ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Zrušení amatérského statusu v golfu?

21.01.2014 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Golf je jedním z posledních sportů, v němž se hráči dělí na profesionály a amatéry. Je otázkou, zda toto dělení odpovídá současnému stavu sportu a jeho potřebám. A zda by nebylo od věci ho zrušit.

Skoro všechna sportovní odvětví už patří mezi „jednotná“. Golfisté jsou výjimkou a do značné míry i anachronismem. Stejně jako oni se z hlavních sportů na amatéry a profesionály dělí už jen boxeři a částečně kulturisté. Profesionální boxeři také dosud nestartují na olympiádách, naopak ti nejlepší profesionální golfisté budou v roce 2016 hrát na golfovém turnaji v Riu de Janeiro. I to je důvod zamyslet se nad tím, zda má dělení na amatéry a profesionály smysl.

Trochu z historie: jak vlastně tyto dvě skupiny sportovců vznikly?

Moderní sport se zhruba před 200 lety zrodil ve Velké Británii a odtud také toto dělení přicházelo. Sportu holdovaly především vyšší vrstvy, aristokraté, a pro jejich příslušníky bylo nemyslitelné, aby si „ušlechtilou sportovní činností“ jakkoli vydělávali. Nechtěli do sportu zatahovat nečisté peníze plodící navíc korupci a nefér jednání. Sportovec měl i proto mít příjmy z jiných činností.

Bohatým se to lehko říkalo, ale masy obyčejných lidí to viděly jinak. Pro ně se mohl stát sport zdrojem výdělků. A navíc: mimo anglické prostředí nebyla otázka peněz za výkon vnímána zdaleka tak ostře. Dokonce i zakladatel olympismu Pierre de Coubertin se ve svých pamětech vyjádřil: “Osobně se mohu přiznat, že jsem pro otázku amatérismu nikdy nezahořel… Především Angličané byli amatérismem posedlí.”

Anglosaský svět měl tedy k dvojpólovému vnímání vždy blíž než jiné země, což se logicky muselo promítnout i do ryze anglosaského a také výrazně konzervativního sportu, jakým je golf. Zde hledejme příčiny faktu, že golf dodnes drží jako poslední z mohykánů vlajku PRO-AM duality.

Jiné sporty byly pružnější a především v období po druhé světové válce od duality odstupovaly. Důvodem byla odlišná společenská ekonomická realita, demokratizace a zároveň komercionalizace sportu. Vrcholoví sportovci také nemohli být amatéry, protože museli veškerý svůj čas věnovat tréninku, tím pádem pak museli být za svůj výkon odměňováni. Definitivním zlomem bylo stanovisko Mezinárodního olympijského výboru, který v roce 1986 na svém 91. zasedání odsouhlasil možnost startu profesionálů na OH (v Soulu 1988 tak mohli hrát nejlepší tenisté, začali hrát i hokejisté a basketbalisté atd.). Dělení na profesionály a amatéry se stalo reliktem minulosti.

Pokud jde o vývoj golfu za posledních 150 let, tak zatímco na konci 19. století byl golfista-amatér králem a profesionál stál na nižším společenském stupínku, po druhé světové válce se situace obrací. Je to profesionál, kdo po sportovní stránce vládne golfu a určuje jeho vývoj, podává také nejlepší výkony. Golfový sportovní amatérismus se postupně stává doménou jen mládežnické sféry.

Kdo je dnes golfovým amatérem? Při vší úctě k těm úžasným hráčům, kteří se probojují do turnajů jako je US Open či British Open a dokážou tu dokonce projít cutem – nejde o hráče té nejvyšší kvality. Amatéry jsou dnes prostě všichni ti, kteří nejsou tak dobří jako profesionálové. V tom je hlavní rozdíl mezi oběma skupinami. Neexistuje dnes prakticky dobrý hráč ve věku 15-25 let, který, pokud má šanci se golfem uživit, ji nevyužije a nepřestoupí k profíkům.

Existuje také početná skupina golfových učitelů, trenérů – tedy profesionálů. K tomu, aby člověk učil golf, je jistě vhodné, aby prošel určitým školením, kurzem. Mít trenérský kurz a disponovat profesionálním statusem, to jsou však dvě různé věci. Pro výuku bezesporu stačí právě onen kurz, studium, případně četné herní zkušenosti z nejlepších turnajů. Nikoli status.

Nelze zde také nezmínit příklad tenisu, který se kdysi s otázkou PRO-AM také potýkal. A vyřešil ji tak, že dnes v něm žádné dělení neexistuje. Daný sport to přitom nijak nepoškodilo.

