ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Žralok na greenu

11.07.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Největším nepřítelem českých golfistů, pokud se tedy alespoň zvířat týká, je většinou klíště, maximálně divočák rozrývající green. Na světových hřištích však můžete potkat mnohem větší a nebezpečnější zvířata, než jsou brouci, slimáci a zajíci přebíhající v panice fairway. Obzvláště „oblíbení“ bývají aligátoři, hroši, hadi a pavouci. Na hřišti se dokonce objevil žralok. Nevěříte?

Zaměstnanci hřiště v kalifornském městě San Juan Capistrano zažili šok, když během běžné údržby u odpaliště dvanácté jamky narazili na živého mrskajícího se žraloka druhu hladkoun leopardí. Podle ran na hřbetě a krve ho na golf mohl zanést velký dravý pták. Hřiště je více než půldruhého kilometru od nejbližšího oceánu, kam ho zaměstnanci ještě živého vrátili.

Pravděpodobně největší zvíře, které kdy ovlivnilo život golfistů, je hroch. Golfový klub Jinji v Ugandě na severních březích Viktoriina jezera měl v místních pravidlech uvedeno: „Míč ležící na greenu ve stopě po hrochovi může být beztrestně zvednut a umístěn ne blíže jamce.“ Toto pravidlo však bylo možné použít pouze tehdy, pokud stopa měla napříč alespoň 18 palců a byla nejméně dva palce hluboká

Dan McDonald, prezident Lakeside Country Clubu v Tacomě, zažil zajímavé setkání s dobytkem. Na úvodní jamce zahrál druhou ranou šlajs a míčem zasáhl do té doby přátelsky naladěnou krávu, která se dostala na hřiště. Rána ji nijak vážně nezranila, ale očividně rozladěná kráva do míče kopla. Balon se tak dostal až na green a pan McDonald zasunul třetí ranou birdie putt.

Na americkém středozápadě si musíte dát největší pozor na hady. V Arizóně je údajně hřiště, kde místní pravidla praví: „Pokud váš míč leží do vzdálenosti jedné hole od chřestýše, můžete míč přesunout.“ Jediná otázka je – jak?

V Ugandě máte pro změnu beztrestný drop kvůli líně se povalujícím krokodýlům. A s nimi se i mnoho českých golfistů už setkalo, i když především na Floridě. „Pamatuji se, jak kolega zahrál úder poblíž jezírka, kde byla cedule upozorňující na krokodýly. Mávl nad ní rukou a šel hledat své ´provéčko´. Najednou se zvedla velká tlama plná trávy a kolega upaloval na fairway. Od té doby už nikdo míček nehledal,“ smál se český amatér při vzpomínce.

I klub v australském městě Townsville ve státě Queensland se může pyšnit takto kuriozním návštěvníkem. Místní hřiště si totiž vybral jako své útočiště metrový krokodýl, který se po povodních usídlil v jezírku u 14. jamky. Majitel klubu Don Matheson tvrdí, že malý krokodýl nepředstavuje pro hráče žádné velké nebezpečí. Požádal nicméně úřady, aby zvíře navrátily zpět do volné přírody.

Gangy dlouhoocasých makaků způsobují v Singapuru nejenom výtržnosti a nepořádek v ulicích, ale kradou golfistům jídlo. „Šmátrají v taškách po zákuscích ve chvíli, kdy hráči odpalují první úder. Dokonce i jeden prestižní klub má stráž vyzbrojenou smetáky, jimiž zahání opice z klubového bufetu,“ psal místní deník.

Počet přečtení: 1 645
Komentáře

Zapoj se do diskuze

Jméno:
E-mail:
Váš příspěvek:

TOPlist
Mediaboard Square 300 Skanska
Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017