Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

WGM Czech Open – čísla a zajímavosti

20.08.2018 | Alois Žatkuliak - WGM | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Klubovna2_129Pátý ročník WGM Czech Open
Nové rekordy: nejvíc hráčů, rekord hřiště i nejnižší vítězné skóre

Pátý ročník turnaje WGM Czech Open byl ve znamení přepisování řady předchozích rekordů. Padlo jich hned několik – od nejvyššího počtu hráčů ve startovním poli, přes nový rekord berounského hřiště, nejlepší výkon i umístění amatéra až po rekordní vítězné skóre Filipa Mrůzka. Turnaj ale přinesl i řadu dalších zajímavých i kuriózních okamžiků – včetně dvou hole-in-one i téměř „tonoucího“ golfisty.

Ale popořadě…
Vítězné skóre Filipa Mrůzka 22 ran pod par je novým maximem WGM Czech Open na hřišti Beroun Golf Clubu. Zatímco v roce 2016 stačilo na vítězství v turnaji s dotací 600 tisíc korun šest ran pod par, loni už musel vítězný Petr Nič stlačit své skóre na 18 ran pod par, což by ale letos nestačilo ani na umístění na pomyslných stupních vítězů.

Filip Mrůzek

Filip Mrůzek

Pro šestadvacetiletého českého profesionála je vítězství s rekordním skóre o to cennější, že v průběhu druhého kola uvažoval kvůli únavě z náročného předchozího programu o odstoupení z turnaje. Vydržel, dohrál a zvítězil. „Jsem rád, že jsem vydržel, že jsem se kousnul a potvrdil i sám sobě, že jsem zase o něco silnější hráč,“ prohlásil Mrůzek.

Dalším bonusem pro něj bylo třetí den turnaje rekordní kolo berounského hřiště 62 ran pod par (-10). Před rokem zahrál rekordních 63 ran a tento výkon letos v prvním a druhém kole vyrovnali Štefan Páleník a Tiago Cruz.

Nebyl to zdaleka jediný rekordní zápis 5. ročníku turnaje, který má jako své motto, že je akcí prioritně určenou především pro české hráče, profesionály i amatéry. Ve startovním poli bylo letos 71 profesionálů a 69 amatérů a 140 hráčů na startu prvního kola bylo také rekordním počtem. Stejně jako 153 přihlášených hráčů, z nichž se muselo ke smůle některých bohužel škrtat…

Z české profesionální špičky chyběli pouze dva hráči (Stanislav Matuš, který startoval na Challenge Tour, a Ondřej Lieser hrající Pro Golf Tour), o konkurenci se postaralo 28 zahraničních golfistů z devíti zemí v čele s Portugalcem Tiagem Cruzem, šestatřicetiletým hráčem se zkušenostmi z European i Challenge Tour. Když se připočetly i vnější podmínky – dlouhodobé sucho a tropické teploty, bylo zřejmé, že hřiště bude jen s obtížemi čelit útokům těch nejlepších. To se ostatně potvrdilo…

Celkem 25 hráčů letos dokázalo stlačit své skóre pod par a hranice cutu byla +7, zatímco před rokem se dostalo pod cut jen 13 golfistů a cut byl +14.

Amatér Gordan Brixi

Amatér Gordan Brixi

Nejlepším z 69 amatérů ve startovním poli byl po čtyřech kolech Gordan Brixi, který vylepšil nejlepší umístění i skóre amatéra na turnaji. Teprve 16letý hráč skončil čtvrtý se skóre -11. Pro srovnání – před rokem dosud nejlepší amatér Filip Ráža skončil v paru na děleném 14. místě.

A aby byl výčet rekordů kompletní, je nutné přidat i dvě hole in one během čtyř kol. O to první se postaral ve druhém kole na osmé jamce dlouhé 172 metrů Brit Bobby Keeble a o druhé ve třetí rundě Slovák Martin Ťavoda na jedenáctce ze 185 metrů.  

Turnaj přinesl i kuriózní okamžik – míček, který skončil až v restauraci, nebo téměř se topícího hráče v jedné z vodních překážek…

Míček v restauraci
O ten první okamžik se postaral Ljubomir Kostov, když v prvním kole na pětiparové osmnáctce poslal ránu místo na green na nedalekou terasu. Naštěstí tím hráče a návštěvníky na terase jen vylekal, ale nikoho nezasáhl. Míček na terase ale svou pouť ještě neskončil, odrazil se a otevřenými dveřmi vlétl až do restaurace, kde skončil pod jedním ze stolů.

Naštěstí ani tady nikoho nezasáhl, nic nerozbil. Bulharský profesionál si o chvíli později míček vyzvedl. A protože terasa a klubovna jsou už v autu, musel už na hřišti hrát novou ránu s jednou trestnou a nakonec zapsal do karty na osmnáctce double bogey.

Petr Nič

Petr Nič

„Tonoucí“ golfista
V zachránce tonoucího se změnil loňský vítěz turnaje Petr Nič. Jak k tomu došlo? Na sedmé jamce zahrál jeho kolega Slovák Adam Puchmelter do vodní překážky, ale pokusil se míček z vody vyhrát. Jenže na fólii, která zpevňuje dno jezera, uklouzl a zapadl do vody až po prsa.

„Nic takového jsem ještě nikdy nezažil. Když na nás vola: chalani, pojďte mi pomoct,“ popisoval akci Petr Nič. Sám se ujal role zachránce, vzal jednu ze svých holí a snažil se ji kolegovi z flightu podat. Jenže na fólii také uklouzl, naštěstí ale skončil ve vodě jen po kolena. Posléze se oběma podařilo společnými silami z vodní pasti dostat. „Ani mně se nikdy nic takového nestalo. Příjemné to ale nebylo. Zvlášť dohrávat v mokrém oblečení,“ přiznal Puchmelter.

„Musel jsem si sundat boty a sušil jsem je na bagu. Obouval jsem si je jen při ranách z týčka. Hned na greenu sedmičky jsem ale puttoval naboso a asi mě ta koupel nějak probrala, protože jsem zahrál putt asi z patnácti metrů do eaglu. Do té doby to žádná sláva nebyla,“ usmíval se Nič, který nakonec dohrál kolo dvě rány pod par.

.