Osobně nevidím žádný zásadní důvod pro to, aby byl dualismus dále udržován. Světovému golfu tak jako tak vládnou peníze, profesionálové a jejich astronomické výdělky. Právě na tuto sféru se upírají zraky všech golfových fanoušků. Soutěže amatérů jsou jistě ceněny a respektovány, mají stále svého ducha, jenže … nikoho jiného než jejich aktéry samotné nezajímají.

Pokud jde o čistě rekreační hráče, ti jsou dnes díky dualismu omezováni především v tom, že nemohou přijímat výhru vyšší než 500 liber (cca 15 000 Kč) a nemohou si golfem vydělávat. Je sice pravdou, že právě toto omezení brání některým organizátorům turnajů v tom, aby ze svých firemních akcí udělali v podstatě korumpující záležitost pro své klienty. Neboť co jiného než korumpování je situace, kdy by třeba i hráč na pátém místě vyhrával zájezd v hodnotě 30 000 korun. Jenže golf je i hrou bohatých a nejbohatších, takže velmi hodnotné ceny za výhru i v rekreačních turnajích k němu patří. Ale drtivá většina turnajů takto vysoké výhry stejně neposkytuje.

Nicméně jistě by se našlo dost lidí, kteří budou profesionálně-amatérský dualismus obhajovat. Velmi bych proto přivítal právě jejich názory, jejich argumenty, proč tento stav dále udržovat. Pokud tedy vidíte jasné důvody, proč nerušit současný systém, určitě je napište do diskuze.

Andrej Halada, www.navzduchu.cz

Počet přečtení: 3 113
Komentáře
 • MIK napsal:

  Zajímalo by mne jak je to tedy uděláno na turnajích, kde je cenou golfový zájezd do Turecka, Skotska či Mauricius. Většinou je to za vítězství na celé tour, ale jsou to i výhry na jednotlivém turnaji. Hodnota výhry přesahuje onich 500 liber. Jak je možné tedy takovéto ceny poskytovat? Podotázka je na cenu pak za hole in one, kdy lze vyhrát třeba byt či opět třeba zájezd. Na to již daný limit neplatí? Ví někdo?

 • Peter napsal:

  Úplne súhlasím s p. Haladom, že delenie golfu na PRO/AM je značný anachronizmus. Ale asi to chce ešte svoj čas, kým takýto názor preváži aj na ostrovoch…

 • Renda napsal:

  To MIREK: nijak jsem netvrdil, ze obhajujete turnaje s vyrovnanim a jak jsem psal, spousta lidi v tomto se mnou nebude souhlasit, jsem si toho vedom, ale je to muj nazor, ktery se samozrejme nemusi slucovat s vetsinovym nahledem. Vase argumentace typu, ze jsem neco nepochopil naznacuje, ze proste nemate validni argumenty a proto je proste chyba v pochopeni na druhe strane. Zajimava reakce.
  Pokud hrajete PROTI HRISTI, tak na co potrebujete mit u toho turnaj a dalsi ucastniky turnaje? Zahrajte si proti hristi mimo turnaj, to totiz hrajete SKUTECNE jen proti hristi. Ano i v turnaji hrajete sice proti hristi, ale v dusledku jde o to porazit protihrace, od toho koneckoncu turnaje jsou uz ze sve podstaty.
  Rikate, ze by na turnaje brutto nikdo nechodil a je to mozne. Nevim. U nas v klubu ale maji brutto turnaje nejvyssi ucast ze vsech. Ve spouste zemi to tak funguje a funguje velice dobre a z tech zemi se take rekrutuje spicka golfoveho sportu.
  Uz jsem zazil nekolikrat kdy clovek s absolutne nejhorsim prinesenym skore se stal vitezem turnaje. Toto zase muze odrazovat spoustu lidi s nizsim hcp.
  Jinak nepatrim k lidem s ambicemi na vitezstvi v brutto, muj hcp se pohybuje nekde mezi 15-20, to jen aby bylo jasne, ze nekopu za sebe.

 • Jan Křenek napsal:

  Ještě dodám důvod proč toto členění je podle mě dobré: Když někdo chce hrát o peníze, nikdo mu nebrání: stačí se naučit hrát golf cca na urovni HCP1 a potom vám NIKDO NEZABRÁNÍ STÁT SE PROFÍKEM. To je podle mě demokratické a zároveň zajišťuje fér členění soutěží. Naopak mi přijde že v česku chybí daleko více “výkonostních amatérských soutěží”. Tzn. je díra mezi křížkovými turnaji kde hrají mladí ohební nadějní golfisté a tunou “pseudokomerčního balastu v podobě STB turnajů” pro golfový zbytek. Pro hráče např. HCP 3-10 je velmi málo turnajů kde se o něco hraje. Chybí mi prostě členění fotbalových soutěží, kdy jeden klub může mít např. tým A, B, C.. A hraje ligu, B divizi, C, kraj..ale všechny hrají motivační soutěže, podporoují soutěživost, zlepšování atp… Osobně nechápu proč v CR vznikl nesmysl že GC může mít jen jeden tým. Nerozumím tomu proč CGF nepodporuje více soutěže i těch horších kategorií, třeba jen tím že vítěz má zdarma golfový kemp s těmi TOP trenéry.. (vymýšlím kraviny, ale je tolik věcí kteří by ti chytří v CGF mohli vymyslet lépe).

