtem hřišť se určitě uvolní pole pro rodiny s dětmi. U nás na Slapech hodně podporujeme mládež, malé děti i juniory, a vyhradili jsme jim dokonce i jedno odpoledne, které je určeno na hřišti právě jim. Například hráči z našeho BMW Junior Teamu chodí v tyto dny na hřiště trénovat a nebo hrát turnaje, aby přivykli tomu turnajovému tlaku a nervozitě a dobře nás jednou reprezentovali na celorepublikových soutěžích.  A také jsme se zaměřili právě na rodiny s dětmi, i ty, jejich část je negolfová. V nové budově budeme mít půjčovnu kol, infocentrum a mnoho materiálů s propracovanými trasami na výlety v okolí za zajímavými a neznámými místy v této lokalitě. Navíc v dosahu hřiště je Slapská přehrada se spoustou pláží ke koupání, půjčovnami vodního náčiní a také farmy s koníky a další zajímavé atrakce. Na Slapech se určitě nikdo nudit nebude, ať už golf hraje nebo nehraje. Doporučuju přijet si to vyzkoušet!