Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Golfová móda aneb od pastýřů po playboye

12.03.2010 | Katka Opalecká | publikováno v rubrice Oblečení a vybavení
A A A

1700-1900Technologie neovlivnila pouze styl hraní golfu, ale také vzhled a styl oblékání jeho hráčů. Eleganci a formálnost golfového oblečení postupem času nahradil volnější a odvážnější styl, ale věcnost a praktičnost oblečení přetrvává dodnes.

O golfistech se ve světě traduje, že patří mezi jedny z nejhůře oblékaných sportovců světa. Přestože je tento sport považován za velmi elegantní, najdou se golfisté, kteří se dokážou i na velké turnaje obléknout nevkusně.

Zde je stručný souhrn vývoje golfového oblečení, rozdělený na přibližné etapy vývoje:

1700-1900
Nejranější golfoví hráči si nedělali velké starosti s vhodným oblečením pro jejich sport a nejčastěji tak při hraní golfu nosili kilty a zvířecí kůže. To bylo tehdy oblečení typické pro skotské pastýře, kteří také golf vymysleli.

V době, kdy si tuto hru oblíbila evropská šlechta, se rázem změnil i styl oblékání. Do golfu se přenesl aristokratický styl, protože právě šlechta hrávala golf nejčastěji. Golfisté začali nosit po kolena dlouhé kraťasy s punčochy, sportovní fraky a kravaty, které při hře většinou plály.

1900-1925
1900-1925Již koncem 19. století se neúprosně posunovaly lemy pánských kalhot směrem dolů a ve společnosti se postupně prosazovaly dlouhé kalhoty. Ty se poté staly nejoblíbenějším prvkem pánského oblečení ve všech odvětvích společnosti. Golfisté tento fakt zcela nepřijali a rozhodli se proto maskovat své kalhoty do dlouhých ponožek.

Jak golfisté v tehdejší době zvládali horké počasí, to není známo, někteří by se ale určitě odvážili odložit své vážné obleky a kravaty i při vlhčím počasí a byli by za takové počasí vděční.

1926-1950
1926-1950Liberalizace módy ve dvacátých letech zasáhla i do golfového stylu oblékání a nastalo několik změn. Golfisté se osvobodili od nešikovného a nepohodlného prvku v jejich šatníku, a tím byl formální oblek. Kravaty se však spolu s kalhotama zastrčenýma do ponožek jako součást golfového outfitu udržely.

V této době své obliby dosáhl také svetr s výstřihem do V, a to obzvláště mezi golfisty náchylnými k nachladnutí. Někteří odvážnější hráči se zbavili kravat – ve prospěch motýlků, ti praktičtější se oblékli do svetrů. Hráči kombinovali motýlky s hluboko střiženými výstřihy u svetrů a jasně vzorovanými ponožkami, což nápadně připomínalo oblečení obyčejných šašků.

1950-1990
1950-1990Poté, co se překlenula dvacátá léta, a to především tehdejší módní vkus, přišli opožděně golfoví hráči na to, že nošení ponožek přes kalhoty je asi stejně nevkusné jako nošení jejich spodního prádla přes kalhoty. Nebylo proto žádným překvapením, že hráči začali nosit dlouhé kalhoty, které nově zakrývali jejich ponožky.

Přibližně touto dobou se v golfové módě začaly objevovat nejrůznější barvy, které měly kompenzovat vážnost a usedlost dosavadního oblečení. Během sedmdesátých let se v golfových outfitech objevily rozmanité barvy a úspěšné byly všemožné do očí bijící barevné kombinace.

1990- současnost
1990-2010Koncem 20. století začali golfisté polevovat od přehnaného používání barev ve svém šatníku a na hřišti se objevovali hráči v mnohem usedlejším a méně směšném oblečení. Na trhu se také začaly prosazovat firmy jako Nike, které napomohly zavedení nové módy pěkně střižených sportovních trik a kšiltovek.

Tento stav golfové módy se však dlouho neudržel a milénium zapříčinilo oblibu v retro oblečení –  nabírané kalhoty, okázalé a nápadné barvy a návrat nepřehlédnutelných ponožek.

A styl současnosti? Ten si vlastně tvoříme jako golfisté sami. Nejenom módní firmy určují, co je moderní a stylové, ale v konečném výsledku jsou to právě aktivně hrající golfisté, kteří svým oblékáním ovlivňují golfovou módu a záleží také na nich, jak bude vývoj vzhledu golfistů v dalších letech pokračovat.


Milou vzpomínkou na dobu, kdy se hrávalo ještě s dřevěnými hickorovými holemi, jsou pravidelné Hickory Matche, které se pravidelně odehrávají na hostivařském a líšnickém hřišti – hráči se samozřejmě také oblékají v patřičném stylu, někteří dokonce přijíždějí na hřiště i veterány…