Golf Geum obarvení  nové levé 6.12.2018
Golf Geum obarvení od 6. 12. 2018 pravá část
Golf Geum obarvení od 6. 12. 2018 horní část

Zdeněk Kodejš a Luboš Klikar v St Andrews

01.05.2013 | ČGF - Luboš Klikar | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Prezident ČGF Zdeněk Kodejš

Od úterý 30. dubna do čtvrtka 2. května se 200 delegátů ze 66 zemí světa věnuje žhavým golfovým tématům v kolébce tohoto sportu ve skotském St Andrews. Českou golfovou federaci na tomto vrcholném jednání, které R&A pořádá jednou za čtyři roky, zastupují prezident Zdeněk Kodejš a generální sekretář Luboš Klikar.

Program konference začal v úterý 30. dubna odpoledne. Blok přednášek a prezentací v hotelu Fairmont St Andews spojovala pravidla golfu, tradice a technologie. Nosným tématem středy 1. května budou silná a slabá místa golfu, ve čtvrtek 2. května převezmou žezlo olympijský golf, světové golfové žebříčky a celosvětový hendikepový systém.

V hlavní roli pravidla, tradice a technologie

První psaná pravidla golfu spatřila světlo světa v roce 1744 zásluhou Golfer of Leith Gentlemen. O deset let později, tj. v roce 1754, publikovala pravidla golfu the Society of St Andrews Golfers. V roce 1897 se The R&A stal světovou pravidlovou autoritou, kterou je dodnes. Nyní sdružuje 149 organizací ve 135 zemích.

Luboš Klikara a Colin Montgomerie

David Rickman, výkonný ředitel pravidel golfu a standardů výstroje R&A, zdůraznil, že klíčová témata, kterými se pravidla golfu musejí aktuálně zabývat, jsou tři – tempo hry, televizní svědectví a kotvení úderů. Prezident a výkonný ředitel společnosti Acushnet Wally Uihlein analyzoval vztah mezi tradicemi golfu a technologickým pokrokem. Vysvětlil, že už na začátku 50. let minulého století začala tzv. yardage race era, tj. epocha honby za maximální délkou úderů. Potřeba dodatečně získaných metrů se projevila jak v konstrukci holí a míčů, tak v lepší údržbě hřišť, fyzické připravenosti hráčů, technice švihu i stavění holí na míru. Obdivována a uctívána začala být nikoliv nejkrásnější, ale co nejtěžší a hlavně nejdelší hřiště. Pokud by však tento trend měl pokračovat dál, ze současných 7.500 yardů by se v krátké době nově stavěná hřiště musela designovat na nějakých 10.000 yardů. Pro to však už přestává být dost prostoru, kapitálu a koneckonců i vůle investorů. „Jsem jednoznačně pro zkrácení doletu míčů nebo alespoň pro zachování stávajícího stavu,“ potvrdil vynikající skotský profesionál Colin Montgomerie. Jeho názor v hlasování delegáti konference podpořili 58 procenty shodných hlasů. Steve Otto, ředitel výzkumu a testování R&A, vysvětlil některé mýty spojené s golfovým nádobíčkem. Například, že hole a míče, které používají nejlepší profesionálové, jsou úplně jiné než pro běžnou populaci.

 

Silné a slabé stránky golfu

Během druhého dne delegáti diskutovali přednosti a nedostatky golfu. Dostatečné množství námětů jim ve své přednášce Golf ve světě poskytl Joe Beditz, výkonný ředitel The National Golf Foundation, která se už několik let snaží vybudovat celosvětovou databázi hřišť. V této chvíli je v ní 33.331 hřišť ve 200 zemích, přičemž 54 procent z nich je v USA. Hřištěm se rozumí území zahrnující 6 až 18 jamek s průměrnou délkou jamky minimálně 100 yardů. Golf je sice široce rozšířeným sportem, ale současně i sportem extrémně koncentrovaným. Vyspělé země, které patří do Top 20, nabízejí 85 procent existující golfové infrastruktury, plánuje se v nich nebo už staví celá polovina všech nových hřišť. Golf je na masivním vzestupu především v Číně, Vietnamu, Indii, Mexiku a Egyptě. Naopak vyklízí pozice v USA, Kanadě, Japonsku, Velké Británii či Austrálii. „Nutnými podmínkami pro růst golfu v té které zemi jsou cenová i místní dostupnost, přítomnost silné střední vrstvy, kvalitní nabídka golfového vzdělání a instruktáží, profesionální golf a firemní sponzoring,“ uvedl Joe Beditz. Sami si můžeme odpovědět, jak na tom z pohledu těchto podmínek je současná Česká republika.

O přednostech golfu hovořil Duncan Weir, výkonný ředitel Working for Golf. Zdůraznil, že golf se ve většině případů hraje v nádherných přírodních kulisách, že to je zdravý pohyb na čerstvém vzduchu. Silnou stránkou golfu je unikátní hendikepový systém, dále skutečnost, že ho lze hrát doslova od kolébky až do hrobu. Představuje ideální rodinnou aktivitu, podporuje podnikání, dobročinnost. Je to znovu olympijský sport, který posiluje soustředěnost, respekt, osobní integritu a čestnost. Golf podle Duncana Weira představuje zkratku z Great Opportunities & Lifelong Friendships čili Velké příležitosti a Celoživotní přátelství.

