Garmin Approach S3 jsou hodinky, které na golfu vzbuzují závist

04.12.2012 | Martin Kučera | publikováno v rubrice PR článek
A A A

Zkoumali jste někdy, jaké kdo nosí hodinky na golfovém hřišti? Někdo má hodinky, které jsou vykládány zlatem, jiný nosí hodinky, které se předávají mezi generacemi a jsou i hráči, kteří podle hodinek vybírají správnou golfovou hůl. Mezi takové hodinky patří i Garmin Approach S3, které mají v paměti uloženo více než 95 % všech světových golfových hřišť.

Golfové hodinky jsou pomůckou pro hráče golfu. Pomocí předehrané databáze golfových hřišť a miniaturního GPS přijímače, který je ukryt v těle hodinek, jsou schopny svému majiteli předat informace o vzdálenosti od jamky a také zpracovat statistiku absolvované hry.

Hodinky Approach S3 patří k nejlepším golfovým hodinkám, které jsou dnes na trhu k dispozici a v sortimentu americké značky Garmin jsou právem označovány jako vlajková loď. Jsou zdokonalením starších, ale stále populárních, golfových hodinek s označením Approach S1. Kromě dokonalejších funkcí a celosvětové databáze golfových hřišť přináší zlepšení především v podobě jednoduššího ovládání, které je u golfových hodinek poprvé řešeno pomocí plně dotykového displeje.

Golfové hodinky jsou o něco robustnější než hodinky, na které jste běžně zvyklí. I samotný pásek je silnější. Rozhodně ale nejsou příliš velké, nebo nepohodlné a dají se bez jakýchkoliv potíží používat i při samotné hře, aniž by jakkoliv překážely. Řemínek je pružný a poskytuje v chladnějším počasí dostatek prostoru pro uchycení na ruce i přes bundu. Dotykový displej umožňuje ovládání prsty, i pokud máte nasazenou rukavici.

 

Zobrazení jednotlivých údajů na displeji hodinek Approach S3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hra

Jak hodinky vlastně fungují? Na golfovém hřišti vyberete v menu volbu „Začátek kola” a GPS začne vyhledávat vaší současnou pozici. Zhruba po 30 vteřinách Approach S3 nabídne nejbližší golfové hřiště, které potvrdíte. Po výběru hřiště se automaticky zobrazí první jamka s označením čísla jamky, jejího paru a aktuální vzdálenosti k začátku, středu a konci greenu. Vzdálenosti se mění plynule podle toho, kde se na ferveji nacházíte. Pokud nejste přímo na hřišti, tak se zobrazí vzdálenosti greenu k nejvzdálenějšímu odpališti. Pokud kolo začínáte na jiné jamce než na první, jednoduše šipkami najedete na správnou jamku. Jamky se zpravidla v hodinkách mění automaticky. Pokud ne, tak jedním dotykem přejdete na správnou jamku. U jamek s parem čtyři a pět displej přístroje zobrazuje vzdálenosti k doglegu a na layup 100, 150, 200 a 250 m.

Pokud vám předehrané pozice nevyhovují, můžete si označit i vlastní body, ke kterým chcete hrát, nebo se jim naopak vyhnout. Můžete to však využít, až v dalším kole na stejném hřišti. Na jedné jamce můžete takto označit až 5 bodů. Bod uložíte tak, že v okamžiku, kdy na něm stojíte, zobrazíte menu hodinek a vyberete „Save Location“ a přiřadíte název (Water, Bunker, Fairway). Takto uložené pozice se pak zobrazují na další obrazovce, na kterou přecházíte pouhým klepnutím na displej. V okamžiku, kdy již hrajete přímo na green, můžete si na displeji zobrazit detail jamkoviště a manuálně posunout vlajku do její aktuální pozice. Vzdálenost pak není měřena ke středu greenu, ale přímo k jamce.

Měření délky ran

Na odpališti před prvním drivem odstartujete pravým horním tlačítkem měření poslední rány. Když dojdete k míčku, hodinky vám ukáží délku vašeho drivu. Samozřejmě i spoluhráčům ve flightu, pokud hráli ze stejného odpaliště. Pokud ne, musíte odečíst vzdálenost odpališť. Stejně tak si můžete měřit i každou ránu na hřišti. Vzdálenost vynulujete ručně podržením pravého horního tlačítka nebo se resetuje automaticky při přechodu na další jamku.

Odometer (měření prošlé vzdálenosti)

Zabudovaný odometer měří čas a ušlou vzdálenost na golfovém hřišti. Funkce se automaticky zapne po zahájení kola a ukončí, jakmile kolo ukončíte. Spustit a ukončit měření můžete i ručně. Můžete tak změřit například svůj ranní výklus.

Digital Scorecard

Approach S3 má digitální skóre kartu pro jednoho hráče. Nastavit můžete hru na rány nebo stableford. Při stablefordu přístroj počítá body tím nejjednodušším způsobem, tedy par za dva body, bogey za jeden. Není tedy možné, nastavit váš hrací handicap pro dané hřiště tak, aby body byly počítány podle něj. To umí golfová navigace Garmin Approach G6, u golfových hodinek tato funkce zatím chybí. Skóre se zadává pravým dolním tlačítkem. Objeví se číslo a par jamky a pomocí „+“ nebo „-“ zvolíte počet ran na právě hrané jamce. Přehled vašeho skóre od první jamky se objeví, pokud tlačítko déle podržíte. Po ukončení kola je skóre karta uložena a je možné ji prohlížet na počítači. Pokud připojíte hodinky pomocí USB kabelu k počítači a otevřete Windows Explorer, máte možnost na disku hodinek spustit aplikaci ScorecardViewer. ScorecardViewer zobrazí seznam uložených skóre karet a seřadí je podle data a hřiště. Po výběru jedné z nich uvidíte zahrané skóre.

 

Zobrazení skóre karty na PC v aplikaci ScorecardViewer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualizace SW a hřišť

Možnost aktualizace hodinek je velice důležitá. Hodinky v paměti obsahují více než 28 000 golfových hřišť celého světa včetně 79 nejvýznamnějších v ČR a v průběhu času dochází k dalšímu rozšiřování počtu zmapovaných hřišť nebo k úpravám již zadaných hřišť. Hodinky Garmin Approach S3 slibují bezplatný doživotní přístup k nejnovějším datům. Aktualizaci golfové databáze zajišťuje program Garmin Course Updater, který je k dispozici na webové stránce značky Garmin.

Garmin Approach S3, hodnocení

Golfové GPS hodinky jsou zajímavým nástrojem pro zdokonalení golfové hry. Pomohou nejen na hřištích, která neznáte, ale jsou zajímavým tréninkovým pomocníkem i na dobře známém hřišti. V porovnání s laserovými dálkoměry mají golfové hodinky tu výhodu, že jsou neustále při ruce a nezdržují ostatní hráče zdlouhavým hledáním a zaměřováním cíle. Hodinky navíc fungují i v místech, ze kterých není přímá viditelnost na green. Na druhou stranu je uživatel hodinek závislý na výrobci a musí mu věřit, že se v průběhu životnosti výrobku postará o dostatečně pružnou aktualizaci golfových hřišť. V případě americké značky Garmin, která je světovým lídrem v oblasti GPS navigací, se dá na tuto službu spolehnout. Ano, na trhu existuje ještě několik dalších výrobců golfových počítačů a aplikací, které využívají GPS. Doživotní bezplatná aktualizace celosvětové databáze golfových hřišť a prvotřídní kvalita nabízených produktů je ale dostatečným argumentem pro značku Garmin.