obarvení leva cast 4. 4. 2018
obarveni prava cast 4. 4. 2018
obarveni top 4. 4. 2018

WGM Beroun – zvítězil Petr Nič

23.08.2017 | Alois Žatkuliak - WGM | publikováno v rubrice Novinky
A A A
NicWinner

Vítěz Petr Nič

WGM – Beroun Czech Open, Beroun (24. – 27.8.2017)

Neděle – poslední kolo.
Čtvrtý ročník, čtvrtý vítěz. V Berouně triumfoval Petr Nič.

Ze dna na vrchol, i tak by se dala popsat cesta Petra Niče za vítězstvím na 4. ročníku turnaje WGM Beroun Czech Open. Pětatřicetiletý český profesionál v Berouně vyhrál s rekordním skóre -18 o dvě rány před Filipem Mrůzkem, který ve finálové rundě mocně dotahoval. S velkým odstupem na dělené 3. pozici skončili se skóre -10 Martin Příhoda, Jan Cafourek a Ital Federico Elli.

Před čtyřmi roky udělal Petr Nič chybu, která mu zásadně změnila golfovou kariéru i život. Nepodstoupil dopingový test a následoval tvrdý trest – stop na dva roky. „Bylo to těžké období, přemýšlel jsem, jestli vůbec v golfu pokračovat, ale nakonec jsem hole do kouta neodložil a naopak na sobě začal pracovat ještě víc,“ přiznal Nič.

Do finálové rundy vstupoval jako lídr s náskokem dvou ran před Rakušanem Johannesem Steinerem a čtyř ran před dvojicí Martin Příhoda a Filip Mrůzek. První devítku zvládl Nič excelentně – pět ran pod par a vedl už o 7 ran před Mrůzkem. Naopak z boje o titul vypadli Steiner i Příhoda.

„Začátek byl super. Dal jsem rychle tři birdie, a to mě uklidnilo. Jenže na začátku druhé devítky jsem vyrobil několik chyb a trochu znervóznil,“ prozradil Nič, který na jamkách 11 až 13 zahrál tři bogey v řadě. Druhá devítka se tak trochu změnila v jamkovku mezi oběma hráči. A Mrůzek začal pomalu ukrajovat ze svého manka…

„Ze sedmi ran to byly najednou jen tři a pět šest jamek do konce. To už docela hrozilo. Zlomem byla patnáctka, na které jsem zahrál birdie, zatímco Filip par. Zase jsem se uklidnil, vedl jsem o čtyři rány a tři jamky do konce. Pak už jsem to držel,“ konstatoval Nič.

Nakonec z toho bylo vítězství s rekordním skóre -18 a o dvě rány před Mrůzkem. „Je to moje největší vítězství. Nejlepší skóre, jaké jsem kdy zahrál, všechna čtyři kola pod sedmdesát. Životní vítězství,“ prohlásil Nič, který se mohl radovat z vítězné trofej, saka pro vítěze a z turnajové dotace 600 tisíc korun si odkrojil 200 tisíc. „Peníze půjdou do golfu. A částečně se musím vyrovnat s rodiči, kteří se o mě dva roky starali,“ prozradil šťastný vítěz.

Mrůzek už jednou v Berouně triumfoval – v roce 2015, na druhý titul ale nedosáhl, byť ve finálovém kole mocně útočil. „V podvědomí máte, že se tady zahrát pět, šest pod par, ale nedal jsem dneska dva krátké putty. Petr sice udělal tři chybky, stáhnul jsem čtyři rány na čtyřech jamkách, udělal jsem maximum a hrál jsem dobrý golf. Petr ale vyhrál zaslouženě, ostatně zahrál 18 pod par po čtyřech. Pro mě bylo 16 pod par osobním rekordem a druhé místo před Czech Masters je dobré,“ dodal Mrůzek.

S velkým odstupem skončili na dělené třetí pozici Martin Příhoda, Jan Cafourek a Ital Federico Elli. Nálada obou českých profesionálů po nedělním kole ale byla hodně rozdílná – Cafourek zahrál 68 ran, Příhoda 73 ran.

