Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Na greenech bez starostí aneb když tě žena pošle někam

13.06.2014 | Jana Petrmanová | publikováno v rubrice PR článek
A A A

Nikdy nevíte, co Vám život přinese. I přes pokrok dosažený zaváděním moderních metod léčby zůstává rakovina jedním z největších problémů současné medicíny. Ve vyspělých zemích je přibližně 1 ze 3 osob během života postižena nádorovým onemocněním a 1 z 5 mu podlehne. Dnes přitom existuje metoda, která je vysoce účinná a současně nepřináší riziko komplikací o léčbě. Jedná se o protonovou terapii.

Protonové centrum v Praze je zatím jediné zařízení v České republice, které nabízí možnost šetrné léčby nádorových onemocnění pomocí protonové terapie. Tato terapie je vhodná pro většinu nádorových onemocnění, pro které je vhodná léčba ozařováním. Jedná se zejména o:

  • prostatu
  • nádory u dětí
  • nádory mozku a CNS
  • nádory hlavy či krku
  • slinivku
  • lymfomy
  • a další, které se nacházejí v blízkosti životně důležitých struktur citlivých k ozáření

Jak sama říká ředitelka Nadačního Fondu pro protonovou terapii Mirka Čejková:

„Tématem posledních dní byla v debatách s mými přáteli i rakovina prostaty. Preventivní kampaň vrcholila a známkou toho, že je úspěšná, bylo samozřejmě i to, že se o ní mluvilo. Rakovina prostaty bohužel zasahuje čím dál mladší ročníky a výjimkou nejsou ani muži před čtyřicítkou. Ročně onemocní rakovinou prostaty skoro 9000 českých mužů.

Pokud je nemoc diagnostikována včas a pacient by se dostal k šetrné léčbě protonovou terapií, má šanci na úplné vyléčení. Alespoň takové jsou výsledky nedávno zveřejněné americké studie, která provedla podrobný průzkum bezmála 4 000 mužů léčených pouze protonem, a to až deset let po skončení léčby. Výsledky byly ohromující – 97% z nich je naprosto zdravých a žijí plnohodnotný život, jakoby je rakovina prostaty nikdy nepostihla. Právě kvalita života je důvod, proč se nemocní anebo jejich blízcí o protonovou léčbu tolik zajímají.“

I když rakovina prostaty je téma, o kterém se mužům nechce moc mluvit, pozitivní zkušenost a vyhraný boj mohou být i motivační.  A tady je poučný příběh Jirky P. a díky za něj.

Jiří je charismatický sportovní chlap, padesátka ho sice čeká už za chvíli, ale života si užívá právě teď a plnými doušky. Děti odrostly, firma běží a tak se pravidelně odreagovává s partou kamarádů na zelených greenech. „Ženu golf moc nechytnul a tak jsem to nejdřív bral, jako že mě chce otrávit. V posledních týdnech se se mnou loučila i vítala slovy: už jsi tam byl? Lezlo mi to na nervy, věděl jsem, že si přečetla nějaký „chytrý“ článek o prevenci rakoviny prostaty a o vyšetření PSA. Nelíbilo se mi už to označení natož představa, že budu muset někam k doktorovi. Já, který jsem měl tak nanejvýš chřipku.  Nejdřív mi vystřihla článek a nalepila ho na lednici, pak už našla i zařízení, kde mi to vyšetření udělají a pak prostě prudila. Párkrát jsme se kvůli tomu chytli a pak pro klid v rodině jsem řekl, že půjdu.

Ještě v čekárně jsem byl naštvanej …ale pak se začaly dít věci“ popisuje svou zkušenost Jirka. „Doktor začal takovou tu opatrnou řeč, že už vás mrazí jen z toho starostlivého tónu a bylo to tady, hodnota vysoká, je třeba udělat další vyšetření a pak už bylo jasno. Karcinom prostaty v raném stadiu. Před očima se mi zatmělo. Doma jsem vyklopil, jak na tom jsem a žena si dokonce odpustila řeči jako: vidíš, já ti to říkala. Už nevím ani proč, objednal jsem se ještě k jinému urologovi. Tam se diagnóza potvrdila a hned mi řekl, že se to musí operovat a že mě objedná na vývod.

Na vývod? Zděsil jsem se představy, jak budu pobíhat s pytlíkem u pasu. Vrhnul jsem se na internet a zjistil všechno, co mi hrozí. Impotentní? Pleny?  Bolesti v konečníku? Svět se otočil naruby. Úplně jsem zapomněl na prvního doktora, který léčbu protony zmínil i na moji ženu, která právě o protonovém centru mluvila.  Tak jsem hned poslal nálezy do PTC a do dvou dnů mi odepsali, že mám přijít a že proberou detaily léčby. Celé to potom trvalo ani ne týden a nikdo tady na golfu si ani nevšiml, že se něco děje. Jen jsem holt musel sáhnout do úspor, protože české zdravotnictví kvalitu života neřeší“. Končí Jirka svoje vyprávění a ostatní mlčky přikyvují.  Několik kamarádů se pokradmu dívá do svých diářů a ptají se, kam by měli na to vyšetření jít.

Nakolik nemám ráda reklamu, protonové centrum doporučuji s lehkým srdcem. Kromě léčby nabízí totiž i kompletní diagnostická vyšetření za použití nejmodernějšího vybavení a nově otevřená urologická ambulance může dát rychlou odpověď právě na skrytou otázku, která teď všem vrtá v hlavě: jak jsem na tom já? Tak ještě pro jistotu rychle dodávám, že od padesátky by vyšetření jednou ročně mělo být samozřejmostí a od čtyřicítky pokud je rakovina prostaty v rodinné anamnéze.  Chlapi se nakonec shodují, že někdy i otravné dotazování vlastní ženy může mít netušený význam, my holky zase máme důkaz, že syndrom záchranářky není od věci a mě napadá, že další fáze kampaně by měla cílit právě na ženy pod heslem „Zachraň si svého partnera“.

Pro všechny, kteří pochopili význam preventivního vyšetření a po přečtení článku se rozhodli nechat si změřit svou hodnotu PSA, nabízí PTC a Nadační Fond pro protonovou terapii slevu na vyšetření v hodnotě 1000 Kč.

.

.