Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

ZE ZÁKULISÍ US OPEN 2003

17.06.2003 | Redakce | publikováno v rubrice Nezařazené
A A A

Druhý major sezóny právě skončil vítězsvím Jima Furyka. V průběhu soutěže samotné však došlo k mnoha zajímavým momentům, které ke každému velkému turnaji neodbytně patří a které bychom Vám zde rádi přiblížili.

US Open – Druhý major sezóny, který se pyšní tím, že je tou nejtěžší zkouškou pro nejlepší golfisty světa. Dlouhé měsíce a roky se připravuje hřiště samotné, které je pečlivě vybíráno pány z americké golfové asociace. Ti mají svá kritéria a podle nich se nekompromisně řídí. Úzké ferveje ne širší než 25 metrů, pekelně rychlé greeny a husté roughy – tak to je tradiční vizitka hřiště na kterém se US open koná. Tentokráte byl za dějiště 103 ročníku této soutěže vybrán Olympia Fields Golf Course jen kousek od Chicaga, kde se US Open hrál naposledy v roce 1928.

Mezi účastníky nechyběli ti nejlepší ze světové špičky. Obhájce titulu Tiger Woods, světová dvojka Ernie Els, Phil Mickelson lačnící po svém prvním major titulu či kontroverzní Vijay Singh. US Open je místem, kde také nejlepší amatéři mohou porovnat své síly s profesionály. K předním amatérům patřil například Ricky Barnes, mistr Spojených států. Už v dubnu na US Masters okusil, co je to hrát společně s tigerem Woodsem v jednom flightu a na tomto turnaji si to zopakoval. Trojici doplňoval loňský šampión z British Open Ernie Els. Ricky Barnes se tohoto hvězdného obsazení nezalekl a hrál velmi dobře. A to i přesto, že se mu těsně před startem zlomil drajvr, tedy hůl na nejdelší odpaly a on musel nastoupit s náhradním. Ten však byl o něco kratší než původní a tak se Barnes na drajvech trochu trápil.

Mezi další amatéry, kteří se představili v dobrém světle na Open patřil Trip Kuehne. 30ti letý obchodník z Texasu je známý především svým druhým místem za Woodsem při americkém amatérském mistrovství v roce 1994. Trip však pochází z velmi dobré golfové rodiny, když jeho mladší bratr Hank je hrajícím profesionálem na US PGA Tour a sestra Kelli vyhrála v roce 1999 turnaj ženské profesionální tůry LPGA Corning Classic.

Za zmínku také stojí nejmladší účastník letošního US Open – teprve šestnáctiletý Tom Glissmeyer z Colorada. Do víkendových finálových bojů bohužel neprošel podobně jako loni jeho stejně starý kamarád Derek Tolan. Ale i přesto se jeho birdie na poslední jamce pátečního kola setkalo s bouřlivým aplausem zaplněných tribun. Skóre 80 a 79 ran je o jednu lepší než jak ve svém prvním startu na US Open hrál legendární Jack Nicklaus. A to mladého Glissmeyera těšilo ze všeho nejvíce.

Letošní US Open byl bez nadsázky ve znamení kedíků. Tito nedílní pomocníci hráčů nepožívají takových ovací jako golfisté samotní. O mnohých z nich se tvrdí, že jsou to divní patroni, kteří tráví čas zkoumáním směru růstu trávy na greenech, měřením vzdáleností na fervejích či popíjením piva v golfovém klubu.
Jedním z těch, které mu se dostalo ovací hodných vítězi US Open byl Bruce Edwards. Kedík a dlouholetý přítel veterána Toma Watsona byl před časem diagnostikován s nevyléčitelnou Lou Gehgrigovou nemocí. Při ní pacienti umírají v průměru do pěti let po prvních příznacích, ale Edwards se nehodlá uzavřít před světem. Proto opět vyrazil s bagem přes rameno na ferveje Olympia Fields, aby pomohl svému příteli Tomu Watsonovi při jeho práci. Odmítl při tom nabízený elektrický vozík. A Tom Watson na sobě nedal znát své roky a zahrál v prvním kole fantastických 65 ran, čímž se dostal do čela celého turnaje. Oba pak v průběhu Open sklízeli nevídané ovace na každé jamce.
Také Nick Price ví, čím prochází tato dvojice. I jeho přítel a caddie Jeff Medlen byl nucen odejít z tohoto světa o něco dříve, ve svých 43 letech, když umřel na leukémii.

