Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Vychází kniha o českém golfu a golfových hřištích

17.03.2007 | Redakce | publikováno v rubrice Nezařazené
A A A

Kniha GOLF křížem krážem po Česku jako jedna z prvních na českém knižním trhu popisuje současný stav domácí golfové scény a zároveň slouží jako přehled všech sedmi desítek hřišť, které jsou v tuto chvíli golfistům k dispozici. Autorem knihy je redaktor týdeníku Reflex ANDREJ HALADA, jenž je rovněž autorem reflexovských golfových sloupků Zelený Baull. Kniha má 150 stran, vydává ji nakladatelství Fragment ve své ediční řadě Tipy na výlety a obsahuje také přes 250 fotografií, z nichž si čtenář může udělat dobrý obrázek, jak všechna česká, moravská i slezská hřiště vypadají.

Kniha je rozdělena do dvou základních částí. V první, zhruba padesátistránkové, se autor věnuje golfu z obecného hlediska. Tedy co golf jako hru charakterizuje, jakou má tento sport dnes ve světě i u nás pozici, krátce je tu nastíněna historie světového i českého golfu. První kapitoly popisují, kde a jak začít hrát, další jsou věnovány tréninku a trenérům, systému amatérských turnajů, světu českých golfových klubů a golfové společnosti.
Druhá, větší část knihy je věnována jednotlivým hřištím. Je tu popsáno každé hřiště (osmnácti a vícejamkovým je věnována dvoustrana, devítijamkovým vždy po jedné straně), zachyceny jsou jeho přírodní i estetická specifika, čtenář se doví o jeho základním charakteru, jakému typu hráčů je určeno, rámcově je tu popsána i taktika, kterou má hráč na tom kterém hřišti zvolit. Konkrétně jsou zmíněny i některé zajímavé jamky. U každého hřiště jsou v přehledných tabulkách uvedeny i jeho hlavní přednosti a také možnosti další rekreace a zábavy v okolí. Na rozdíl od pravidelně vydávaných ročenek a přehledů hřišť mají texty podrobnější charakter, jsou i výrazem autorova pohledu na to které hřiště. Knihu pak uzavírají čtenářsky vděčné přehledy typu TOP 10 či TOP 5 – jsou tu kategorie Nejreprezentativnější areály, Nejlevnější hřiště, Hřiště s nejvýhodnějším poměrem cena/výkon, Nejobtížnější hřiště, Nejzajímavější hřiště parkového typu atd. A také jsou tu tabulky s přehledy nejdelších a nejkratších jamek v republice.
Kniha jen určena nejširšímu spektru čtenářů: těm, kteří o golfu zatím mnoho nevědí, golfistům začátečníkům, kteří se teprve ve světě golfu rozkoukávají, a samozřejmě pokročilým hráčům. Všem bez rozdílu pak může sloužit jako inspirace pro návštěvu těch areálů, kde ještě nehráli. Kniha jim především prozradí, co je na hřištích potká a na co se mají připravit.

O vzniku knihy autor říká: „Golf hraju přes tři roky a myšlenka na napsání knihy o hře i hřištích mě napadla hned v prvním roce hraní. V roce 2003 jsem totiž vydal knihu Křížem krážem na kole po Čechách, což byl cyklistický průvodce po padesáti nejzajímavějších regionech celých Čech. Idea golfového průvodce se tedy vysloveně nabízela, navíc jsem si uvědomil, že podobná publikace, která by shrnula, fotograficky zdokumentovala, charakterizovala a rozebrala všechna domácí hřiště, na našem trhu zatím chybí.
Samozřejmě jsem musel pro potřeby knihy všechna česká hřiště objet a všude hrát, ale právě tohle mě bavilo. Jedním z půvabů golfu je totiž to, že můžete hrát pokaždé jinde. A vědomí, že dnes mám „v hlavě, nohách i fotoaparátu“ skutečně všechna česká hřiště, je skvělé. Poznal jsem jejich obrovskou rozmanitost, odlišného ducha, jejich rozdílnou přírodní krásu i sportovní kvalitu. Základní myšlenka, kterou jsem si z toho odnesl a kterou v knize zmiňuju, také zní: každé hřiště má nějaké klady. Některé jich má více, některé méně, ale na všech se dá příjemně hrát, pokud na ně hráč jede s tím, že ví, co od hřiště může čekat a co mu naopak neposkytne.“

Kniha by měla být k dostání od konce března v knihkupectvích, v některých golf shopech či recepcích klubů. Lze ji také se slevou objednat v internetové prodejně nakladatelství Fragment. Poprvé by měla být ke koupi na výstavě Golf Show, která právě probíhá v pražském Veletržním paláci.

[Gallery not found]