Vyrovnal rekord v počtu birdie, na Anniku nemá

12.11.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Francouzský golf jde nahoru. Victor Dubuisson vyhrál Turkish Airlines Open a Raphaël Jacquelin předvedl výkon, který nebyl už tři roky k vidění. Devětatřicetiletý golfista zahrál dvanáct birdie v jednom kole, čímž vyrovnal rekord European Tour. Annika Sörenstam je ale lepší.

Jacquelin hraje letos v pohodě, což dokázal vítězstvím na dubnovém Spanish Open. V Turecku měl ve třetím kole tři série po čtyřech birdie, mezi nimi bohužel i double bogey na tříparové jamce. Kvůli tomu nezahrál ceněných 60, ale »pouze« 62.

Dvanáct birdie v jednom kole je výkon, který se v historii European Tour podařil pouze kvintetu hráčů. Není to tedy rozhodně všední věc. Kdo to všechno dokázal?

V roce 1991 to byl Američan Fred Couples, o tři roky později jihoafrická legenda Ernie Els, v roce 1995 to předvedl Angličan Russell Claydon, ještě o čtyři roky později Darren Clarke ze Severního Irska a v roce 2010 se do seznamu zapsal Dán Jeppe Huldahl.

Nejvíce birdie během jednoho kola na americké PGA Tour ukázal Paul Goydos na turnaji John Deere Classic 2010. V úvodním kole nastřílel 59 úderů a zaznamenal při tom 12 birdie.

Jim Furyk na letošním BMW Championship předvedl ve 2. kole také 59 ran, ale jen 11 birdie. David Duval navlas stejný výkon zahrál ve finále Bob Hope Classic 1999.

A pokud lze srovnat nesrovnatelné, na Masters je v tomto ohledu nejlepší Američan Anthony Kim, který ve 2. kole ročníku 2009 zaznamenal 11 úderů pod par. O jedno birdie méně v Augustě zahrál Nick Price ve 3. kole roku 1986.

Tiger Woods má osobní rekord 10 birdie z let 2003 a 2005. Poprvé to bylo ve 2. kole na Bay Hill Invitational, podruhé opět ve druhém dějství na Buick Invitational. V obou případech byl na vrcholu formy.

Rekord na LPGA Tour drží výkonem 13 birdie bývalá světová jednička Annika Sörenstam. Při svém rekordním výsledku 59 úderů v Moon Valley ve Phoenixu v roce 2001 zahrála ve 2. kole dokonce 13 birdie, čímž drží rekord napříč všemi profesionálními soutěžemi.

 

.