Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

ZÁVĚR SEZÓNY 2001

18.10.2001 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Vážení čtenáři,tak nám pomalu končí sezóna 2001 a připravujeme se na golfové zimování v indoorech nebo v teplých krajích. Jako každoročně je to příležitost k tradičnímu ohlédnutí a zhodnocení. Letos se na to obzvláště těším.

Vážení čtenáři,
tak nám pomalu končí sezóna 2001 a připravujeme se na golfové zimování v indoorech nebo v teplých krajích. Jako každoročně je to příležitost k tradičnímu ohlédnutí a zhodnocení. Letos se na to obzvláště těším.
Takové obrátky, jaké nabral český amatérský golf v roce 2001, zde  totiž ještě nebyly. Za svoje téměř desetileté ometání se kolem golfu nepamatuji tolik událostí a změn. Skok, který náš golf letos udělal, je zatím asi nejdelší. A to je moc dobře.

Především nám přibyly tři osmnáctky a golfová mapa České republiky začíná hezky houstnout.  Po květnových Poděbradech a červencových Cihelnách se v říjnu otevřela další osmnáctka v Čeladné. Máme jich tedy celkem sedm. Další osmnáctky jsou  hotovy v Darovanském Dvoře a Nové Americe. V pokročilé výstavbě jsou další a další. Konopiště, Mladé Buky a jiné, které nestačím zaznamenávat.  Nové devítky už ani nepočítám, ale celkem jich dnes máme šestadvacet. Přibyl nám také další jev. Termín osmnáctka začíná pomalu stárnou. Dnes se již mluví o sedmadvacítkách. Ve výstavbě jsou nejméně čtyři. To už je opravdu pěkný frmol.

Křivka počtu registrovaných golfistů nabývá na strmosti. Členská základna se přehoupla přes Goldscheiderových 10.000 a trapem se blíží k jedenácti tisícům členů ČGF. Je dobré, že z toho je šestina mládež do osmnácti let. Dává to našemu golfu světlou perspektivu.  Přibylo golfových klubů a máme jich nyní celkem 52. Po federační konferenci přibudou další. Byla umožněna mimoklubová registrace a počtu nových golfistů to značně svědčí.

Sportovní úroveň našeho soutěžního i nesoutěžního golfu značně povýšila. Výsledky turnajů jsou stále kvalitnější a především mužská špička se rozrostla do šířky. Obzvláště pozoruhodný je historický výkon Petra Niče 70,67,70,73 (-8) na mistrovství ČR v Karlových Varech, se kterým by uspěl kdekoli ve světě. A to byl Petr po desáté jamce čtvrtého kola -11. Vosa, která ho štípla do paže, připravila náš golf o první dvouciferný pod par na Mistrovství republiky a ve čtyřkolovém turnaji vůbec.
Obecně se výkonnost hráčů opět zvýšila a jednomístným hendikepem se dnes může pochlubit přes tři stovky hráčů. Do hendikepu 1 se jich vejde deset, z toho dva dokonce s kladným hendikepem.

Letošní mistrovství Evropy seniorů družstev v Karlových Varech přineslo fantastické třetí místo Jiřího Kodeše v individuálním hodnocení a velmi pěkné sedmé místo našeho A týmu. Na třetí místo našeho B týmu, v přidruženém Wiliam O´Babb Challengi, jsme také velmi pyšní.

Zcela určitě se letos nevyvedla naše reprezentace. Její vystoupení v zahraničí značně pokulhává za loňskými úspěchy mužů a žen na MS v Berlíně, nebo Mistrovství Rakouska. Zanechalo za sebou dojem definovatelný jako nicmoc a pochyby o její užitečnosti.

Přeměnami prošel soutěžní řád.  Letošní křížkové turnaje a Mistrovství družstev, byly v této podobě poslední. Máme zpět extraligu a nižší  ligy klubových družstev. Příští rok bude ve znamení soutěží nejlepších jednotlivců s Major turnaji a extraligy družstev se závěrečným play-off.

Federace si konečně uvědomila svůj potenciál a vybrala nového marketingového partnera. Pro různé komerční subjekty je ČGF bezespopru nejprestižnějším protějškem v golfu vůbec. Bylo načase tuto kvalitu využít. S novým prezidentem a za pomocí nového, silného partnera bude ČGF pracovat na dalším urychlení rozvoje golfu a golfového zázemí v České republice, na dalším zkvalitnění mládežnického golfu a naší národní reprezentace.

Federace také vykročila proti pořádání VIP turnajů, které vycházely vstříc především sponzorům a sportovní stránku nechávaly v pozadí. Rozhodla se nepodřizovat golf necitlivé komerci. Vypadá to, že canon starty a pohodlně namíchané flighty s přestávkami na vydatné občerstvení, konečně nebudou na úpravu hendikepu. VIP turnaje budou napříště čistě komerční záležitostí klubů, oddělenou od amatérského golfu. Aplaus.

