ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Zlepšuje měřič vzdálenosti výsledky?

16.07.2013 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Od letošního roku je možné na některých turnajích (je-li v propozicích uvedeno) používat měřiče vzdálenosti. Vyzkoušel jsem jeden z nich. Šlo o golfové hodinky, které mají v sobě zabudovaný systém GPS.

Hodinky s GPS jsem poprvé viděl letos na jaře na ruce jednoho náhodného spoluhráče, dotyčný je používal skoro při každé ráně. To mě zaujalo. Před nedávnem mi je půjčil kamarád. Poprvé jsem hodinky použil při hře na konopišťské osmnáctce d´Este – je to rozlehlé hřiště s velkými greeny, kde správná znalost vzdálenosti hraje roli.

Hodinky měří vzdálenost od pozice, v níž stojíte, ke třem základním bodům: počátku grýnu, prostředku grýnu a konci greenu. Na odpališti by se měla vzdálenost na hodinkách shodovat s udávanými metry ve skórkartě. Odchylka byla asi 1-2 metry, což je přijatelná nepřesnost.

Hned na první jamce jsem přístroj ocenil. Stál jsem po drivu někde na hranici 145 metrů do grýnu, za normální situace bych hrál pětku železo. Jenže hodinky mi ukázaly, že do středu greenu je to 160 metrů a na jeho konec 176. Jamka jde do kopce, takže s vědomím, že „vzadu“ je ještě spousta místa, jsem vzal do ruky hybrid – a míček skutečně skončil na greenu, v přední části. S pětkou bych zůstal před greenem.

Měřič vzdálenosti ke greenu jsem pak využíval na každé jamce. A po celý zbytek hry jsem byl stále překvapován, že vzdálenosti byly delší, než kdybych je odhadoval podle kolíků. Je to častý sebeklam a problém spousty rekreantů: hrají krátce, rány končí před greenem či jen na okraji a k jamce to je daleko. Protože hodinky ukazovaly vzdálenost až na konec greenu, měl jsem před sebou víc možností. Když máte green dlouhý 35 metrů, tak už jde o tři možné volby hole.

Příklad využití: sedmnáctá jamka nad´Este je třípar z kopce. Hodinky ukázaly 135 metrů na střed a 152 na konec greenu. Jamka byla v zadní části, vpravo. Vzal jsem sedmičku železo a zahrál na úroveň středu, trochu vlevo. K jamce mi stále chybělo 15 metrů. Zkusil jsem druhou ránu, šestku železo. Rána šla směrově lépe, hlavně však dopadla až na zadní okraj greenu. K jamce mi zbývalo pouhých pět metrů zpátečním směrem. Kdybych od začátku víc vnímal vzdálenost 152 metrů ukazující zadní okraj greenu, udělal bych lépe.

Na hodinkách lze měřit i délku vlastních ran; po odpalu zmáčknete čudlík, dojdete k míči a tam vidíte, kolik jste zahráli. Zcela nemilosrdně mi hodinky řekly, že můj dřívější odhad délky drivů 215 metrů podle kolíků byl iluzorní, ve skutečnosti hraju jen 200-205 m. Ocenil jsem i počítač kilometrů; ačkoli jamky d´Este měří v součtu 5 730 metrů, nachodil jsem 10,6 kilometru. Lze si zapisovat počet ran, to jsem ale nedělal, psal jsem si je tužkou na skórkartu.

Jak by dopadlo srovnání laserového měřiče, kapesního golfového GPS měřiče a GPS hodinek?

Mám dojem, že laser je lepší ve chvíli, kdy potřebujete opravdu přesně vědět, jak daleko je vlajka. A nejen ona – laser má výhodu v tom, že s ním můžete měřit vzdálenost k jiným bodům: stromům, vodě, bunkerům atd. Je variabilní, lze ho použít v mnoha situacích. Hodí se asi nejvíce pro hráče s velmi nízkými handicapy (cca pod 5), kteří hrají konzistentně a přesně a většinou útočí přímo na vlajku.

Nevýhodou laseru je to, že je velký a musíte ho mít v bagu, brát ho pokaždé do ruky a u oka zaměřovat. Naopak hodinky máte neustále připravené na ruce, jsou malé a lehké. Disponují okamžitou využitelností, což je při hře rekreantů důležité i z hlediska ušetření času. Jistou nevýhodou je výdrž, jedno nabití má kapacitu 8 hodin provozu, což v praxi znamená jednu osmnáctku a kus dne. Výrobce uvádí, že přístroj by sám o sobě měl pouze jako časomíra vydržet tři týdny. Laser je oproti tomu na vyměnitelné baterky a vydrží měsíce.

Třetím typem je kapesní GPS měřič. Vejde se na rozdíl od laseru do kapsy, ovšem také ho musíte vyndavat. U něj je největším plusem to, že z vizuálního zobrazení na displeji získáte nejlepší přehled o celé jamce a jejích nástrahách. Je to vlastně elektronická birdie karta, podle které lze „plánovat“ hru, vyhnout se tak nástrahám. Měřič má všechny funkce jako hodinky i některé navíc, funguje také jako komplexní skórkarta, do níž lze zapisovat i čtyři hráče, rány i paty, minuté fairwaye atd.

