ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Zóna aneb Golfista v transu

26.06.2014 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Americký golfista Kevin Streelman zažil to, čemu se říká “zóna”. Tedy fázi hry, kdy vychází úplně všechno si sérií sedmi birdie na závěr finálového kola Travelers Championship v Cromwellu zajistil druhý titul na PGA Tour. V neděli vylepšil rekord starý 58 let. Navíc mu na závěrečných deseti jamkách vždy stačil jeden putt, což je neoficiální nejlepší výkon na tour.

Kdo by to do toho chlápka řekl, vždyť letos čtyřikrát vůbec neprošel cutem! Pětatřicetiletý Kevin Streelman se zřejmě dostal do tzv. zóny. Je to fáze golfové hry, kdy se hráč dostane do speciálního transu a především mu pak vychází vše, na co sáhne.

Sám vítěz to také po turnaji připustil: „Byl to stav, ve kterém všechno bylo pomalé, jasné a zřejmé, dráhy byly snadno k přečtení, jamky se zdály větší a nezáleželo na tom, jak člověk přečte putt, protože prostě ví, že to tam spadne, ještě než ho zahraje,“ řekl Streelman.

Ano, je to tak. Pokud jste v zóně, zdá se vše jednoduché. Naproti tomu si můžeme připomenout pocity Phila Mickelsona na nedávném US Open, který po druhém kole, když si do statistik zapsal 34 puttů, hořce poznamenal, že jamky mu připadaly malé jako náprstky.

Streelmanovo rozpoložení odpovídalo situaci. „Závěr turnaje byl jako splnění snu. Je to asi má nejoblíbenější devítka na celé tour,” zářil po Travelers Championship spokojený profesionál a k sérii jednoputtů dodal: „To se mi nikdy předtím nepovedlo.“

Závěrečným galapředstavením Streelman vylepšil dosavadní maximum krajana Mikea Souchaka, který v roce 1956 zakončil finále šesti birdie a vyhrál turnaj St. Paul Open. Trvalo to dlouhých 58 let.

Absolutní rekord v počtu birdie v řadě za sebou (ale ne na posledních jamkách) drží s devíti zářezy další Američan Mark Calcavecchia z Canadian Open z roku 2009. Ve druhém kole této akce to nakonec dalo 65 úderů.

Osm birdie v řadě na PGA Tour předvedlo hned sedm borců. Ve finále se to ale podařilo pouze Bobu Goalbymu, který tak zahrál 65 úderů na St. Petersburg Open 1961.

Dalšími, kdo během turnaje předvedli šňůru osm birdie, byli Fuzzy Zoeller (63 – Quad Cities Open 1976), Dewey Arnette (65 – Buick Open 1987), Edward Fryatt, (69 – Doral-Ryder Open 2000), J. P. Hayes (65 – Bob Hope Chrysler Classic 2002), Jerry Kelly (65 – Las Vegas Invitational 2003) a Chris Stroud (63 – Mayakoba Golf Classic 2011). Turnaj nakonec vyhráli jen Goalby a Zoeller.

A ještě jedna statistická zajímavost. Do tabulek se zapsali také Billy Mayfair při finálovém kole na Buick Open 2001 a Briny Baird ve 2. kole Funai Classic at Walt Disney World Resort 2003. Oba pánové zaznamenali sice »jen« sedm birdie, ale k tomu jako moučník přidali jeden eagle.

.

Počet přečtení: 1 368
Komentáře

Zapoj se do diskuze

Jméno:
E-mail:
Váš příspěvek:

TOPlist
Mediaboard Square 300 Skanska
Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017