„Po devítce jsem byl na minus čtyřech, hrál jsem super, ale na druhé devítce už to tak nešlo. Ale bylo to dobré finálové kolo a skvělý test před Albatrossem,“ pochvaloval si Cafourek. „Začátek byl dobrý, ale pak už to bylo trápení. Asi jsme to na sebe ve flightu přenesli. Dneska jsem dělal chyby, zahrál hodně bogey a jen málo si vytvářel šance ke skórování,“ poznamenal Příhoda.

S ním ve flightu v neděli hráli Ondřej Lieser a amatér Filip Ráža – Lieser zahrál jednu ránu nad par, teprve patnáctiletý Ráža, který odehrál všechna tři předchozí kola pod par, přinesl do „cíle“ hrozivých 79 ran, tedy sedm nad par a celkově skončil v paru na děleném 14. místě.

„Dneska mi nešlo skoro vůbec nic. Ale je to sport a já měl dneska špatný den. Nedokázal jsem se pořádně trefit do pole ani do greenu, prostě špatný den,“ těžko hledal slova Ráža.

To loňský vítěz Lieser, který dohrál se skóre -7 na sedmém místě, měl jasno. „Na ho… drivování, na ho… přihrávky, na ho… trefování do greenu, na ho… puttování. Všechno to začalo na čtvrté jamce po špatné ráně železem. Pak jsem měl skoro strach hrát. Ale taky musím říct, že turnaj to byl naprosto skvělý, organizace perfektní a hřiště dokonalé. Už se těším na příští ročník,“ prohlásil jako vždy hodně upřímně Lieser.

Další umístění: 7. Lieser (-7), 8. Sedláček (-6), 11. Pospíšil, Švajlen (-3), 13. Tintěra (-2), 14. Dostál, Kořínek, Ráža (E), 17. Zvarík, (+1), 19. Pokorný, Holoubek (+2), 21. Suchan, Groves (+3), 31. Němeček (+10), 40. Siakala (+17), 49. Šebrle (+21).

Konečné Top 10

VyslWGM17_4k

Konečné výsledky

*

*

NicPetr3

Petr Nič

Sobota – 3.kolo
V Berouně je zpět ve vedení Nič. Má náskok dvou ran.

Petr Nič půjde v rolí lídra do finálového kola 4. ročníku turnaje WGM Beroun Czech Open s dotací 600 000 korun. Český profesionál zahrál ve třetí rundě šest ran pod par a celkově vede se skóre -15. Na druhou pozici se propracoval Rakušan Johannes Steiner, který ztrácí dvě rány, a o třetí pozici se dělí Filip Mrůzek a Martin Příhoda se skóre -11.

Nič k povedenému třetímu kolu položil základ už na první devítce, na níž nasbíral tři birdie a ani jednou nechyboval, a v podobném stylu pokračoval i na druhé devítce, na níž zvládl především finiš – poslední tři jamky za birdie, par a birdie.

„Je to pro mě dobrý základ pro finálové kolo, ale v golfu je možné všechno. Budu se snažit dál hrát co nejlepší golf a soustředit se na svou hru. Důležité je, že cítím ve své hře pokrok. Také mi tady sedí greeny,“ poznamenal Nič.

Sám přiznal, že se tentokrát trochu pral s dlouhou hrou. „Možná jsem trochu cítil i únavu a rval jsem to silou. Jedním z klíčů byla pátá jamka. Hrál jsem po druhé ráně míček z obtížné pozice, jen jsem se vyhrál, ale pak jsem dal chip-in. To mě ohromně nakoplo. Pro mě je teď důležité se soustředit jen na sebe a svou hru,“ dodal český profesionál.

Do finálové rundy půjde s náskokem dvou ran před Rakušanem Steinerem a čtyř ran před dvojicí Příhoda a Mrůzek. Ti dokončili třetí kolo s rozdílnými pocity – Příhoda zahrál 6 ran pod par, Mrůzek jen jednu ránu pod par.

