Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

ZAHÁJENÍ VÝSTAVBY NOVÉHO HŘIŠTĚ V JIZERSKÝCH HORÁCH

27.07.2003 | Redakce | publikováno v rubrice Nezařazené
A A A

Dne 25. července 2003 se uskutečnilo slavnostní poklepání základního kamene golfového hřiště Fojtka v obci Mníšek u Liberce za účasti primátora města Liberce Jiřího Kittnera, hejtmana Pavla Pavlíka, místopředsedy senátu Přemysla Sobotky, předsedy představenstva společnosti Investorsko inženýrská Golf a.s. Petra Kupfa, starosty Mníšku u Liberce Miloslava Floriana, skotského architekta Keitha Prestona a dalších významných hostů.

Na budoucí golfové hřiště, které má všechny předpoklady stát se jedním z nejlepších na ůzemí České republiky a okolí, se přišla se zájmem podívat i řada dalších osobností sportu a kultury, například hokejista Jiří Šlégr, malířka Iva Hüttnerová, prezidentka Nadačního fondu Kapka naděje Vendula Svobodová, Nicol Lenertová, Marcela Augustová a Dara Rolins.

Akce byla zakončena slavnostními prvními odpaly z místa budoucí 18. jamky. Za každého, kdo odpálil do vzdálenosti více než 200 metrů věnovali investoři po 500 korunách na dobročinné ůčely. Celková částka, téměř 20 tisíc korun, byla věnována místní základní škole v Mníšku u Liberce.

Cílem projektu Golf Fojtka je vybudování prvotřídního 18ti jamkového golfového hřiště s parametry tzv. mistrovského hřiště. Díky rozvržení hracích ploch nabídne sportovní vyžití amatérům s vyšším handicapem, kterých v „zeleném světě“ stále přibývá a také profesionálním hráčům, kteří v naší republice nemají dostatek kvalitních hřišť. Pro začínající hráče bude připravena 6ti jamková akademie a Driving Range, jehož součástí je kryté odpaliště s 16ti místy pro trénink za nepříznivého počasí.

Jedním z kritérií kvalitního hřiště je lokalita a dostatečná plocha pro veškeré hrací elementy. K realizaci projektu bylo vybráno mimořádné ůzemí v nadmořské výšce 420 až 465 metrů prosté všech civilizačních ruchů, jenž se celou svou rozlohou nachází v Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory mezi Radčicemi a přehradní nádrží Fojtka v okrese Liberec. Celková plocha zájmového ůzemí je 102 ha z čehož 37 ha tvoří hrací plochy – pro lepší představu průměrný green měří 450 m2.

Úroveň hřišť je dána hlavně kvalitou travních povrchů, designu hřiště a v neposlední řadě i klubovny jako nezbytného zázemí pro hráče i další hosty. Investor se rozhodl spolupracovat s odborníky ze zahraničí, kteří mají se stavbami golfových hřišť dlouholeté zkušenosti a jsou schopni zaručit vybudování hřiště špičkových parametrů. Výstavbou bylo pověřeno konsorcium rakouských dodavatelů zastoupených skotským architektem golfových hřišť Keithem Prestonem, který designoval mnoho hřišť po celém světě, specializovaná stavební firma Stärk, jenž realizovala několik hřišť v Rakousku a dalších státech Evropské unie a Heinz Zopf – president rakouské greenkeeperské asociace, zkušený superintendant golfových hřišť. S těmito partnery je řešena dodávka projektů včetně realizace sportovních objektů. Projekty na ostatní objekty – přístupovou komunikaci, parkoviště, klubovnu, správcovskou budovu a další zpracovává česká firma.

V roce 2002 byly zahájeny legislativní procesy nezbytné k tomu, aby výstavba hřiště mohla začít v plánovaném termínu na jaře 2003. V prvé řadě byl zahájen proces zpracování dokumentace pro posouzení vlivu stavby na životní prostředí (E.I.A.), z níž vyplynuly základní podmínky pro stavbu. Výstup z dokumentace E.I.A. byl jedním ze základních podkladů pro projednání dokumentace pro ůzemní rozhodnutí na realizaci celého areálu na základě projektů vypracovaných konsorciem rakouských partnerů a české projekční kanceláře. Všechny práce jsou a budou realizovány s ohledem na výjimečnost lokality a s ohledem na chráněné druhy rostlin a živočichů.

Stavba hřiště bude zahájena v roce 2003 výstavbou obslužných objektů a infrastruktury. V příštím roce bude pokračovat realizace hracích ploch tak, aby do konce léta 2004 mohly být sportovní plochy osety speciálními druhy trav používaných pro golfovou hru. Dodržení tohoto termínu umožní zahájení provozu na jaře roku 2005.

Kompletní náklady spojené s realizací výstavby golfového areálu Fojtka zajišťuje společnost Investorsko inženýrská Golf a.s., která byla založena v roce 2003 za ůčelem realizace výše uvedeného projektu. Předpokládané náklady na výstavbu hracích ploch a jejich základního vybavení jsou 60 miliónů korun.

[Gallery not found]