Walker to rozjel, na Woodse a Nelsona nemá

11.02.2014 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Jimmy Walker

Američan Jimmy Walker dokázal v neděli už potřetí v této sezoně zvítězit a zařadil se tak po bok krajanů Tigera Woodse, Phila Mickelsona a Davida Duvala, kteří získali tři tituly z osmi nebo méně startů na úvod sezony PGA Tour. Walker má našlápnuto ke skvělému roku a před sebou mety k překonání. Rekordmanem je Byron Nelson, který v jednom roce získal neuvěřitelných osmnáct turnajových vavřínů.

Od roku 1999, tedy za uplynulých patnáct let, je Walker teprve čtvrtým hráčem na PGA Tour se třemi výhrami z úvodních osmi nebo méně akcí. Nejdřív vyhrál říjnový Frys.com Open v San Martinu, pak v lednu Sony Open na Havaji a v neděli zvítězil v Pebble Beach.

Tiger Woods vyhrál tři turnaje v tomto časovém úseku zkraje sezony hned sedmkrát. Povedlo se mu to loni a také v letech 2008, 2007, 2005, 2003, 2001 a 2000. Kolega Phil Mickelson měl start snů v roce 2005, David Duval v sezoně 1999.

Walker je profesionálem od roku 2001 a vyhrál také tři turnaje na nižší profesionální sérii Web.com Tour v roce 2004, kdy byl jmenován hráčem roku. Dosud však nebyl schopen zvítězit na PGA Tour. Měl sice několik druhých a třetích míst, ale turnajový vavřín mu scházel.

„Vždycky jsem byl přesvědčen, že dokážu vyhrávat, ale zjistil jsem, že v to musíte opravdu věřit. Já na to pořád myslel, šel za tím a nakonec to protrhl. A je úžasný pocit, když jednou vyhrajete a pak to dokážete zopakovat,“ prozradil pětatřicetiletý Walker.

Kolikrát letos ještě zvítězí? Přidá další titul? Ze současných hráčů jsou rekordmany Tiger Woods a Vijay Singh, kteří v roce 2000 resp. 2004 dokázali v jednom roce vyhrát devět turnajů. První z nich to v letech 1999 a 2006 dokázal osmkrát.

Absolutním rekordmanem je Byron Nelson, který si v roce 1945 na konto připsal osmnáct titulů. Třináct vítězství získal Ben Hogan o rok později, jedenáct Sam Snead v roce 1950 a deset turnajů ovládl Hogan v roce 1948. Pravda, všechno to bylo v daleko menší konkurenci, než která existuje na greenech nyní. Dlouhodobé statistiky ještě mírně narušuje fakt, že nová sezona startuje již na podzim a nekopíruje tedy kalendářní rok, jak tomu bylo v minulosti.