Asi před půl rokem jsem uvažoval o koupi laseru, teď bych si ale pořídil hodinky. Pro moji hru mi tento způsob měření stačí, vyhovovala mi především jejich praktičnost. Na prvních pěti, šesti jamkách hry jsem byl měřicím přístrojem opravdu nadšen, byl to najednou nový rozměr golfu. Samozřejmě v tom byl i efekt „nové hračky“. Jak ale hra pokračovala, moje pozornost se opět přesouvala spíš k vlastním výkonům. Když například zahrajete pět trojputtů, můžete mít měřič ze zlata a je vám to k ničemu. Stejně tak když trefíte strom po hooku.

Kdybych měl kvantifikovat výhodu hodinek, pak mi ušetřily dvě až tři rány za kolo. Byly to ty, kdy bych bral kratší hůl a čekala by mne příhra plus pravděpodobně dva paty. Jakkoli jsem však něco ušetřil, horším patováním jsem rány zase nabíral. Měření vzdálenosti moderní technikou je jedna věc, golf se však hraje s holí a míčem.

Přesto je zřejmé, že měřiče vzdálenosti mají pro ty golfisty, kteří znají délky ran svých holí, význam. Nepomohou sice zlepšit špatnou hru, ale při solidních ranách celkový výsledek vylepší. Na hodinkách se mi líbí i to, že vypadají neokázale, mají sportovní styl, a pokud berete golf jako sport, jsou vlastně ideální. Drahé značkové hodinky, které někteří golfisté nosí, možná zvýší pocit prestiže, ale skóre určitě nesníží.


Andrej Halada, www.navzduchu.cz
Počet přečtení: 2 549
Komentáře
 • Dan napsal:

  Hodinky jsem poprvé viděl u spoluhráče ve flightu minulý týden. Že s nimi měří vzdálenost jsem zjistil až na 15 jamce. Takže druhý den jsem prozkoumal web a hned jsem si je vyrazil koupit. Takže čerstvé zkušenosti: Hodinky jsou naprosto bezobslužné. Dojedete na hřiště, na prvním týčku je zapnete, sami si najdou hřiště a jen se zeptají jakou kombinaci devítek hrajete. Displej je dotykový ovladatelný i v rukavici, takže dvě zmáčknutí a to je vše. Pak už jen vždy u míčku kouknete na zápěstí. Hodinky ví na které jste jamce (no pokud jste po drivu o dvě fairwaye dál, tak se může stát, že se vám přepnou na jinou jamku a pak si to musíte posunout ručně), píší vám číslo jamky, par, a tři vzdálenosti jak řečeno. Snadné, jednoduché, užitečné. A pro hračičky je samozřejmě možnost si na ně při hře klapat a zjišťovat další věci. Jak již řečeno, psát skóre – velmi snadno. Má to svůj čudlík, po zmáčknutí máte nastaven par a tlačítky +/- docvakáte rány a znovu čudlík a je to. Měření vzdálenosti – opět snadné – zmáčknete čudlík a od toho místa to, jak jdete, měří vzdálenost (dá se tím tedy měřit nejen délka drivu, ale např. i puttu). Pro ty co jsou slabší v matematice je tam přednastaveno kolik metrů (nebo yardů, pokud si nastavíte) je to ke 200, 150 a 100 kolíku. A co se týká vzdálenosti k překážkám, tak je možno uložit až 5 bodů na jedné jamce, takže když jdete hřiště poprvé můžete si tam nacvakat vody, bunkery, doglegy a tak a příště už je máte. A k výrži, 8 hodin úplně stačí a dobíjí se to přes USB, takže pokud se chystáte jít dvě 18 za sebou, stačí přidobít z čehokoliv. Prostě velmi dobře utracených 7tis (na e-shopech méně). Jo a k té přesnosti. Zatím překvapivě srovnání s laserem +/- 1m (od okraje k vlajce dokrokováno). Výhodou laseru je, že dává délku k vlajce, výhodou hodinek je délka na přední a zadní hranu greenu (a to prosím ze strany ze které stojíte – má uloženy tvary greenů). Co bych zatím poradil výrobci na zlepšení? Ukládání pozice vlaky – teď se to dělá tak, že vám na display ukáže tvar greenu a vy píchnete (nejlépe tužkou, prst je moc tlustý) do místa, kde je vlajka. Od té chvíle neměří střední údaj na střed greenu , ale na tuto pozici. Uvítal bych další dvě možnosti – opsat údaje z tabulky umístění vlajek (soutěžní formát, kolik m od začátku a od kraje), nebo zadat pozici – tedy postavím se k vlajce a zmáčknu tady (na devítkových hřištích by to bylo fajn).

 • Peto napsal:

  Klobuk dolu, super clanok a recenzia hodiniek!!! A spusta dobrych tipov pre hracov s vyssim HCP ohladom course managementu popri tom! S chutou som si to precital 2x!

 • Dan napsal:

  Perfektni clanek s radou praktickych zkusenosti. Z webu vyrobce je casto tezke se dozvedet, zda tyveci opravdu funguji a jak. Diky za nej.

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017