Woodsův malý komplex z Players

08.05.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Nedávno někdo vypočítal, že i nejlepší hráči a sběratelé titulů těží hlavně z toho, že se turnaje opakovaně hrají na jejich oblíbených hřištích. Sednou hernímu stylu, délce ran, profesionál si před odpalem snadno poradí s vizualizací rány. Když pak někdo naopak zvítězí na hřišti, kterému absolutně nehoví, je to stejné vítězství do statistiky, a přece větší svým významem pro samotného hráče. A tak je to v případě Tigera Woodse a TPC Sawgrass.

Dokázal tady zvítězit pouze jednou, když byl v tom největším laufu. Měl za sebou tři major výhry z předchozího roku a před sebou triumf na Masters, jímž zkompletoval slavný „Tiger Slam“. Jelikož The Players Championship se tehdy ještě hrál v březnu, byl titul z Ponte Vedra Beach pro krále světového golfu velkým povzbuzením do Augusty. A od té doby nic.

Američan se chystá ke svému šestnáctému startu na obávaném hřišti, jehož nástrahy popsal následovně: „Má obtížné linie a když nehrajete dobře, nachytá vás. Drive musí být opravdu velmi přesný a nadto s přechodem na trávu Bermuda jsou tady maximálně horké greeny. A když je minete, nestačíte se divit. Čekají vás zrádné malé rány.“

Z jeho slov je cítit respekt i trochu nevole vůči Petu Dyemu, jednomu z nejlepších golfových architektů, co že to na hráče světové špičky přichystal za pasti. Když dojde na srovnání druhé osmnáctky v areálu, příjemného, malebného a poměrně krátkého Dye´s Valley Course, s potměšilou osmnáctkou zvanou The Stadium Course, kde se turnaj o 9,5 milionu dolarů hraje, je to jako den a noc.

Už když se hráč postaví na první odpaliště, dostane se do stresu. Woods přiznal, že si s ní neumí poradit. Birdie tady zahrál naposledy v roce 2006. „Některé jamky mému oku sedí, některé ne. A hodně záleží na větru, odkud fouká a jak jste na tom zrovna se svou hrou,“ pokračoval v komentáři k hřišti a uvedl příklad ze spektakulární sedmnáctky s ostrovním greenem: „Hrál jsem tam pětku železo. Jedna z nejtěžších ran, jaké jsem kdy měl před sebou. Není to dobrá jamka na takovou hůl.“

Říká se, že kdo na The Players špatně začne, už se z problémů nedostane. Naopak dobrý start může znamenat povzbuzení. „I pro Tigera platí, že když se mu povede první kolo, může těžit z takového dobrého startu. Když se mu nepovede, tam nemůže,“ řekl trochu rozvláčně, ale jednoznačně dvojnásobný major vítěz Johnny Miller, jenž se po hráčské kariéře věnoval trénování.

Všiml si také toho, jak některým špičkovým golfistům nesedí hřiště, designovaná hlavně pro profesionální turnaje. A Woods je mezi nimi. Spolu s jednou výhrou na Stadium Course má už jen všeho všudy čtyři tituly z hřišť typu TPC. Jsou to Boston, Sugarloaf, Summerlin a Las Colinas.

Millerově teorii o dobrém začázku a dobrém konci ovšem odporují dvě Woodsova vytsoupení na The Players, kdy ztratil šanci na výhru ve finálovém kole. V roce 2009 zahrál v neděli 73 a skončil osmý, sedm let předtím spadl až na 14. příčku po závěrečných 74 ranách. Základem jeho statistiky na turnaji ale zůstává, že od roku 2001 skončil jen jednou v top 10 a dvacetkrát nedokázal stlačit skóre pod 70.

Také první hráč světového žebříčku má teorii o místech jako je TPC Sawgrass. Nejlepší golfisté ho prý neumějí hrát. „Zneklidňuje je a nakonec skončí někde mezi hráči jako byl Jodie Mudd nebo někdo takový. Nikdo nemá představu, kdo to tady vyhraje,“ dodal.