Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Fyzioterapie v golfové přípravě

24.04.2017 | Veronika Berkova | publikováno v rubrice PR článek
A A A

Fyzio v golfové přípravěV moderní přípravě golfisty se nevyhneme spojení s fyzioterapií a fitness. Fyzioterapie se v posledních letech prudce rozvíjí s možností úzké specializace, jakou nabízí Titleist Performance Institue. Tato organizace se především soustředí na veškeré potřeby profesionálních i amatérských hráčů golfu. V současné době fyzioterapeuta navštěvuje 8/10 golfistů starších 15 let. Zkušený fyzioterapeut nastavuje dlouhodobou strategii práce s golfistou, která se zpravidla připravuje na 1 rok. Stejně důležité jsou dílčí cíle, které se postupně upravují podle aktuálních potřeb každého hráče individuálně, protože není možné tyto předpoklady aplikovat napříč celým golfovým světem. Pokud se objeví herní potíže, které jsou již manifestovány bolestí, je za pět minut dvanáct. Jsem velice rád, že spolupráce, kterou již několik let tvořím s Golfovou akademií Skopový, nese stále větší ovoce. Daří se nám potíže objevovat záhy a jejich náprava se dá zvládnout do 6 měsíců od vyšetření.

Fyzio v golfové sezóněVyšetření probíhá povinně před začátkem sezóny, kdy se vyšetřují především pohybové schopnosti jednotlivých hráčů a prostorové vnímání sama sebe v prostoru. Při odebírání anamnézy je podstatné zhodnotit celý denní/týdenní program. Profesionální výkon si žádá profesionální přístup k celé přípravě. V některých případech již na začátku zjistím, že má dítě či junior domácí výuku, aby byl schopen se velmi dobře připravit na sezónu. Po zhodnocení stoje, kde se soustředíme na stranové odchylky, které golf svojí technikou přináší, se dále soustředíme na flexibilitu páteře a na kořenové klouby, jako jsou ramenní a kyčelní klouby. Na dolních končetinách zhodnotíme svalový aparát (zkrácené a oslabené svaly). Omezení rozsahu v kyčelních kloubech je pro golf častým jevem. Posuneme se o několik centimetrů níže a budeme se věnovat oblasti kotníku a nártu. Oblast nártů, kde je velké množství kloubů, trpí často na blokády a svalová zřetězení, které se v prvotních fázích manifestují bolestí a v dalších až opakovaným zánětem anebo četnými artrotickými změnami, které jsou v současné medicíně zatím nezvratné do 100% funkčního stavu jako v předchozím stavu. Pokud máme plně zhodnocen kosterní systém, svalové schopnosti a pohybové předpoklady včetně všech patologických mechanismů, je možné stanovit požadovaný plán včetně kontrolních bodů, které jsou nezbytné pro další aplikaci fyzioterapie. Bylo by chybou vycházet pouze z těchto výsledků, nesmíme zapomenout na vyšetření stability těla a otlaků v oblasti plosky nohy.

Fyzio v golfové sezóněTyto informace jsou bez zkreslení změřeny na tenzometrické desce a předány dále dalším odborníkům multidisciplinárního týmu, který tvoří fitness trenér, podiatr, trenér golfu a couch, sportovní psycholog a nutriční specialista. Při propojení všech těchto odborníků můžeme hovořit o golfu na profesionální úrovni. Ale i v amatérském golfu je spolupráce s fyzioterapeutem přínosná, neboť právě on dokáže včas odhalit budoucí obtíže.

 

 

 

Jan Frána         Josh Frána

Golfová Akademie Skopový   Family Fitness

 

Autor:

Mgr. Michal Joshua Frána

Fyzioterapeut