 • Jan Křenek napsal:

  Myšlenka zajímavá, ale jak se bude registrovat do např. Czech PGA Tour? To na základě rovnosti se bude moci libovolně k Marku Novému a např. Šimonu Zachovi přihlásit Jáchym Vaněrka který nelepší kolo zahrál za 113 ran na devítce v Rožnově ze žlutých? Nebo každému turnaji by předcházela kvalifikace? (a kolik kvalifikací a jak do nich by se kvalifikovalo?) Nebo jinak? Nově by HCP měli i bývalí profesionálové aby se bylo při nasazování do soutěží podle čeho řídit? Podle mě už teď je tenká hranice mezi profíkem a amatérským hráčem s HCP +3. nebo -1, kdy tito amatéři jsou o hodně herně lepší než dobrá polovina české profi túry a přesto tito AMProfíci jsou amatéry a kdokoliv z nich by přišel na amatérský turnaj vyhodnocovaný např. jako LetsGolf Brutto+Netto tak celou soutěž s velkou pravděpodobností vyhraje. Takový amatér je vlastně téměř stejný kvalitou hry jako profík. Podle mě tedy důvod tohoto členění nemá s výkoností moc společné. Přestup mezi profesionály je totiž podle mě jen “přesnou definicí” že se tím chci JEN živit. Amatér se má golfem bavit – samotnou podstatou hry, nebo tím že má šanci postoupit na zajímavé amatérské turnaje (např. s hrazeným cestovným) Tím by to ale mělo končit. Tím že by se v amatérských stableford turnajích začaly objevovat ceny za miliony (přeháním) ubere atraktivnosti na zmíněné profi tůře, protože proč se bude profík složitě drkotat do Nigerie bojovat s top evropskou špičkou aby vydělal 30tisíc euro na ProTour když může snadno převálcovat doma turnaj třeba na STB o rodinný dům, ten potom prodá a šup pár mega v kapse:-) – Celej systém soutěží v golfu by se podle mě zhroutil, sponzoři i hráči by se promíchali do neskutečného mixu. – Stejný pohled máte i z hlediska sponzorů: Proč bych já jako sponzor se cpal za těžký peníze do ChalengeTour když daleko lepší cílovku bych takto měl zajištěnou na amatérském turnaji kde bych měl v případě že vrazím 4miliony tak mě 50tisíc českých golfistů všech výkonností urve ruce s přihláškami do turnaje. Za 4 miliony na ChalengeTour mám jako sponzor pár log na fervejích a můžu si potřást rukou s lepšími Evropskými hráči – pro mě jako investora by to podle mne byla v případě profitour nesrovnatelně menší marketingová návratnost než investice do takového amatérského turnaje při stejné investici.

 • J.A. Slyšel napsal:

  Podle mého je dělení na amatéry a profíky z důvodu přijímání odměn v dnešní době pokrytecký nesmysl. Kdyby se poctivě finančně ohodnotily podmínky špičkových amatérů, malokterý by “prošel amatérským sítem”. Smysl má pouze dělení dle výkonnosti. Aby v jednom flightu spolu nehrály jednociferné handicapy a hráči s klubovým hcp. To mají zkaženou hru opravdu všichni. Co se týká pořadí v turnajích, tady snad není problém, záleží jakou soutěž pořadatel vypíše, kdo může startovat a jest-li se hraje na bruto, netto, či jinak.
  A k těm problematickým komerčním či manažerským turnajům…. Jedná se o uzavřené soutěže “pro pozvané”; a pokud si někdo našvindluje s pomocí spoluhráčů skóre (či hcp) tak aby něco vyhrál, tak tento přístup mu vydrží jen do té doby, než se přihlásí do turnaje organizovaného třeba ČGF. Tam dostane řádně “za uši”, jak od hřiště, tak i od spoluhráčů, pokud znají a dodržují pravidla! Takže amatérský statut zrušit, ale usilovně pěstovat “kategorii poctivý golfista”!
  Ovšem ten, kdo má vyšší ambice a je to třeba scratch hráč, nebo lepší a chce se propracovat na některou vrcholovou tour, tak ať se tam kvalifikuje. Má to svoje pravidla i náklady. Jak si to zafinancuje a jest-li navíc ještě něco vydělá, je jeho věc. Když si golfem někdo dokáže něco “přivydělat”, přejme mu to!