Český dětský golf je již dávno vzdálen představě o skotačení roztomilých robátek. Má úroveň vrcholné soutěže a hemží se to v něm výsledky pod osmdesát. Máme dvacítku hráčů do16 let s jednomístným hendikepem. Především dívky se již pevně zakořenily v naší ženské špičce.

Zimní zahálení golfistů patří definitivně minulosti. V desítkách indoorů bohatě kvete zimní golfový život a napomáhá přípravě na letní sezónu. Především velmi kvalitní zimní Liga Erpet Golf Centra sdružuje většinu našich závodních hráčů a dává jim příležitost tříbit svůj um i v zimě. Obdobná Liga proběhne letos i v pražské Čechii.

Zemřel nám Hanuš Goldscheider. Bylo to v únoru. Ani mi nepřijde, že už je to tak dlouho. Stále mám pocit, že se každou chvíli objeví ve dveřích, ve svém neodmyslitelném modrém blazeru a střibrně kovanou hůlkou. Jako by tu pořád byl.

Vznikla nadace Hanuše Goldscheidera. Má splnit jeho přání a postarat se o to, aby se ke golfu dostali i ti mladí, kterým k tomu okolnosti nedávají možnost. Bude jim dávat příležitost vytvářením tréninkových středisek mládeže a přímou podporou. Dalším vytýčeným úkolem je výstavba federačního hřiště. Je mojí životní poctou, že jsem byl do vedení nadace přizván a mohu se na této ušlechtilé misi aktivně podílet.

Uskutečnilo se setkání prezidentů golfových klubů. Prezidenti si spolu nejen zahráli golf na Prezident Trophy, ale jednali také o důležitých otázkách. Především je to přístup hřišť a klubů ke sportovnímu golfu a nová organizace soutěží.

Z našich nejlepších odjel do Ameriky na dlouho další hráč. Petr Skopový odjel za moře studovat a přidal se k našim krajánkům, sourozencům Peterkovým a Mírovi Holubovi. Zajímavostí této situace je, že letos krajánci svoje zkušenosti nabyté za oceánem nijak nezúročili. Na domácích hřištích jednoznačně dominovali hráči bez velkých zahraničních zkušeností.

Golf se natrvalo usadil v médiích. Máme pravidelný, teď už kvalitní televizní pořad na TV2.  Záběry z českých golfových mistrovství jsou v českých televizích sice stále kratší než šoty ze zápasů v přetahování lanem, ale už tam konečně jsou. České deníky a časopisy se golfu věnují mnohonásobně více, než tomu bylo vloni. Především Mladá Fronta a Hospodářské noviny věnovaly tomuto sportu mnohem více prostoru. Stále máme dva dobré golfové časopisy, které vyčerpávajícím způsobem informují o dění v Čechách  a zahraničí.

Byl spuštěn server ČGF. Výpočetní technika a internet masivně vstoupily do našeho golfu a téměř přes noc se staly jeho nepostradatelnou součástí. Federační server již zpracoval přes 600 turnajů. Přes počáteční potíže, vrčení a nedůvěru k této technologii, si dnes kluby a uživatelé nedovedou představit práci postaru. Téměř veškerá golfová agenda je nyní zpracovávána on-line na internetu a ihned dostupná komukoli odkudkoli. Aktuální hendikepy jsou uloženy na federačním serveru a hendikepová karta pomalu ztrácí význam. Přihlašování na turnaje přes internet je běžnou záležitostí, stejně jako sledování výsledků. Koncem roku bude spuštěn internetový rezervační systém startovních časů. Z federačního serveru se během několika měsíců stal jeden z nejnavštevovanějších sportovních serverů vůbec. Netuším, kolik lidí si uvědomuje, jak hodně jsme v tomhle vepředu.

Naše stránka golf.cz doznala radikální změny. Především se zapojila se do Centrálního golfového systému (CGS), to znamená připojila se k federačnímu, rezervačnímu a klubovým serverům. Změnila grafiku, na titul si vytahuje aktuální data a má společnou navigaci s ostatními servery. Začali jsme pracovat ve společném publikačním procesoru, který umožňuje komukoli vystavit na tyto stránky svůj článek včetně fotografií, třeba z Austrálie. Krásným případem jsou reportáže z golfového pobytu na Seychellách, které byly vytvořeny a publikovány za pobytu na ostrovech a ihned přístupné čtenářům doma v Čechách.

Poprvé volíme Miss Golf. Poslední listopadovou neděli budeme vědět, která z českých golfistek je nejkrásnější.
Hned pár dní potom se sejdeme v pražském Blaníku, na šestém Večeru českého golfu.

No řekněte. Nebylo toho letos až až?

Přeji Vám hezký podzim a ať Vám nezmrzne hendikep.

Ivan Paggio