ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Vzestup a rozplynutí jednoho „klubu“

29.10.2013 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Na nedávné konferenci ČGF byla zrušena Centrální mimoklubová registrace, která žila dvanáct let. Ne všichni si dnes uvědomují či pamatují, jakou měrou se tento „klub“ zasloužil o rozvoj českého golfu.

CMR vznikla v roce 2001, kdy golf hrálo pouhých 10 000 hráčů. Vzhledem k dnešním více než 55 000 registrovaným golfistům to vypadá jako velmi malé číslo; nárůst za tu dobu je více než pětinásobný. V republice tehdy bylo 32 znormovaných hřišť, dnes jich je téměř stovka. Nárůst je v tomto případě trojnásobný – tedy menší. Ale stále se říká, že v Česku je až příliš mnoho hřišť na tak nevelký počet hráčů.

Nutno říct, že CMR měla svůj nemalý díl zásluh na tom, že Češi začínali hrát golf. CMR se totiž se svým poplatkem „jen“ 3 000 korun ročně stala de facto nejlevnějším golfovým klubem v republice. Drtivá většina z tehdejší padesátky klubů sdružených v ČGF (v roce 2001) lákala své členy do svých řad tak, že po nich požadovala poměrně vysoký vstupní poplatek. CMR přišla v pravý čas s levnou nabídkou.

CMR nespadla z nebe, nebyla výmyslem českého prostředí. Byl převzat vzor, který v té době už fungoval například v Německu. Ve svých nejlepších rocích měla CMR přes tři tisíce členů, a to za situace, kdy v republice hrálo zhruba 20 000 hráčů. Každý sedmý tedy nechtěl platit nejen velké vstupní klubové poplatky, ale vlastně žádné poplatky – kromě fýček. CMR reagovala nejen na finanční náročnost golfu jako takového, ale i na fakt, že s novými hráči se objevuje i nový způsob užívání golfu. Nikoli klubový, vázaný na jedno hřiště, ale nomádský, fýčkařský.

CMR nicméně nebyla zpočátku takto chápána, byla označována jen za „vstupní“ stanici, dávala hráčům možnost se rozhlédnout a pak vstoupit do některého z klubů. Členství v CMR bylo proto časově omezené. Jenže čas ukázal, že hráči do klubů vstupovat prostě nechtěli, bylo to pro ně nevýhodné. A tak bylo časové omezení zrušeno a CMR se změnila na de facto běžný klub bez hřiště.

Některé kluby nemohly CMR zpočátku ani cítit. Neustále obviňovaly ČGF, že CMR jim jen bere členy, odsává peníze atd. Šlo v daných případech skutečně jen o hájení vlastních ekonomických zájmů, nikoli těch “vyšších” golfových. Naštěstí zdravý rozum vítězil a CMR žila dál.

Na existenci CMR nakonec kluby zareagovaly tak, jak vlastně měly. A to z hlediska českého golfu v nejlepším smyslu. Objevily se totiž kluby, které náhle nabízely tzv. pasivní členství rovněž v ceně 3 000 korun. A pak nastoupily dokonce kluby, které šly s cenou ještě níže: 2 000, dokonce i 1 000 korun. Osobně jsem prošel přesně takovou cestou: nejprve jsem byl členem CMR, pak za 2 500 v jednom pražském klubu a nakonec za 1 000 korun jako „vzdálený“ člen v jednom ostravském.

Dnes je taková varianta členství naprostou samozřejmostí. Je možné spekulovat, že kluby by na nízké členské poplatky přešly samy tak jako tak, ale CMR v tomto směru byla určující, nastavila základní cenovou hladinu. Ukázala tehdy velmi předraženému trhu, že to jde mnohem levněji.

Ve chvíli, kdy členství v řádech pár tisíců korun nabízely už desítky klubů a k tomuto členství navíc poskytovaly další bonusy (dárkové balíčky, levnější fýčka na hřišti atd.), začala CMR ztrácet dech. Z několika tisíc členů se jejich počet začal snižovat, v posledních letech v ní přesto zůstávalo ještě okolo tisíce členů. Letos to ale už bylo jen něco přes 700.

Pro ČGF byla CMR v prvé řadě dobrým zdrojem peněz. Není na tom nic špatného, ročně to byly řádově miliony korun.

Vcelku nelogickým krokem, který výrazně přispěl ke konci CMR, bylo snížení poplatku na 1 200 korun. CMR sice golfistům dala hezký dárek s nápisem „SLEVA“, na který dnes každý slyší, ale že se to nebude žádnému klubu líbit, bylo nabíledni. Zrušení CMR bylo letos na spadnutí a nazrálé jablko skutečně spadlo v daný čas – na podzim.

I když tedy CMR odvedla velký kus práce a nad jejím hrobem je nutné pronést pochvalnou řeč, bylo v zásadě i toto společenství výrazem nelogické a nenormální provozně-ekonomické situace v českém golfu. V zásadě by totiž situace měla být taková, že pokud nějaký hráč prostě nechce být členem klubu s hřištěm, měl by být „volným“ hráčem, fýčkařem bez nutnosti, že by potřeboval jakoukoli kartičku, průkaz atd. Anglosaský, resp. britský, americký a další systémy, jasně ukazují, že tento stav je funkční a dokonce ekonomicky mnohem ziskovější než statičtější evropský, potažmo ten český.

Je tedy ještě mnoho věcí ve státě českém golfovém, které bylo záhodno změnit. Přesněji: zrušit.