 • pet napsal:

  Kvoli samotnemu statusu amater a profesional. Myslim, ze uplne inak zneje my golfisti a my amaterski golfisti.V tom druhom je kus nedokonalosti, pokory i dlhej cesty, ktora ku golfu patri. Sme civilizaciou utapajucou sa v mori priemernosti. Chybaju skutocne osobnosti v politike, byznise. Priemerni nadradili EQ nad IQ, aby definitivne znicili krehkych Willov Huntingov a jemu podobnych. Golf pokladam za vynimocny sport a rozdelenie na amaterov a profesionalov by k nemu malo patrit. Toze ostatni to zrusili, nie je dovod to menit.

 • Mirek napsal:

  To RENDA: neobhajuji turnaje s vyrovnáním, ale evidentně jsi nepochopil, že golf je jediný sport, kde si právě mohou bez problémů zahrát dobrý s horším – a to proto, že nehrají proti sobě (nepočítám-li jamkovku, ale ta je brutto) ale PROTI HŘIŠTI.
  Pro “soupeření” v turnaji považuji za vyhovující systém stableford a rozdělení do kategorií. Ono totiž jinak by na turnaje asi chodilo minimum lidí (ostatně účast na mistrovstvích klubů, které se hrají brutto, bývá víc než chudá) a to by byla škoda (a vůbec nejde o nějaké výhry).

 • Petr Chajda napsal:

  Dobrý den pane Halado,
  souhlasím, že pro samotný profi golf dělení na amatéry a profesionály je archaismus tak jak píšete. Co má ovšem smysl pro sportovní golf je HCP systém. HCP systém je spojen s amatérským statusem. A zejména je důležitým pro jednoduchou organizaci turnajů. I v rekreačním golfu nebo na komerčních turnajích golfista s HCP 5 nebude nadšen má-li ve flightu hráče s HCP 45 a tento není zrovna jeho mimořádně důležitým klientem. Nebo přijmeme model jaký mají jako šachisté a budeme mít golfistu s nejvyšším plusovým HCP stejně jako je Carlsen šachistou s nejvyšším ELO v historii…Hezký den, Petr Chajda

 • Renda napsal:

  Osobne mi amaterismus vs. profesionalismus nevadi. Co mi na golfu vadi vice (a tady se mnou bude spousta lidi nesouhlasit), je hrani oficialnich turnaju s HCP vyrovnanim. At si pro me za me ma kazdy svuj HCP, ale pro hru v turnajich by se melo pocitat pouze brutto. HCP at si klidne lide zapocitavaji pro vikendovou rundu s kamarady, to je absolutne ok. V tenise a jinych sportech se take nehraje stylem: OK, jsi horsi hrac, takze i kdyz je to turnaj, dostanes v kazdem gemu naskok 30:0 a v kazdem setu vedes 3:0… Prijde mi to na hlavu postavene.

 • Milan napsal:

  Především souhlasím s Pavlem. Petře každý člověk má jiné životní hodnoty a to by si se divil co lidi udělají pro snížení HCP a pro sošku z Mentour. Několikrát jsem se přesvědčil.Co se týče statusu Amatér, tak si myslím že když bude a nebo nebude tak se nic nezmění. Je to tak zažité že to stejně budou všichni používat. Takže vlastně nic proti ničemu.

 • Petr napsal:

  Jestli je hlavní překážkou pro zrušení amatérského statusu eliminace turnajů, kde bohaté firmy chtějí předat svým pozvaným klientům hodnotné ceny, tak to vůbec neobstojí. Pokud takové ceny jsou k dispozici, tak jim je druhý den předají osobně nebo pošlou poštou na základě “smlouvy o zprostředkování služeb” a nikdo s tím nic neudělá. Kolik takových turnajů ale je? Je to jako YETI. Všichni o něm mluví, ale nikdo ho neviděl a stejně tak je to i u těchto turnajů. Ptal jsem se již hodně lidí, jestli se takového turnaje někdy zúčastnili a něco velmi hodnotného měli možnost vyhrát, ale nikdo nikdy. A že se kvůli takovým cenám bude podvádět? Ve flajtu jdou 4 lidi a každý chce vyhrát, tak si snad své spoluhráče ohlídám. Podvádí se i na turnajích bez hodnotných cen jen kvůli snížení HCP a nějaké prestiži. Amatérský status je anachronický přežitek a věřím, že se ještě dožiji jeho zrušení.

 • Pavel napsal:

  turnsaje by se měly hrát striktně jen o čest a slávu a ne o prachy nebo o hodnotné ceny, z toho jen pramení podvádění, nekalost a jiné … :(

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017