ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Vysočinské jamky na větrné hůrce

08.07.2014 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Golf Jihlava

Vysočina je golfově nejchudším krajem v Česku, stojí tu jen hřiště Telč a ve Žďárských vrších Svratka, poblíž pak ještě Svobodné Hamry. U Jihlavy se měla budovat devítka, zbyl jen driving a tři jamky. V osm večer při červencovém západu slunce je na nich ale hezky.

Jihlava má přes padesát tisíc obyvatel, je krajským městem a široko daleko tu žádné golfové hřiště není. Alespoň devítijamkové by se tedy (snad) uživilo. Také ho tu chtěl bývalý volejbalista Marek Pakosta postavit, asi deset kilometrů jižně od Jihlavy, poblíž městečka Brtnice.

Přesně před rokem, v červenci 2013, však ohlásil, že na stavbu hřiště rezignuje, nesehnal peníze, ani ty dotační. Takže čtyřicet hekatrů pozemků, na kterých mělo hřiště stát, prodal. Zbyl jen 300 metrů dlouhý driving, tréninkové plochy a tři cvičné jamky – dvakrát třípar a jeden čtyřpar.

Dotyčné místo znám velmi dobře, příbuzní právě v nedaleké Brtnici bydlí. Když jsem se dověděl o záměru postavit právě na tomto místě golfové hřiště, trochu jsem se podivil. Jde o totiž o jedno z největrnějších míst v okolí. Plochy jsou například u zatáčky, kde v zimě pravidelně bývají největší závěje sněhu. Nejde ani tak o to, že vítr by hráčům nadprůměrně ztěžoval hru, ale spíš o to, že pozemky by vítr vysoušel. A taky je to na kopci a vysoko (přes 600 m), takže je tu problém vodu sem i dopravit.

Na druhou stranu je to místo s nádherným výhledem do kraje, takže z přírodního hlediska by hřiště určitě bylo pěkné.

Ale tyhle věci jsou už teď pasé, protože stavět se nebude. Nicméně golf se tu hraje, o čemž jsem se přesvědčil minulý týden, když jsem zhruba v osm večer jel okolo na kole. Samozřejmě mi to nedalo a areálek jsem si prošel. Ne že by tu panoval „čilý ruch“, ale lidé tu byli a hráli. Asi pět aut, dva tři lidé na drivingu (ten je skutečně velkorysý a s nádherně volným prostorem) a taky dva hráči na akademických jamkách.

Tedy akademických – jsou to délkově dva zcela regulérní třípary a jeden čtyřpar, nic ošizeného. Ostatně kvalita greenů byla skvělá, stejně tak úprava jejich okolí. Na jamkách se skutečně dá hrát golf. Dotyční hráči, které jsem tu potkal, si hru viditelně užívali a pouhé tři jamky jim k radosti stačily.

Navíc: kdyby se tu postavily při okrajích drivingu ještě tři greeny a jamky se vedly právě na okrajích dopadových ploch, bude tu hned „šestka“ – a ta se už dá normovat, takže hřiště by mohlo vzniknout tak jako tak. Ostatně právě tento koncedt, tedy drivingové plochy, kde jsou zároveň jamky (hraje se např. v určitých časech, aby hráče neohrožovaly míčky z drivingu), už najdeme i v několika českých areálech.

Místo mělo v dobu, kdy jsem ho navštívil, skutečně nádhernou atmosféru. Slunce se už hodně klonilo k západu, při okrajích hřiště se vlnil hustý kožich dozrávajícího obilí. Výhledy úžasné, v dáli se vznášel nad Jihlavou balón. Kousek vedle se zase pokoušeli dva lidé vznést s motorovým padákem, což se jim posléze podařilo a oni odletěli kamsi do dáli. Po 120 vysočinských kilometrech pořád nahoru a dolů, které jsem ten den ujel, jsem si ty chvíle klidu a odpočinku fakt užíval. Že jsem s sebou neměl hole a nemohl hřiště vyzkoušet, mně nakonec až tolik nemrzelo. Někdy příště…

Andrej Halada, www.navzduchu.cz

Počet přečtení: 1 711
Komentáře
 • Alexandr Haman napsal:

  Dobrý den,
  jsem hráčem z Třebíče (25km o místa) a občas na uvedený driving zavítám. Váš článek chválí tento driving, ale nemohu jej takto chválit. Místo je opravdu nevhodné, nedostupnost vody vidím jako zásadní. Přitom nedaleko jsou krásné meandry řeky Jihlavy. Driving je nadpoměry velkorysý. Bohužel jamky nejsou až tak dobré. Povrch je kamenitý (typická Vysočina) a tak není problém třískat holemi o šutry. Nedoporučuji hrát jinými než hodné ohranými holemi. Písečné překážky jsou z materiálu vhodného tak na stavbu. No a greeny jsou špatně založeny. Ani cvičný green není nejlepší, alespoň je tvarovaný několika breaky. Rychlost greenů není možné hodnoti. Celkově mohu doporučit jen na návštěvu drivingu a pak snad ještě chvíli patovat na greenu s několika breaky. Je to škoda, moc jsem se těšil na rostoucí malé golfové hřište za rozumné peníze. Telč je fakt pořád drahá. Na další hřiště to pak mám min. hodinu. Škoda že není podpora vykrytí bílých míst v ČR pro vetší podporu golfu a hráčské základny. Asi nebudu mít sílu a čas vést ke golfu i syna za takto nepříznivých podmínek v tomto regionu i přes dostupnost trenéra v Jihlavě, kde skomírá indoor.Tak momentálně je zajímavější jet do Svobodných Hamrů (Svratka), Nové Bystřice či další ještě vzdálenější. Cena dojezdů a dalších podmínek je stále příznivější než relativně blízká Telč. Zatím jsem navštívil asi 10 hřišť v ČR a 2 v zahraničí a mám HCP 40.

  S pozdravem A.Haman

 • Karel napsal:

  „Vysočina je golfově nejchudším krajem v Česku“ .. A na to jste přišel jak? Sám píšete, že jsou na Vysočině tři hřiště (z Jihlavy je to Telče 30km). Jak je na tom potom jesenicko, kde je to z Jeseníku na nejbližší hřiště 100km a ze Šumperka 60km?
  Karel
  P.S. a to mají navíc v Jihlavě aspoň ten driving, cvičné plochy a tři jamnky …

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017