Golf Geum obarvení  nové levé 6.12.2018
Golf Geum obarvení od 6. 12. 2018 pravá část
Golf Geum obarvení od 6. 12. 2018 horní část

Všudehrálů je po první sezóně šest desítek

07.11.2014 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Všudehrálové

Počtu šedesáti jedna členů dosáhl během prvního půl roku své existence golfový Spolek Všudehrálů. A tři členové mají dokonce odehrán plný počet 101 hřišť v České republice. Statistiky spolku však také ukazují některé obecné trendy českého golfu, především pokud jde o fýčkové hráče.

Golfový Spolek Všudehrálů byl založen letos na jaře a sdružuje ty české golfisty, kteří mají odehráno šedesát a více hřišť v Česku. Prakticky hned po spuštění webových stránek www.vsudehralove.cz, kde si může každý český golfista spočítat, na kolika hřištích hrál, se členy Spolku stala desítka hráčů. V průběhu roku pak přibývali další, především po víkendech se počet rozrůstal vždy o několik členů.

Na konci října tak dosáhl počet členů šedesáti jednoho. Z nich mají tři hráči odehráno 101 hřišť, tedy všechna česká znormovaná hřiště. Jedním z této trojice je i spoluzakladatel Spolku Jiří Kryšpín, dalšími jsou Aleš Laboutka a Zdeněk Vojtíšek. Po nich následují čtyři hráči, kteří mají více než 90 odehraných hřišť. Do počtu 80 a více se přitom vešlo 13 hráčů. Nepočetnější jsou nicméně hráči s 60-70 odehranými hřišti, těch jsou více než dvě třetiny členů Spolku. Průměrně má člen spolku odehráno 70 hřišť.

Zajímavá jsou také fakta, která hovoří o tom, kdo jsou vlastně členové Spolku. Průměrný hendikep člena je 15. Patnáct hráčů má singl hendikep, ale několik jich má také nad 30. Členem je i jeden profesionál. Výrazně převažují muži, žen je pouze pět – ta v žebříčku nejvýše postavená má odehráno 80 hřišť. Nejstaršímu členovi je 73 let, nejmladšímu 20 let. Téměř desítka Všudehrálů je starší více než 60 let. Většina členů pochází z Prahy a okolí, členové však pokrývají obecně celou republiku, od Plzně po Ostravu.

Významná jsou data, která vypovídají o tom, jaká hřiště členové Spolku už navštívili. Tyto údaje odrážejí i obecné chování českých hráčů-fýčkařů, kteří jezdí hrát na různá hřiště. Data vypovídají i o obecné oblíbenosti jednotlivých hřišť.

Ze statistik jasně vyplývá, že pokud už se hráč vydá na cestu za hrou do vzdálenějších míst, tak se jedná především o osmnáctijamkové hřiště. Celkem 90% členů Spolku má odehráno víc než polovinu osmnáctek v Česku. A rovných 80% hráčů už hrálo na čtyřiceti osmnáctkách. V Česku je přitom v současnosti 49 areálů s osmnácti jamkami, z toho 6 má více než 18 jamek. Dalších 47 hřišť má 9 jamek a 5 hřišť 6 jamek. Naopak zhruba 50% členů zatím nehrálo na polovině devítek. Chybí jim především hřiště na Moravě – Těšetice, Búřov, Radíkov, Holešov či Hukvaldy.

Každý člen Spolku přitom hrál už na Konopišti, ve Mstěticích, Poděbradech a na Černém Mostě. Mezi další enormně navštívená osmnáctijamková hřiště (pouze jeden či dva hráči z 61 je nemají) patří Karlštejn, Benátky, Dýšina, Cihelny, Nová Amerika, Darovanský Dvůr, Kunětická Hora, Mnich a Ypsilon. Mezi hřiště, kde hrálo více než 90% členů Spolku Všudehrálů, pak patří další více než desítka hřišť – např. Mariánské Lázně, Sokolov, Beřovice, Karlovy Vary, Mladé Buky, Mladá Boleslav, Telč či Čertovo Břemeno.

Naopak nejméně navštívená je Casa Serena, soukromé hřiště s omezeným povozem. Ale i tak zde hrál už každý druhý člen Spolku. Z osmnáctek s normálním provozem jsou nejméně navštívené Kravaře na severní Moravě, kde však hrálo už slušných 58% členů Spolku. A severočeská Barbora, která je o příčku výš, má už přes 70% hráčů. Na loni otevřenou Loretu přitom stačilo dorazit přes 73% členů Spolku.

Menší zájem o devítky a šestky dokládá i fakt, že v této kategorii nenajdeme hřiště, na kterém by hráli všichni členové Spolku. Nejvýše se umístil pražský Motol, kde hrálo už 58 hráčů z 61, na dalších příčkách jsou Štiřín, Hodkovičky, Líšnice, Hostivař, Terezín-Kotlina a Stará Boleslav; tato hřiště už vyzkoušelo přes 90% členů spolku. Hřiště uprostřed tabulky, například Teplá, Bitozeves, Prosečné, Most, Cínovec, Janov mají mezi členy Spolku navštívenost zhruba 50%. V závěru tabulky jsou již zmíněné devítky na Moravě, k nim lze ještě přiřadit jedno české hřiště – Srbsko. Tato hřiště má odehráno méně než 25% Všudehálů.

Na šestijamková hřiště jezdí Všudehrálové málo: jen 40% členů má odehraný „nejúspěšnější“ Yard Resort na okraji Prahy, ale například již dvacet let existující Krásný Dvůr u žatce vyzkoušelo jen 18% hráčů. A letos otevřenou šestku Město Albrechtice má jen 8% hráčů.

Všudehrály čeká letos na podzim ještě jedna specifická aktivita: členové by se měli zúčastnit velkého všudehrálského Hodnocení hřišť. Jednotlivé areály budou členové přes webové stránky hodnotit ve čtyřech kategoriích (Hra, Zázemí + služby, Příroda – estetika, Atmosféra), výsledky by měly být známy do konce roku.