„První devítka byla super. Na druhé se trochu zadrhlo, ale pořád to nebylo špatné. Vytvářel jsem si birdie šance a na osmnáctce zakončil kolo eaglem,“ okomentoval rundu šest ran pod par Příhoda. Eaglem zakončil obě devítky – vedle osmnáctky ho zapsal i na devítce. „Poslední dva dny hraji bez chyb, včera bez bogey, dneska s jediným. Hraji takový jistý golf. Poslední týden, dva se cítím opravdu dobře,“ přiznal Příhoda.

Mrůzek den poté, co zapsal rekordních 63 ran, zahrál tentokrát jen jednu pod par a lehce se propadl i v pořadí turnaje. „Bylo to dneska takové nemastné, neslané, takový trochu den blbec. Vadilo mi i pomalejší tempo hry, nenahrával jsem si do dobrých pozic,“ shrnul Mrůzek důvody, proč tentokrát příliš neskóroval.

Loňský vítěz Ondřej Lieser zahrál ve třetím kole 4 rány pod par, celkově se posunul na 5. pozici se skóre -8, ale na lídra ztrácí 7 ran. „Nedařily se mi rány do greenu, končil jsem daleko. Puttoval jsem ale slušně, ale měl jsem občas pocit, jako by mi někdo dal poklop na jamku. Aspoň u pěti puttů jsem myslel, že skonči v jamce, ale míček ji těsně minul,“ uvedl Lieser, který prožil i nepříjemný okamžik na páté jamce.

Po nepřesné ráně do vody trefil při druhé ráně kámen. „Bolelo to dost, byl to plný švih. Nebylo jednoduché na bolest nemyslet, ale paradoxně jsem od té doby hrál možná lépe,“ bral nepříjemnou chvíli s nadhledem.

Ve hře o nejvyšší příčky zůstal i po třetím kole amatér Filip Ráža. Zahrál v něm 2 rány pod par a celkově se skóre -7 drží šestou příčku. „Hrál jsem dneska špatně. Jediné, co mě drželo nad vodou bylo puttování. Puttoval jsem opravdu dobře, proměnil i několik dlouhých, pěti, šestimetrových puttů. Hra do greenu ale byla špatná, nevytvářel jsem si šance. Chipování je normálně mojí velkou zbraní, ale dneska mi nešlo,“ prozradil teprve patnáctiletý Ráža.

Top 10 druhého kola

VyslWGM17_3k

Leaderboard

*

MruzekFilip_13042017_43

Filip Mrůzek

Pátek – 2. kolo
Rekord osobní i hřiště a Mrůzek v Berouně vede. Padlo i eso.

Tak to bylo kolo! Bez nadsázky životní! Filip Mrůzek zahrál ve druhém kole turnaje WGM Beroun Czech Open s dotací 600 tisíc korun 9 ran pod par a vytvořil nejen nový rekord berounského hřiště, ale zahrál si své nejnižší skóre v profesionální kariéře a posunul se s celkovým skóre -10 do čela turnaje. O ránu za ním je lídr po prvním kole Petr Nič a další ránu ztrácí třetí Tadeáš Sedláček.

Mrůzek startoval druhý den z desáté jamky a už svou první devítku zvládl bezchybně pět ran pod par a jako pověstnou třešničku zapsal na osmnáctce eagle. V nastoupené spanilé jízdě pokračoval i na druhé devítce, na níž přidal další čtyři birdie.

„Co na to říct? Byl to golf bez chyby. Vlastně ani na jediné jamce nehrozilo bogey, nádherně mi šla železa. Byla to opravdu hra bez chyby a využil jsem to,“ neskrýval spokojenost vítěz turnaje z roku 2015.

Na rozdíl od předešlého dne šel v ranních flightech, a tak se nemusel potýkat s pošlapanými greeny. „Greeny byly kvalitní i včera, ale už hodně pošlapané, míček na nich skákal. Dneska jsem perfektně viděl všechny brejky, skvěle jsem četl putty. Hřiště bylo na jedničku,“ poznamenal český profesionál, který nakonec vytvořil nový rekord hřiště.

„Kolik byl rekord hřiště, to jsem netušil, ale hlavně jsem si udělal vlastní osobní rekord. Dosud jsem měl osm ran pod par. Když jsem se dostal na minus osm, řekl jsem si: zkus to. A vyšlo to. Na devítce, své poslední jamce. Ten rekord byl takový bonus k tomu golfu bez chyby,“ dodal Mrůzek, jehož čeká příští týden start na D+D Real Czech Masters.