Peter Dawson a Zdeněk Kodejš

Naopak k problematickým stránkám golfu podle Martina Yatese z R&A patří především pomalá hra. K hlavním důvodům hlemýždího tempa hry patří napodobování profesionálů, minimální znalost pravidel a etikety a rovněž slabá výkonnost průměrného hráče. Další negativní stránky současného golfu se snaží eliminovat např. americký projekt Tee It Forward neboli Natýčkuj si vpředu. Rand Jerris z USGA vysvětlil, že se tento projekt, který letos vstupuje do třetí sezóny, snaží povzbuzovat hráče, aby se nestyděli hrát z odpališť, která odpovídají jejich výkonnosti. Pro většinu rekreačních golfistů nemůže být žádným požitkem hrát na čtyřparových jamkách přihrávky do grýnů stále jen dlouhými železy či hybridy. Pokud si „natýčkují vpředu“, užijí si více radosti ze hry, budou hrát birdie jako profesionálové a stráví na hřišti méně času. Za velkou louží se už v prvním roce života tohoto projektu do něj zapojilo 235 tisíc hráčů a 1900 hřišť. Výsledek? Pro 70 procent hráčů se golf stal mnohem zábavnějším sportem, který touží hrát mnohem častěji. To je jednoznačně pozitivní zpráva jak pro členskou základnu klubů, tak pro majitele a provozovatele hřišť.

Zajímavé náměty, jak pečovat o růst golfu, zazněly z úst prezidenta Francouzské golfové federace Jean-Lou Charona. V roce 1998 Francie měla 264 tisíc hráčů, v roce 2012 už 423 tisíc. Pokud jde o hřiště, v roce 1965 jich bylo 94, v roce 2010 už 693, přičemž za pouhých deset let od roku 1985 do roku 1995 přibylo neuvěřitelných 382 nových hřišť. To všechno bylo a je způsobeno naplňováním konceptu tzv. urban golfu, který se snaží hřiště a další golfové plochy přivést do velkých měst. Takováto zařízení jsou otevřena všem, jsou cenově dostupná, nabízejí snadnou a rychlou hru, upevňují sociální kontakty mezi lidmi z jedné komunity a nezřídka přispívají i ke zlepšení životního prostředí, neboť jsou stavěna v záplavových územích, na skládkách, v opuštěných industriálních zónách měst a podobně. Do roku 2018 Francouzská golfová federace plánuje přispět ke vzniku 100 nových městských hřišť. Určitě příklad hodný následování…

 

Golf (znovu) olympijský

Přednášky a diskuse v závěrečném dni 9. mezinárodní konference Working for Golf v St Andrews se až na výjimky věnovaly návratu golfu na olympijské hry po dlouhých 112 letech. Golf by mimo jiné rád navázal na tenis, který je předním a ostře sledovaným olympijským sportem už od her v Soulu v roce 1988. Vysokou sledovanost a popularitu díky olympiádě tenis dokázal zúročit dramatíckým nárůstem hráčů. Zatímco v roce 200 ho hrálo 60 miliónů lidí, v roce 2012 už to bylo více než 101 miliónů. Gil Hanse, hlavní architekt a prezident společnosti Hanse Golf Course Design, delegáty seznámil s aktuálním stavem výstavby olympijského 18jamkového hřiště v Rio de Janeiru. První devítka je orientována proti směru hodinových ručiček, druhá po jejich směru a jamky nabízejí rozmanitou délku a obtížnost. Poslední tři jamky zahrnují par 4, který je pro dlouhé hráče dosažitelný drajvem, krátký a technický par 3, který si pohraje s nervy a adrenalinem lídrů turnaje, a konečně par 5 dosažitelný za určitého rizika dvěma údery. Charakteristickými prvky nového hřiště budou velké grýny pro budoucí hru domácí populace, které nicméně nabídnou několik obtížných pozic pro umístění jamek pro nejlepší světové profesionály, svádivě široké ferveje, které však umožní skórování jen při dokonalém umístění drajvů, a také četné strategické bunkery.

Pokud jde o formát olympijského turnaje, počet startujících hráčů a hráček, kvalifikační kritéria a další důležité okolnosti, nedočkali jsme se žádné podstatné novinky. Už dříve jsme vás informovali, že se v Riu uskuteční dva samostatné turnaje pro 60 mužů a 60 žen, že se budou hrát čtyři a čtyři kola na rány brutto bez cutu a že do turnajů budou automaticky přijati hráči a hráčky z Top 15 světového profesionálního žebříčku (s největší pravděpodobností však maximálně čtyři z jedné země) a dále maximálně dva hráči a dvě hráčky z jedné země do celkového počtu 60, a to znovu podle umístění ve světovém žebříčku. V současné chvíli by v olympijském turnaji startovali hráči ze 33 zemí a hráčky ze 32 zemí světa. Nejsilnější zastoupení (13, resp. 14) by měla Evropa. Konečné rozhodnutí o podobě olympijského turnaje padne na konci tohoto roku při zasedání Mezinárodního olympijského výboru.

 

Více o 9. mezinárodní konferenci Working for Golf v St Andrews najdete zde.

Převzato z www.cgf.cz.

.