Andrej Halada, www.navzduchu.cz

.

Počet přečtení: 2 635
Komentáře
 • ladislav mátl napsal:

  Veliký omyl Andreje Halady a i po deseti letech potvrzuje to, co mohlo vzniknout, tedy jakýsi klub klubů sdružených ve sportovním svazu. Čím byla CMR? Vznikla jako reakce na přístup GC Nová Bystřice k otevřenosti golfu, který prostřelil do té doby ztuhlé golfové prostředí v ČR a nabalil na sebe 1/10 členské základny ČR. Tato troufalost nemohla zůstat bez trestu, proto se vymýšlely různé algoritmy jak zbavit GCNB adekvátního počtu mandátů na konferenci a druhou cestou bylo vytvoření CMR. Byla to pouze služba hráčům, poskytovaná svazem, jejímž obsahem byla správa hendikepu. Nejdříve na rok, než si rozmyslí, který klub by pro něj byl nejvhodnější, poté prodloužení na dva roky a v momentu, kdy se „opomnělo“ sdělit registrovaným, že jim již končí takové období, tak časový limit dvou let byl raději zrušen. Od počátku byla CMR nadřazena klubům, měla reg. č. 001 a vytvářela se fikce vůbec prvního klubu v CGF. Registrační karty byly ve stejném provedení jako karty členů klubů. Tak vznikala obava o destrukci a sebelikvidaci klubů sdružených v národním svazu. Vytvoření CMR národním sportovním svazem tak suplovalo činnost neexistujícího svazu majitelů golfových hřišť, byť evropská asociace již existovala. Míchaly se tak hrušky s jablky a toto pokračovalo do té polohy, než se majitelé resortů přesvědčili o myšlence, že oni jsou kluby a tím se propracovali k serveru CGF, přes který a jimi ovládané kluby spravují své komerční turnaje, prodávají členství v domnění, že prodávají hrací poplatky. A tím se stav zakonzervoval a narovnání bude velmi složité.

 • Pavel napsal:

  pane Bobe – musíte si to se svými spolubojovníky proti tzv. virtuálním klubům ujasnit – jeden den tvrdíte, že vám vadí přeprodej fee, druhý den vám vadí přeprodej registrace v ČGF, takže myslím, že bude nejlepší udělat golf jen pro horních 10.000 co se budou plácat po ramenou v golfové klubovně s vlezným ve stovkách tisíc Kč…

 • bob napsal:

  jakub: mně vůbec nevadí sdružování se ve virtuálních klubech za účely cestování po hřištích. Naopak, sám hraji často mimo domovské hřiště a různé slevy využívám. Problém vidím v tom, že si virtuální kluby zvolili jako základ svého podnikání to, že “přeprodávají” registraci v ČGF . Správně to mělo podle mne fungovat tak, že by byla CMR ( pod hlavičkou CGF ), kde se přibližně za náklady jaké platí běžný klub za svého člena může kdokoliv stát členem CGF. Peníze by tak tekly do Federace a ne do soukromých kapes majitelů klubů, jejichž přínos pro golf v ČR je minimální. Nikdo by však samozřejmě nebránil vzniku klubů, které by domlouvaly svým členům slevy a výhody na hřištích. Domnívám se, že hlavním důvodem proč se snažily tyto virtuální kluby dostat do Federace dostat, byla právě snaha vydělat na byznysu s poplatky. Samozřejmě je však hlavní vina na straně ( konferencí ) CGF, že tyto kluby přijala a poplatky v minulosti nebyly nenastaveny tak, aby s nimi nebylo výhodné spekulovat. Je jasné, že teď už je na nějakou resuscitaci CMR pozdě …

 • Jakub P. napsal:

  bob: Proc chyba? Podle me je naopak dobre, kdyzje nabidka moznosti co nejsirsi. Nekomu vyhovuje byt clenem klubu u hriste a hrat vetsinou doma, prosim, at ma tu moznost v tradicnim klubovem clenstvi. Nekdo se chce zpocatku rozkoukat, zjistit, jak moc vlastne chce hrat, pak at je tu pro nej levne clenstvi typu CMR, ktere ale dnes uz nabizi rada klubu s hristem jako pridruzene clenstvi – CMR uz tedy imho neni potreba. No a pak je tu dost nas,kteri chceme hrat hodne a na ruznych hristich. Proc bychom tedy nemohli mit virtualni kluby, abychom se v nich mohli sdruzovat a na hristich si diky tomu domluvit mnozstevni slevy? Zalezi pak na kazdem z hrist, zda a s kolika takovymi virtualnimi kluby se domluvi na hre jejich hracu a za jakych podminek…

 • bob napsal:

  Příspěvek na začátku CMR nebyl 3000 Kč, ale 2000 Kč ( http://old.golf.cz/konferenceCGF01/konf01.htm ). CGF brzy zjistila, že je CMR bezpracně výnosná a poplatky zvyšovala a časová omezení rušila. Tím dala živnou půdu ” virtuálním klubům “, které primárně vydělávaly(jí) na rozdílu toho co zaplatily za svého člena do CGF a co od něj vyinkasovaly. Myslím si, že primární chybou bylo, že takové kluby byly přijaty do CGF a byly jim tak takové spekulace umožněny.

 • pet napsal:

  “Některé kluby nemohly CMR zpočátku ani cítit.” Slovaci boli doslednejsi a zlikvidovali 7 historickych klubov bez ihrisk a 1200 golfistov z ktorych vacsina prestala hrat golf uplne.

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017