Z první příčky dokázal sesadit, byť o jedinou ránu, Petra Niče, který dnes zapsal 3 rány pod par, ale především na druhé devítce musel hodně bojovat, aby udržel skóre pod parem. První devítku zvládl za -3, na jamkách 11 a 12 ale zaváhal – na jedenáctce ztratil míček a bylo z toho double bogey, vzápětí přidal trojputt na dvanáctce.

„Trojputt na dvanáctce, to vzhledem k tomu, jak těžký je tam green, není až taková ztráta. Ztracený míček bolel víc. Bylo to pro mě takové údolí zmaru. Na dalších jamkách jsem zariskoval, dvakrát skóroval a třetí birdie přidal na osmnáctce. Sám jsem moc nevěřil, že ještě kolo dojdu tři pod par,“ prozradil Nič.

Skvělé kolo – sedm ran pod par – odehrál Tadeáš Sedláček. Katapultovalo ho na třetí pozici s celkovým skóre -8, pouze dvě rány za lídrem Mrůzkem. „Vzhledem k tomu, že předchozí turnaj se mi vůbec nepovedl, tak jsem od sebe neměl žádná velká očekávání. Klíč byl ve wedgích a puttování. Neudělal jsem žádnou zásadní chybu a navíc jsem si přehrával přesně na green do dobrých pozic. Hrál jsem určitě přesněji než včera,“ popsal páteční rundu Sedláček.

Ondřej Lieser v Berouně obhajuje loňský titul. Ve druhém kole sice často skóroval, ale také chyboval. Před svou poslední jamkou, kterou byla devítka, byl na skóre -3, ale závěr mu nevyšel – double bogey ho srazilo na -1 a celkově -4.

„Vyrobil jsem dvě strašné chyby a bylo z toho bogey a double bogey. Nehrál jsem dobře, bylo to takové upracované. Když jsem minul, tak vždycky do té nejhorší pozice,“ zlobil se především sám na sebe Lieser, který na vedoucího Mrůzka ztrácí šest ran.

Po prvním kole, v němž zahrál 74 ran, sliboval Jan Cafourek, že dal soupeřům náskok a ve druhé rundě bude útočit a manko stahovat. A slib splnil. Zahrál 66 ran a do karty zapsal osm birdie a jednou double bogey.

„Splnil jsem, co jsem slíbil. Včera se mi to moc nelíbilo, ale dneska jsem hrál uvolněně a skóroval jsem. Na dvanáctce přišlo malinké škobrtnutí, pak jsem ještě třikrát zachránil těžké putty. Výsledek šest pod je dobrý, vyždímal jsem ze sebe, co jsem mohl. A mám plán v tom pokračovat,“ slíbil Cafourek, který se s celkovým skóre -4 posunul už do první desítky na dělené 9. místo společně s Lieserem a Italem Federicem Ellim.

Naopak přední pozice vyklidili ve čtvrtečním kole tak úspěšní amatéři. Ne všichni. Filip Ráža, který startoval odpoledne z desáté jamky, sice nezačal nejlépe a na prvních devíti jamkách nasbíral 4 rány nad par, ale na druhé devítce zabral a otočil skóre dne na -1 a celkově -5, což ho řadí na dělené 5. místo.

„Hned moje první jamka byla hodně problematická, zahrál jsem bogey, pak jsem si sice spravil chuť, když jsem trefil chip-in, ale pak přišly trojputty a ztráty. Špatně jsem si přihrával na green, daleko od jamky. To se ale na druhé devítce změnilo, proměnil jsem i dva dlouhé putty a už neměl žádný trojputt,“ popsal 15letý amatér své kolo, v němž na své první devítce zapsal 5 bogey a jediné birdie, zatímco na druhé tři birdie a jeden eagle..

