Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Nechci být rekreant. Chci sportovat!

16.11.2010 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Oblečení a vybavení
A A A

Máte golfové hole, které odpovídají vaší výkonnosti? Anebo hrajete s takovými, které by slušely o něco lepšímu hráči? Je to zvláštní fenomén, kterého si lze všimnout při pohledu do bagů českých golfistů: namísto tolerantních rekreačních holí si hráči kupují ty sportovní. Proč tomu tak je?

Inspirací k tomuto článku mi byl text, který jsem si přečetl v cyklistickém časopise. Autor se v něm s jistou mírou pobavení zamýšlel nad skutečností, že Češi jsou sice nadšeným cyklistickým národem, ale neradi si kupují tzv. městská kola. Taková, která mají blatníky, nosič, jsou pohodlná na sezení atd. Naopak čím je kolo sportovnější, závodnější, tím lépe. Co na tom, že posléze se jim na takovém kole hůře sedí, je příliš tvrdé, jen pro určitý terén atd.

Podobnou situaci vidíme i ve sjezdovém lyžování. Hodně rekreačních lyžařů si koupí skvělé značkové lyže za dvacet tisíc – a přitom jejich potenciál nevyužijí, spíš se namáhají s jejich náročnější točivostí. Anebo tenis: i tady se občas najde hráč s raketou a lá Federer či Nadal. Jenže dát s ní přesnou ránu (tzn. trefit nevelký střed) je obtížné. Kdo to někdy zkusil, ví, o čem je řeč.

Co platí po technické stránce pro tenis, lze vztáhnout i na golf. Čím menší je úderová plocha hole, tím těžší je dobře trefit míček. Čím užší je také profil hlavy hole, čím užší má základnu, tím méně odpouští. Proto jsou začátečnické hole tak bachraté – a žiletky vypadají tak elegantně a designově čistě. Callawayovské Big Berthy byly vždycky těmi „tlustými Bertami“, ale způsobily svým velkým objemem revoluci. Nabídly méně krásy, ale více užitné hodnoty. A hráči na to slyšeli. Najednou uměli hrát golf lépe.

Potkal jsem na českých hřištích různé hráče, ale bylo mezi nimi naprosté minimum těch, kteří měli „horší“ hole než byla jeho výkonnost. Vybavuji si asi třicetiletého hráče s hendikepem okolo 6, který hrál právě s těmi callawayovskými Big Berthami. Když jsem se ho zeptal, proč si ještě nekoupil sportovnější hole, opáčil: „Začal jsem s nima, seděly mi, sedí mi dodneška. Nač bych to měnil?“

Jak prosté milý Watsone! Jenže většina hráčů se rozumem neřídí. Sám jsem před časem psal o tom, jak jsem podlehl iluzi, že hraju lépe než ve skutečnosti. Koupil jsem si při hedikepu 11 tzv. „tour“ hole, předstupeň k žiletkám. Jenže pak jsem pokorně uložil tourová železa číslo 4,5 a 6 do komory a šel si namísto nich koupit ryzí rekreačky s ofsetem a větší hlavou. A udělal jsem dobře.

Ne snad, že by rekreanti hráli s žiletkami. Ty jsou tak těžké na trefení, že by se s nimi jen ztrapňovali. Ale fůraz hráčů disponuje právě těmi „hráčskými“ železy, které se hodí na výkonnost singl hendikepu. Tedy pro někoho, kdo hraje stabilně pod 80 ran. Hráčská železa jsou ovšem běžnou výbavou mnoha  trochu lepších bogy-golfistů s hendikepy 10, 15 atd. Těch, co hrají stabilně okolo 85, 90 úderů, nebo i nad 90.

Rekreační či začátečnické hole (pokud to není levná výroba) nicméně nehrají hůř – jen působí trochu hůř. Rány od nich ale nelétají kratší vzdálenost, jak by se někdo mohl domnívat. Zásadní je vždy švih samotný, a možná ještě šaft.

Proč si vlastně průměrní hráči kupují hole pro nadprůměrný švih?  Ze stejného důvodu, jako si kupují sportovní kola, lyže, tenisové rakety. Vypadá to dobře, budí to dojem vyšší výkonnosti. Je to image. Nechci se tu pouštět do rozboru národního charakteru, ale my Češi jsme víc plebejci než aristokraté, občas trpíme mindrákem malosti. Chceme proto často někomu dokazovat, že máme na víc.  Svou roli hraje i svérázný psychologický efekt – myslíme si, že „lepší“ hole by nám mohly pomoci k lepšímu výsledku. Je to samozřejmě hrubý optický klam, ale stejně mu mnohdy podlehneme.

Je pochopitelně věcí každého hráče, jaké hole si koupí. Někdo uvažuje i tak, že náročnější hole ho přinutí hrát lépe: musí se víc soustředit, mít lepší tempo, postoj, držení atd. I to je cesta – naučit se lyžovat tím, že budete jezdit jen černé sjezdovky. Ale pro většinu normálních golfistů by to bylo spíš trápení než radost.

A propos, zapomněl jsem ještě na jednoho dobrého hráče s obyčejnými holemi. Nevím už, jak se jmenoval, ale byl to golfový profík té nejvyšší kateogrie, který hrál předloni na European Senior Tour na Casa Sereně. V bagu měl ovšem úplně běžné Callaway X-22. A myslím, že se dokonce umístil v první desítce.

Andrej Halada, www.navzduchu.cz


ilustrace Vladimír Ochman