Zahříváte se před hrou?

20.10.2011 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

S přicházejícím zimním obdobím se také pomalu ale jistě blíží konec golfové sezóny. Během mé nedávné návštěvy golfového hřiště jsem si uvědomila, jak riskantní je v takové zimě švihat. Jediné, co mě totiž alespoň trochu dokázalo vehnat krev do studených dlaní, bylo poskakování a různé rychlé cviky. Byla jsem ale svědkem toho, jak dva postarší páni, vyskákali ze svých aut a hurá hned na odpaliště. Po nějakém rozcvičování, nebo rozehřívání, nebylo ani památky.

Než jsem se nadála, jejich klepající se postavy zmizely v útrobách hřiště. Myslím si, že tato scénka nebyla ojedinělá. Většina golfistů přijde na hřiště tak pět minut před startem a na nějaké protahování, natož rozehřívání svalů jim nezbude čas. Možná jim stačí lehký sprint na první odpaliště, kdo ví. Pokud ano, jaký je ale výsledek? Otázkou je, jestli jim to létalo podle jejich představ, rovně a daleko.

Musíme si uvědomit, že golf je sport jako každý jiný. Měli bychom se rozehřát a připravit se na fyzickou aktivitu. Studené a nerozhýbané svaly, nejsou pro správné provedení golfového švihu ideální. Ve skutečnosti vědci zjistili, že mechanika a síla jsou na svém nejnižším stupni výkonu, pokud svaly nejsou rozehřáté. Profesionálové na rozehřátí nezapomínají, moc dobře ví, že pomocí pár jednoduchých cviků mohou předejít zraněním.

Zranění v profesionálním sportu znamená při nejmenším pauzu v trénování a při nejhorším konec kariéry. Vrcholoví golfisté někdy takzvaným „warm-upem“ tráví až 90 minut před hrou.

Golfisté by se měli rozehřívat dynamicky, statické protahování je sice zdravé, ale pro švih je trochu kontraproduktivní, proto by se měly provádět rychlejší pohyby podobné švihu. Tělo se vám pak bude daleko lépe ovládat, ale hlavně předejdete nepříjemnostem v podobě různých zranění.


Aneta Zárubová