Jakub Pokorný se k podobnému obratu nedostal. V úvodním kole zahrál -4, ale ve druhém +8. „Hned na desítce jsem zahrál double, na dvanáctce dokonce triple, po první devítce to bylo plus sedm. Začal jsem špatně, hrál jsem špatně a pak už to bylo takové umírání,“ přiznal Pokorný, ale se skóre +4 bezpečně prošel cutem. Totéž platilo pro Slovince Marka Trnovce – ve čtvrtek zapsal -4 a dnes +5. Na cut ale konečné skóre +1 slovinskému amatérovi bohatě stačilo.

Poprvé si na turnaji WGM Beroun Czech Open zahrál i Petr Dědek junior, ale jak sám přiznal, byla na něm hodně znát dlouhá herní pauza kvůli nemoci. Ve druhém kole se sice zlepšil, ale dohrál s konečným skóre +13. „Začátek byl zase špatný, na pětce to bylo triple bogey s autem. Ale na druhé devítce už to bylo lepší, zahrál jsem ji jednu pod par. Tak se snad po dlouhé přestávce pomalu rozehrávám,“ přál si Dědek.

Druhé kolo přineslo i první hole-in-one. Na tříparové sedmnáctce se trefil Martin Sládek. „Devítka železo, 145 metrů a proti slunci. Viděli jsme, že míček jde na fangli, ale proti sluníčku jsme nic neviděli. Ani kde skončil. To jsme zjistili, až když jsme přišli k jamce. Bylo to moje první eso. Trošičku lituji, že za něj není tatrovka, i když nevím, co bych s ní dělal,“ přiznal nadmíru spokojený autor hole-in-one.

Top 10 druhého kola

VyslWGM17_2k

Leaderboard*

*

NicPetr129

Petr Nič

Čtvrtek – 1. kolo
V Berouně vede Nič, zářili i amatéři včetně patnáctiletého Ráži.

Petr Nič nejlépe rozehrál úvodní kolo 4. ročníku turnaje WGM Beroun Czech Open s dotací 600 000 korun. Český profesionál zahrál 66 ran, šest ran pod par, a vede o dvě rány před nečekaným trojlístkem pronásledovatelů – amatéry Filipem Rážou a Slovincem Markem Trnovcem a Jakubem Pokorným, který mezi profesionály hraje premiérovou sezonu.

Na děleném 5. místě je obhájce loňského vítězství Ondřej Lieser se skóre -3 v doslova v mezinárodní společnosti, kterou tvoří Ital Federico Elli, Angličan Omar Butt a Slovák Peter Švajlen.

Petr Nič nastoupil až v předposledním odpoledním flightu, ale to mu nijak nevadilo – nastřílel osm birdie a jen dvakrát zaváhal a byla z toho dvě bogey. „Beru to jako dobrý signál. Vidím, že jsem schopný hrát dobrý golf a když to tak půjde dál, budu hodně rád. Dneska mi fungovalo tak nějak všechno, šlo mi to na greenech. Proměnil jsem to, co jsem měl a navíc i jeden hodně dlouhý putt. Ale byl to zatím jen povedený začátek,“ zůstal na zemi lídr po úvodním dni.

Za ním se na skóre -4 srovnala docela zajímavá a tak trochu i nečekaná sestava – teprve patnáctiletý český amatér Filip Ráža, dvaadvacetiletý slovinský amatér Mark Trnovac a další český hráč Jakub Pokorný, který hraje svou první sezonu mezi profesionály.

Základ pro konečný výsledek položil Ráža už na první devítce, na níž zahrál čtyři birdie a ani jednou nechyboval. Na té druhé už to bylo o poznání horší – na desítce zapsal jediné bogey, které pak vymazal po birdie na závěrečné osmnáctce.

„Myslím, že mi to dneska docela šlo. Hřiště mi sedí, nezkazil jsem jediný drive a všechny šly do pole. Mohl jsem se opřít i o rány do greenu, jen puttování mohlo být o trochu lepší. Neproměnil jsem žádný delší putt. Uvidíme, jak to půjde ve druhém kole. Dnes jsem měl výhodu, že jsem startoval ráno a greeny byly v pořádku, zítra odpoledne už budou víc pošlapané,“ poznamenal patnáctiletý amatér.

