ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

ZAČÍNAJÍ MASTERS!

09.04.2003 | Redakce | publikováno v rubrice Nezařazené
A A A

US Masters – snad žádný jiný turnaj na světě nemá takový zvuk a jméno. První major turnaj sezóny právě začíná na proslulém hřišti Augusta National v Georgii. Proběhne již 67.ročník slavné soutěže, jejíž historie se datuje rokem 1934 a také letos sem přijedou ti nejlepší golfisté světa, aby změřili své síly a korunovali zeleným sakem pro vítěze toho nejlepšího. Vyhraje konečně Phil Mickelson, nebo to bude zase Woods?

O samotný turnaj je vždy obrovský zájem a to jak ze strany médií tak i diváků. Před vchodem do samotného resortu jich postávají hloučky v naději, že snad někdo bude mít nějaký ten lístek navíc k prodeji.
Televizní štáby se pak předhánějí v tom, kdo přinese zajímavější informace ze zákulisí šampionátu.

Ze zákulisí Masters

Fred Couples, vítěz Masters z roku 1992 drží úctyhodný rekord – prošel cutem ve všech svých 18 startech na Masters. Je na druhém místě za Bernhardem Langerem, který startoval již na 19 těchto turnajích. Tiger Woods zatím ve svých 8 startech pouze jednou neprošel do víkendových bojů.

Mezi úspěšné golfisty na major turnajích v minulém roce se zařadil Sergio García, když skončil ve všech čtyřech majorech v Top10. Nicméně v letošním roce se mu zatím příliš nedaří. Již třikrát neprošel cutem a jen jednou se umístil v Top25. Na svou slabou formu se snaží nalézt lék v podobě adoptování nového švihu. Ten mu prý má pomoci k lepším výsledkům, než předváděl doposavad.

V plné formě a odpočatý se vrací Ernie Els, který si vzal dvoutýdenní dovolenou. “Zapomeňte na začátek sezóny – to je minulost”, říká Big Easy. “Přestávka vždy dodá mentální sílu a já nechci na Masters jen projít cutem – chci tady bojovat o prvenství.” Odvážná slova, ale vzpomeňte na jeho úvod sezóny. Na start se Big Easy postaví v 13.18 místního času.

A co věčně druhý Phil Mickelson? Jeho smutný zápis v knize Major zní jasně – 0 vítězství z 10 Masters a 0 vítězstvím ze 42 majorů dohromady. Tato statistika mu vysloužila jméno nejlepšího hráče na světě, který ještě nevyhrál major. Poté, co velmi otevřeně mluvil o svém vítězství na PGA Championshipu v roce 2001 byl před letošním Masters mnohem obezřetnější. 32letý levoruký Američan přicestoval do Augusty v plné síle. Poté, co se mu v minulých týdnech narodil syn Evan Samuel je údajně v dobré pohodě. V současnosti je na čtvrtém místě světového žebříčku a na jeho kontě je již 21 vítězství na US PGA Tour. To z něj bude vždy činit jednoho z favoritů turnaje. Avšak další z jeho smutných rekordů zní také varovně – nikdy v posledním dni Masters nezahrál pod 70 ran!

Dalším z favoritů na celkové vítězství je rozhodně Davis Love III. Zatím má na svém kontě dvě vítězství v tomto roce. V roce 2001 sice neprošel na Masters cutem, ale vzpomeňte na jeho famózních 67 ran v prvním kole loňského turnaje – to znamenalo vedení po úvodním dnu. Love bude hrát již své 14 Masters v místě, kde jako dítě vyrůstal. Největší zbraní Davise Lovea bude jeho puttování, které se dramaticky zlepšilo oproti minulým letům. Určitě bude chtít zlepšit své umístění z minulého roku, kdy skončil dělený čtrnáctý.

A co Woods? O tom toho již bylo napsáno tolik, že to snad ani nestojí za další komentáře. Jeho startovní čas je 10.44.

Změny na hřišti

Mezi ty nejpatrnější změny na hřišti je rozhodně prodloužení jamky číslo 5 o 20 metrů, navíc její fairway se posunula trochu doprava a bunkery kolem greenu jsou mnohem hlubší. Tato změna je tou nejdůležitější na hřišti, které prošlo výraznými obměnami v minulém roce.

Feministický chaos…

Letošní Masters proběhnou opět v dramatické atmosféře, o kterou se již dávno před začátkem turnaje postaraly feministické organizace ve Spojených státech. Vedeni především předsedkyní Národního shromáždění ženských organizací Marthou Burk se vydaly do boje za změnu letitých stanov místního klubu. Ty totiž nedovolují ženám stát se členkami Augusta National. Vzhledem k tomu, že prezident klubu Hootie Johnson nejevil příliš snahy – alespoň podle mínění ženských aktivistek – o jakoukoli debatu na toto téma vytáhla Martha Burk a její stoupenkyně do ostrého boje. Soudě dle kalibru slovníku těchto dam je jasné, že svou pozici jsou ochotny bránit do posledního dechu. Objednaly si již místo na demonstraci těsně před začátkem Masters a hodlají i v průběhu turnaje pořádat protestní akce. Šerif místního oddělení však nehodlá vyslyšet jejich požadavky a odsunul místo pořádání protestu na vcelku odlehlé parkoviště mimo hlavní vchod. A ty nesly tuto změnu s velkou nelibostí.

Hootie Johnson na veškeré protesty reagoval slovy, že po celých spojených státech existují různé sportovní a jiné kluby sdružující jenom muže či pouze ženy aniž by to komukoli vadilo. Vzhledem k tomu, že se jedná o privátní klub je jasné, že změna nebude lehce vynutitelná. Co se týče veřejného mínění tak to je spíše na straně klubu, soudě podle průzkumů, které proběhly na některých internetových stránkách. Zdá se, že čím silnější jsou protesty feministek tím silnější je odpor Johnsona a představitelů klubu k jakýmkoli změnám.

Firemní outing>

Masters to není jen turnaj samotný, ale pro mnoho firem znamená také příležitost kam pozvat své klienty či společníky a dopřát jim tak velmi exkluzivní dovolenou. Martha Burk a její kolegyně dosáhly nicméně již teď jednoho vítězství, když nezanedbatelný počet těchto firem odřeklo svou účast zde. Většina agentur, které zajišťují kompletní servis během Masters muselo tedy dramaticky snižovat své ceny. Jen pro zajímavost – v minulém roce se elitní 4denní výlet pro 10 klientů společnosti se vším komfortem vyšplhal na 96 tisíc dolarů – tento rok se prodával za polovinu ceny.

Ať to již dopadne jakkoli je jasné, že letošní Masters budou probíhat v napjaté atmosféře a to jak na hřišti tak i mimo něj. Vše je možno sledovat na zde.

[Gallery not found]
Počet přečtení: 448
Komentáře

Zapoj se do diskuze

Jméno:
E-mail:
Váš příspěvek:

TOPlist
Mediaboard Square 300 Skanska
Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017