Osudy jiných kedíků mohou být závislé na spokojenosti či nespokojenosti hráčů s jejich službami. Tak například Vijay Singh propustil svého caddieho Paula Tesoriho těsně před začátkem US Open i přesto, že v posledních dvou letech na PGA Tour již čtyřikrát zvítězil. Svůj bag dal pod kontrolu Davu Renwickovi, který nedávno opustil trápícího se Lee Westwooda. Renwick však není Singhovi neznámý, když mu již pomáhal při jeho dvou major titulech – v roce 98 na PGA Championship a o dva roky později na Masters.

Také Alex Čejka propustil svého kedíka, Karla Skopového údajně kvůli pozdnímu příjezdu do dějiště Open. Vyměnil ho za 19ti letého Jarricka McGee z místního klubu. McGee, který zde zastával funkci caddieho po šest let se připravuje na kariéru hráče amerického fotbalu má hendikep 13 a tuto svou šanci bral jako značně předčasný dárek k vánocům.

I Stephen Leaney musel v poslední chvíli měnit svého caddieho Justina Grenfella Hoyle. Ten byl v pátek převezen do místní nemocnice s podezřením na srdeční problémy asi dvě hodiny před jejich plánovaným startem. Leaney tedy okamžitě najal Alistaira Howella, profesionálního caddieho hráče Matthew Goggina, který tento víkend nestartoval. I přesto, že Howell zde byl jen jako divák a ani jednou neměl možnost projít hřiště byl Leaney s jeho přítomností na výsost spokojen.

Málo známý profesionál Ryan Dillon, který hraje především na kanadské profesionální tůře má zase za svého kedíka vlastní manželku. 26ti letá Shana, která s manželem jezdí již čtyři roky po turnajích tvrdí, že tato spolupráce vznikla tak trochu z nouze. Nicméně oba si tento způsob života pochvalují a o dobré práci svědčí i to, že prošli na letošním US Open cutem. Avšak Shana není jedinou manželkou, která se stala svému muži kedíkem. Tou známější dvojicí je Steve Stricker a jeho žena Nicki, kteří také již dlouhý čas brázdí vody US PGA Tour.

Jak již bylo řečeno, hřiště Olympia Fields bylo připravováno na tuto událost několik let, ale už před samotným turnajem mnoho odborníků tvrdilo, že oproti loňsku má hřiště podstatně mírnější rysy. Loňský Bethpage Black byl extrémně náročný a nakonec pouze vítězný Woods byl schopen ho zahrát celkově pod par.
Tradičně se více než 150 hráčů pokoušelo první dva dny zahrát tak, aby prošli cutem a kvalifikovali se do víkendových bojů. Některým se to podařilo, jiní museli zůstat za branami finále. US Open předčasně skončilo i pro takové borce jakými jsou například Davis Love III, trápící se vítěz British Open z roku 2001 David Duval, vítěz loňského PGA Championship Rich Beem či veterán Nick Faldo. Ani rodinná dvojice otec Jay a syn Bill Haas na tom nebyla lépe. Zástupci evropského kontinentu Paul Lawrie, Jose Maria Olazabal i 25letý Paul Casey se museli s touto prestižní soutěží po dvou kolech rozloučit. Podtrhli tak jen dlouholetý neúspěch evropských hráčů na tomto turnaji.

A na závěr mi dovolte zmínku o hráči, jehož vzestup a pád dokonale dokumentuje, jak náročná tato soutěž je. Brian Davis začal svůj první Open jako z říše snů –eagle a tři birdie znamenaly po čtyřech jamkách skóre mínus pět. Následovaly však dvě double bogey a tři bogey a sen se rozplynul tak rychle jak začal. Tak i tohle je US Open.
[Gallery not found]