Hodně pestrou kartu odevzdal Jakub Pokorný – zahrál totiž nejen jeden eagle a šest birdie, ale také čtyři bogey. „Normálně spíš hraji klidnější rundy, ale tohle přišlo nějak samo. Jsem ale hodně spokojený, tak doufám, že v tomhle duchu budu pokračovat. A že udržím počet birdie, ale uberu bogey,“ přál si Pokorný.

Slovinec Trnovec, který hrál ve flightu mj. i s českým profesionálem Alešem Kořínkem (dohrál -2 a dělí 9. pozici mj. s vítězem premiérového ročníku turnaje Martinem Příhodou) startoval až odpoledne a i on odevzdal kartu s pěti birdie a jediným bogey.

Loňský vítěz turnaje Ondřej Lieser nezačal ranní rundu nejlépe a hned na úvodní jamce zapsal bogey. To ale bylo jediné zaváhání v prvním kole, postupně přidal čtyři birdie a dohrál s konečným výsledkem 69 ran (-3) na dělené 5. pozici.

„Bogey na první jamce, to nepotěší, ale pak už jsem naštěstí neměl žádné potíže, i když birdie šance jsem si vyloženě nepřipravoval. Od sedmé jamky jsem měl navíc problémy s driverem, který mi lítal kilák vpravo. Na to, jak jsem hrál, to bylo nakonec docela klidné kolo a dobrý start. Těch 69 ran beru všemi deseti,“ přiznal Lieser.

Filip Mrůzek vyhrál turnaj v Berouně v roce 2015 a letos odehrál úvodní kolo za 71 ran, tedy -1. „Nehrál jsem moc dobře, greeny byly odpoledne už hodně pošlapané a míčky mi těsně míjely cíl. Nehrál jsem svůj nejlepší golf, ale jedna pod není nijak špatný výsledek,“ poznamenal Mrůzek.

Mezi 95 startujícími z 11 zemí nechybí ani Roman Šebrle. Bývalý olympijský vítěz v desetiboji doplatil na ztrátu čtyř ran na úvodní devítce. Tu druhou už odehrál v paru. „Druhá devítka už byla dobrá. Bohužel, všechna železa „hůkuji“, ale zahrál jsem i pár pěkných ran. Nešly mi třípary, na nich jsem měl skóre pět nad. Tam jsem ztrácel nejvíc,“ prozradil olympijský vítěz z Atén.

Turnaj pokračuje v pátek druhým kolem se startem v 8:00. Poté následuje cut, přičemž do víkendových kol postoupí 60 nejlepších hráčů plus na dělených místech.

Top 10 prvního kola

VyslWGM17_1k

Leaderboard

*

BerounClubhausÚvod
Už ve čtvrtek startuje 4. ročník turnaje WGM Beroun Czech Open s dotací 600 tisíc korun. Do bitvy o vítěznou trofej a částku 200 tisíc zasáhnou všichni tři předchozí vítězové Martin Příhoda, Filip Mrůzek a Ondřej Lieser. Na poslední chvíli se naopak z rodinných důvodů odhlásil Stanislav Matuš, ale jinak v Berouně nebude chybět nikdo z domácí profesionální špičky.

Nakonec startovní listina čítá 108 hráčů a vedle už jmenovaných si v Berouně zahrají Jan Cafourek, Aleš Kořínek, Roman Šebrle a poprvé také Petr Dědek junior. Domácí hráče prověří zahraniční konkurence včetně Luka Grovese, který před rokem prohrál v napínavé bitvě až v play-off s Lieserem.

Turnaj se hraje na hřišti Beroun Golf Clubu od čtvrtka 24. do neděle 27. srpna. Po úvodních dvou kolech ve čtvrtek v pátek následuje cut a v sobotu a v neděli jsou na pořadu finálová kola. První kolo startuje ve čtvrtek v 8 hodin z jamek č. 1 a 10.

Na jamce č. 6 nechybí tradiční výzva a turnajová specialita v podobě nákladní Tatry v hodnotě tří milionů korun jako odměna za hole-in-one. Zatím s ní žádný z hráčů neodjel…

Leaderboard

Odkazy: GC Beroun    Hřiště na satelitní mapě    Stránky turnaje

*