Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Zlověstné bouřky na golfu

18.05.2010 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

bořka golfPrudký déšť a naprostá nepřízeň počasí znemožnila v pátek pokračování druhého kola turnaje Texas Open. PGA oficiálové navíc oznámili, že má špatné počasí vytrvat i přes víkend. To by mohlo turnaj protáhnout až do pondělí. Co se dá ale dělat, proti počasí člověk nic nezmůže.

Na hřiště Oaks Course v San Antoniu v pátek dopadlo více než 8 cm srážek. Hra byla odložena o sedm hodin a nakonec se, kvůli přicházející bouřce musela úplně zrušit.

Bouřky dokážou na golfu nahnat strach kde komu. Golfisté s kovovými vozíky a holemi by sílu přírody rozhodně neměli podceňovat. Statistiky říkají, že ročně zraněním způsobeným bleskem podlehne přibližně deset tisíc lidí. V roce 2005 na 16. greenu Konopišťského hřiště zasáhl blesk Skota Desmonda Mullana, který mu bohužel na místě podlehl.

Blesky se nezdají, dosahují teploty až 30 tisíc stupňů Celsia, což je pro člověka teplota naprosto nepředstavitelná. Je známo, že blesk jde k zemi tak, aby měl, co nejnižší odpor a hledá, po čem by sklouzl. Na golfovém hřišti ho můžou přitahovat vysoké stromy, cokoliv vodivého, jako například i golfista s bagem plným holí.

Hráči by se neměli schovávat pod stromy, jak je často mylně zvykem, také by se měli se vyvarovat vodních ploch a vyvýšených míst. Nejjistější je ale z hřiště zmizet, jakmile zazní výstražná siréna.

Pokud nemáte možnost útěku, straňte se všeho kovového. Nejlepší je, mít co nejmenší styk s povrchem země, například poloha v dřepu s nohama u sebe, také byste měli zapomenout na mobilní telefon, který raději vypněte.

Zásah bleskem se ale dá přežít. Své o tom ví golfisté Retief Goosen a Lee Trevino, kteří oba jako zázrakem z takové kolize vyvázli živí. Goosen byl zasažen na hřišti v jihoafrickém Pietersburgu, hráči byli tehdy na hřiště vpuštěni příliš brzy po bouřce a jeden z blesků uhodil do stromu, pod kterým se Goosen snažil najít svůj míček. Díky brzké pomoci jednoho z přihlížejících hráčů se mu srdce po zástavě znovu rozběhlo.

Trevino byl zasažen roku 1975 při turnaji Western Open v Oakbrooku. Při nehodě si ale ošklivě poranil záda a musel podstoupit operaci, která mu poté znemožnila hru na sto procent, jako dříve.

 

Aneta Zárubová

Aneta75P