Zkolabovali na osmnáctce

26.11.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Jean Van de Velde a jeho kolaps na osmnáctce v Carnoustie

Čtyřputt nebo dokonce sněhulák na osmnáctce zabolí. Zvlášť když kvůli tomu uteče vítězství v turnaji. Následující tucet příběhů popisuje nešťastníky, kteří hloupými chybami přišli o čest, slávu a peníze na poslední jamce.

Masters 1986, Augusta: Australský Velký bílý žralok Greg Norman předvedl nesmyslné a především zbytečné bogey a skončil dělený druhý za Jackem Nicklausem.

Masters 1991, Augusta: Americký gentleman Tom Watson bojoval na oblíbeném turnaji o vítězství, ale zahrál double bogey a skončil o dvě rány dělený třetí.

British Open 1994, Turnberry: Švéd Jesper Parnevik špatně přečetl leaderboard a domníval se, že potřebuje zahrát birdie. Přitlačil na pilu, zahrál bogey a nevyhrál. Stačil mu par.

US Open 1996, Oak Hill: Americký idol Davis Love III odmítl vítězství, když užaslým divákům předvedl ošklivý trojputt z několika metrů a nakonec skončil dělený druhý.

British Open 1999, Carnoustie: Francouz Jean Van de Velde v nejznámějším kolapsu historie zahrál kvůli návštěvě potoka triple bogey a v následném play-off přišel o vzácný titul.

US Open 2001, Southern Hills: Jihoafričan Retief Goosen zahrál trojputt (druhý puttt neproměnil z půl metru) a musel do play-off, ve kterém druhý den porazil Marka Brookse.

US Open 2006, Winged Foot: Levoruký Američan Phil Mickelson potřeboval na titul zahrát na poslední jamce pouhý par, ale vinou double bogey daroval výhru Geoffu Ogilvymu.

British Open 2007, Carnoustie: Zkušený Ir Pádraig Harrington předvedl v samotném závěru double bogey, ale pak zvítězil v play-off na čtyři jamky nad Sergiem Garcíou.

Madrid Masters 2011, El Encín: Lee Slattery na pětiparu trefil čtvrtou ranou z bunkeru vodu, zahrál double bogey, ale zázračně uhájil o ránu titul, když soupeř nedal birdie.

Deutsche Bank Championship 2012, TPC Boston: Jihoafričan Charl Schwartzel předvedl na posledním greenu nepopulární čtyřputt; míček mu dvakrát vyklouzl z jamky a třetí úder podcenil.

Crowne Plaza Invitational 2012, Colonial: Američan Zach Johson vyfasoval dvě trestné rány za to, že nevrátil míč na greenu do původní polohy. Na vítězství o jeden úder to však stačilo.

Farmers Insurance Open 2012, Torrey Pines: Američan Kyle Stanley o svůj první titul přišel, protože na paru 5 zahrál sněhuláka a později prohrál v play-off s Brandtem Snedekerem.