Na greenech bez starostí aneb když tě žena pošle někam

13.06.2014 | Jana Petrmanová | publikováno v rubrice PR článek
A A A

Nikdy nevíte, co Vám život přinese. I přes pokrok dosažený zaváděním moderních metod léčby zůstává rakovina jedním z největších problémů současné medicíny. Ve vyspělých zemích je přibližně 1 ze 3 osob během života postižena nádorovým onemocněním a 1 z 5 mu podlehne. Dnes přitom existuje metoda, která je vysoce účinná a současně nepřináší riziko komplikací o léčbě. Jedná se o protonovou terapii.

Protonové centrum v Praze je zatím jediné zařízení v České republice, které nabízí možnost šetrné léčby nádorových onemocnění pomocí protonové terapie. Tato terapie je vhodná pro většinu nádorových onemocnění, pro které je vhodná léčba ozařováním. Jedná se zejména o:

  • prostatu
  • nádory u dětí
  • nádory mozku a CNS
  • nádory hlavy či krku
  • slinivku
  • lymfomy
  • a další, které se nacházejí v blízkosti životně důležitých struktur citlivých k ozáření

Jak sama říká ředitelka Nadačního Fondu pro protonovou terapii Mirka Čejková:

„Tématem posledních dní byla v debatách s mými přáteli i rakovina prostaty. Preventivní kampaň vrcholila a známkou toho, že je úspěšná, bylo samozřejmě i to, že se o ní mluvilo. Rakovina prostaty bohužel zasahuje čím dál mladší ročníky a výjimkou nejsou ani muži před čtyřicítkou. Ročně onemocní rakovinou prostaty skoro 9000 českých mužů.

Pokud je nemoc diagnostikována včas a pacient by se dostal k šetrné léčbě protonovou terapií, má šanci na úplné vyléčení. Alespoň takové jsou výsledky nedávno zveřejněné americké studie, která provedla podrobný průzkum bezmála 4 000 mužů léčených pouze protonem, a to až deset let po skončení léčby. Výsledky byly ohromující – 97% z nich je naprosto zdravých a žijí plnohodnotný život, jakoby je rakovina prostaty nikdy nepostihla. Právě kvalita života je důvod, proč se nemocní anebo jejich blízcí o protonovou léčbu tolik zajímají.“

I když rakovina prostaty je téma, o kterém se mužům nechce moc mluvit, pozitivní zkušenost a vyhraný boj mohou být i motivační.  A tady je poučný příběh Jirky P. a díky za něj.

Jiří je charismatický sportovní chlap, padesátka ho sice čeká už za chvíli, ale života si užívá právě teď a plnými doušky. Děti odrostly, firma běží a tak se pravidelně odreagovává s partou kamarádů na zelených greenech. „Ženu golf moc nechytnul a tak jsem to nejdřív bral, jako že mě chce otrávit. V posledních týdnech se se mnou loučila i vítala slovy: už jsi tam byl? Lezlo mi to na nervy, věděl jsem, že si přečetla nějaký „chytrý“ článek o prevenci rakoviny prostaty a o vyšetření PSA. Nelíbilo se mi už to označení natož představa, že budu muset někam k doktorovi. Já, který jsem měl tak nanejvýš chřipku.  Nejdřív mi vystřihla článek a nalepila ho na lednici, pak už našla i zařízení, kde mi to vyšetření udělají a pak prostě prudila. Párkrát jsme se kvůli tomu chytli a pak pro klid v rodině jsem řekl, že půjdu.

Ještě v čekárně jsem byl naštvanej …ale pak se začaly dít věci“ popisuje svou zkušenost Jirka. „Doktor začal takovou tu opatrnou řeč, že už vás mrazí jen z toho starostlivého tónu a bylo to tady, hodnota vysoká, je třeba udělat další vyšetření a pak už bylo jasno. Karcinom prostaty v raném stadiu. Před očima se mi zatmělo. Doma jsem vyklopil, jak na tom jsem a žena si dokonce odpustila řeči jako: vidíš, já ti to říkala. Už nevím ani proč, objednal jsem se ještě k jinému urologovi. Tam se diagnóza potvrdila a hned mi řekl, že se to musí operovat a že mě objedná na vývod.

Na vývod? Zděsil jsem se představy, jak budu pobíhat s pytlíkem u pasu. Vrhnul jsem se na internet a zjistil všechno, co mi hrozí. Impotentní? Pleny?  Bolesti v konečníku? Svět se otočil naruby. Úplně jsem zapomněl na prvního doktora, který léčbu protony zmínil i na moji ženu, která právě o protonovém centru mluvila.  Tak jsem hned poslal nálezy do PTC a do dvou dnů mi odepsali, že mám přijít a že proberou detaily léčby. Celé to potom trvalo ani ne týden a nikdo tady na golfu si ani nevšiml, že se něco děje. Jen jsem holt musel sáhnout do úspor, protože české zdravotnictví kvalitu života neřeší“. Končí Jirka svoje vyprávění a ostatní mlčky přikyvují.  Několik kamarádů se pokradmu dívá do svých diářů a ptají se, kam by měli na to vyšetření jít.

Nakolik nemám ráda reklamu, protonové centrum doporučuji s lehkým srdcem. Kromě léčby nabízí totiž i kompletní diagnostická vyšetření za použití nejmodernějšího vybavení a nově otevřená urologická ambulance může dát rychlou odpověď právě na skrytou otázku, která teď všem vrtá v hlavě: jak jsem na tom já? Tak ještě pro jistotu rychle dodávám, že od padesátky by vyšetření jednou ročně mělo být samozřejmostí a od čtyřicítky pokud je rakovina prostaty v rodinné anamnéze.  Chlapi se nakonec shodují, že někdy i otravné dotazování vlastní ženy může mít netušený význam, my holky zase máme důkaz, že syndrom záchranářky není od věci a mě napadá, že další fáze kampaně by měla cílit právě na ženy pod heslem „Zachraň si svého partnera“.

Pro všechny, kteří pochopili význam preventivního vyšetření a po přečtení článku se rozhodli nechat si změřit svou hodnotu PSA, nabízí PTC a Nadační Fond pro protonovou terapii slevu na vyšetření v hodnotě 1000 Kč.

.

.