ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Zažeňte myšlenky na kávu a soustřeďte se

05.12.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Ypsilonka - 18. jamka

Před vámi je poslední jamka a vy se těšíte se do klubovny. Myšlenky už voní kávou, oroseným půllitrem piva nebo sklenkou vína. Jaké jsou vlastně závěrečné jamky na českých hřištích? Kde jsou problematické, kde ty přímo heroické a kde naopak leží přívětivé? 
Nejnovější české osmnáctky z dílen architektů jsou designově zajímavé a nenudí.

Pyšely končí dlouhým pětiparem do kopce s náročným greenem, Černý Most hrozí snad jen biozónou, na Albatrossu čeká jamka obtížná především kvůli jezeru, v Berouně nachystali pětipar z kopce, rovněž plný vody.

Nejdiskutovanějším závěrem u nových areálů je ten ve Slapech. Kvůli nedostatku místa má jamka významné převýšení a při druhých ranách hráč vůbec nevidí malý green. Ztracené míče tu jsou denním chlebem.

Svou historii už má závěrečná jamka na Ypsilonce. Green leží nedaleko klubovny a dlouhé druhé údery často končí v její blízkosti. Zvlášť když je pozice jamky na spodní straně greenu. Občas se stává, že míček zabloudí na dřevěnou terasu a pak je vtipné sledovat reakce hráčů.

Formalitu na závěr nepředstavuje ani klasická karlštejnská osmnáctka. Jamka hráč sice vidí jako na dlani, ale moře bunkerů a častý protivítr mu na náladě nepřidají. Navíc na dvojitém greenu čeká často záludná pozice jamky.

Mezi hřiště s náročnějšími závěrečnými jamkami patří d´Este na Konopišti s extrémně úzkou fairwayí v dopadové zóně driverů. Druhé hřiště Radecký trápí solitérním stromem uprostřed fairwaye a jezírkem před greenem.

Kaskáda a zdejší kombinace tří devítek přináší nejnáročnější závěr s poslední jamkou Dřevěné. Green z obou stran obklopený vodou je strašákem pro mnoho amatérů, a jak se ukázalo, i pro některé profesionály.

Kestřany se s hráči loučí dlouhým pětiparem do kopce, kde velmi záleží na výběru hole pro druhé a třetí rány. Darovanský Dvůr končí obtížnou Svatou Annou a jejím dlouhým pětiparem vedoucím přes silnici, nebo rovněž dlouhými Jezírky s dvěma fairwayemi.
Mezi pohodová finále lze zařadit osmnáctky v Mariánských Lázních, Mstěticích, Mladé Boleslavi, Benátkách nad Jizerou, Čertově Břemeni, Hluboké nad Vltavou (i s vodou) a na Mnichu, kde se končí dlouhým, ale vcelku milosrdným pětiparem.

Slavkovská osmnáctka nepřináší žádné vzrušení a vzhledem k předchozím jamkám je tomu stejně i na Kunětické Hoře. Na Terasách a v Sokolově zase lze útočit přes doglegy na birdie. Rozšířený resort v Nových Bukách končí prostým čtyřparem. Na poděbradském finálovém čtyřparu je druhá rána často delší než první.

Zbraslav se rozloučí dlouhým tříparem, kde je úspěchem norma jamky. Český Krumlov a Alfrédov končí dokonce krátkým parem 3. Neměly by, ale končí.

 

.

Počet přečtení: 1 503
Komentáře
 • Peto napsal:

  Ziadne vzrusenie na Slavkove na 18ke? No neviem… Iba dlhy hrac s istotou prepali dve jazierka, out je po celej lavej strane. Druha rana je 15 metrov do kopca na uzky a dlhy green, stale s outom na lavej strane, ktory je v hre najma po bezpecnej raane z teecka doprava… Pre akehokolvek kratsieho alebo horsieho hraca je tu bogey vyborne… Ja mam 190m carry a som za bogey vdacny…

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017