Zmrzlá Augusta bude letos jiná

05.04.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Eisenhower Tree už Augustu zdobit nebude.

Hřiště Augusta National je legendární. Jeho jamky mají vlastní názvy, jež získaly světový ohlas. Klub s hřištěm založili Bobby Jones a Clifford Roberts na místě zvaném Fruitlands, designéry byli Jones a Alister MacKenzie, jenž se nechal inspirovat slovutným St Andrews. Otevřeno bylo v lednu 1933, první ročník Masters se uskutečnil o rok později.

Současná podoba už se od té, které dal zdejšímu terénu MacKenzie, poměrně liší. Britskému architektovi bylo v době otevření třiašedesát (rok poté zemřel) a pozdější úpravy byly vždy schvalovány tak, aby se nevytratila patina minulého století, ale nutnost přizpůsobit jamky tomu, jak se vyvíjela a zdokonalovala hra špičkových profesionálů, vedla k poměrně výrazným úpravám.

Co se týče délky, dnes už měří o půl kilometru víc než v premiérové sezoně. To bylo 6 800 yardů (6 216 metrů). Trvalo více než třicet let, než byla poprvé překročena sedmitisícová hranice, ale v poslední dekádě předchozího milénia už se zase hrálo standardně na 6 905 yardů (6 314 metrů). V roce 1990 zničily záplavy greeny 11. a 12. jamky a poškodily oblast odpališť na třináctce. Poté se délka natáhla na 6 985 yardů (6 387 metrů).

Bezprostředně po turnaji v roce 2002, kdy vyhrál potřetí (a podruhé za sebou) Tiger Woods, oslovilo vedení klubu tehdy sedmapadesátiletého Toma Fazia k rekonstrukci poloviny jamek. Byly to 1, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 14 a 18. O čtyři roky později, po druhé výhře Phila Mickelsona, se týž odborník dostal ke slovu znovu a tentokrát nezasáhl jen do dílčích úprav, ale opět prodloužil celkovou metráž na současných 7 435 yardů (6 799 metrů).

Pojem „Amen Corner“ se už běžně používá, ale ne všichni by dokázali říct, jak přesně je nejtěžší pasáž hřiště vymezena. Uvádí se, že začíná druhou ranou na jedenácté jamce. Ta sama o sobě i s odpalem je v poslední době nejtěžší vůbec, zejména proto, že drastické prodloužení se týká hlavně jí. Lehký fade z týčka je zvládnutelný, pak ale přichází výzva trefit se z poměrně velké dálky na green, chráněný z levé strany (z hráčova pohledu) jezírkem.

Amen Corner pokračuje paradoxně nejkratší jamkou, ale záludností tohoto tříparu je příčná voda, přesněji pověstný Rae´s Creek, oddělující green a nevelký přilehlý prostor od zbytku dvanáctky. Ne dost na tom, protože lesním průsekem sem pronikají poryvy a vítr se všelijak stáčí. Jamkoviště je navíc úzké, podlouhlé a nastavené příčně ke směru hry, takže nelze počítat s doběhem míče. Pak ještě zbývají dvě rány na třináctce, levém pětiparovém doglegu, jehož green je opět chráněn potokem. Kdo je na dvě rány aspoň za ním, když už ne na greenu, má kritická místa za sebou.

Do loňského roku si hráči, jimž hřiště způsobovalo potíže, začali lehce vydechávat, že se blíží závěr, když spatřili slavný Eisenhowerův strom. Letošní nečekané mrazy však borovici pojmenovanou po bývalém prezidentovi Dwightu D. Eisenhowerovi, vášnivém golfistovi, jenž ji při hře mnohokrát trefil, zcela zničily.

Nejen proto, že už slavná pinie nebude ve výhledu, ale proto, že mráz změnil povrch značné části hřiště, očekávají zkušení golfisté, kteří už byli v Augustě potrénovat, zcela odlišné podmínky, než na jaké byli z posledních let zvyklí. Slavné hřiště se zkrátka mění nejen zásahem člověka, ale i v důsledku přírodních živlů.

.