Zvířata by na golfu neměla umírat

23.07.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Golfové hřiště je místem, kde můžeme potkat celou řadu zvířat. Pud sebezáchovy sice patří mezi ty silnější lidské reakce, ale celá řada hráčů, profesionály nevyjímaje, zvířata zbytečně masakrují. Podívejme se na nejkřiklavější případy, kdy se pán tvorstva zachoval jako blbec.

Nejsmutnější případ střetu člověka a zvířete viděli diváci na profesionálním turnaji ve Spojených státech, kdy jeden z hráčů pravděpodobně dostal úžeh a zachoval se jako naprostný idiot. Jak jinak si vysvětlit fakt, že zcela bezdůvodně ubil k smrti černou labuť. „Přišla mi nebezpečná a chtěl jsem ochránit kolegy,“ blábolil poté, co vyfasoval tučnou pokutu.

Profesionál Jimmy Stewart v roce 1972 v Indii objevil na fairwayi tři metry dlouhou kobru. Z bagu vyndal jedničku železo a hada zabil. Z tlamy mrtvé kobry se okamžitě vynořila další, menší kobra, kterou surovec rovněž umlátil.

V některých případech jde o náhodu, se kterou nelze počítat. Dave Hickler hrál v roce 1985 na 17. jamce v thajském Bangkok Country Clubu, když jeho míček zasáhl u hladiny plavajícího kapra a odrazil se ke greenu. Ryba byla na místě mrtvá. Tentokrát nedopatřením.

To není tak úplně případ Tommyho Bolta během US Open 1960, tam šlo o důsledek agresivity. Na osmnácté jamce hřiště Cherry Hills zahrál dva drivy do jezera, což ho natolik vytočilo, že zlostně zahodil driver do vody, kde trefil kapra a zabil ho. Přišel o hůl a dobrou pověst.

O sebeobraně by se snad dalo uvažovat v případě „souboje“ W. E. Jacksona a 200 kilogramů vážícího divočáka. Hráč ho v roce 1985 v Jacksonville zabil pětkou železem s tím, že na něj a jeho spoluhráče divoké prase zaútočilo. Podle odborníků se ale jedná o nesmysl, útočí jen bachyně s pruhovanými mláďaty…

Během hry v Hastingsu v roce 1951 dokázal městský radní John Withers zabít jednou ranou dva špačky. „Ptáci letěli blízko u sebe,“ řekl na omluvu svého hrozného činu. „Můj míč zasáhl jednoho a hned druhého.“ Dosud není známo, že by někdo zabil více než dva ptáky jednou ranou.

Major Pratt s sebou na hřiště North Hants Golf Clubu ve Fleetu pravidelně brával svého labradora. V březnu 1960 odpalem na 11. jamce omylem zasáhl vránu a zabil ji. Labrador ji svému pánovi aportoval. O případné polévce již informace nejsou.

Ovšem aportovat míče se nevyplácí. Veterináři v severoanglickém Manchesteru našli v břichu německého ovčáka neuvěřitelných 28 golfových míčků. Osmnáct měsíců stará fenka Libby začala kašlat krev několik týdnů poté, co aportovala míčky. Její majitel Mike Wardrop neměl o fenčině tajné kulinářské zálibě nejmenší potuchy.

.