Volvo Golf Champions

13.01.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

European Tour – Volvo Golf Champions, Durban Country Club, Durban, Jižní Afrika
(10. – 13. 1. 2013, časový posun: -1 hodina)

 

Louis Oosthuizen

Neděle – finálové kolo
Ani náskok pěti ran nestačil na Louise Oosthuizena, jenž si na domácí půdě ve velkém stylu došel pro výhru. Po nejlepším výkonu dne 66 ran (-6) stlačil konečné skóre na -16 a o jeden úder porazil Scotta Jamiesona, jemuž se finále nevydařilo. Výkon 72 ran je Skotův nejhorší ze všech čtyř hracích kol. Třetí skončil opět s odstupem jedné rány skončil Thajec Thongchai Jaidee a na samostatné čtvrté místo se posunul Pádraig Harrington z Irska.
Jamieson, před nímž stála šance vyhrát v Jižní Africe druhý turnaj v rozmezí několika týdnů, přišel o svůj náskok ve chvíli, kdy na desáté jamce Oosthuizen zapsal své páté birdie, zatímco lídr po slibném začátku (birdie na trojce a čtyřce) ošklivě pokazil drive na pětce, bylo z toho double bogey a hlavně útlum výkonu. Jamieson pak přidal deset parů za sebou, další bogey na zrádné šestnáctce a birdie na poslední jamce znamenalo už jen to, že se na druhé pozici osamostatnil. Přitom byl blízko šance vynutit si play-off, ale jeho chip do eaglu se zastavil pět centimetrů od praporku. „Louis je vítěz majoru, takže není žádná hanba s ním prohrát,“ hledal pozitiva Jamieson.
Oosthuizen byl lakonický: „Skvělý víkend, stala se spousta příjemných věcí.“ Přece jen dal ještě své postavení k dispozici právě na šestnáctce, která pro něj znamenala jediné bogey dne. Ale v tu chvíli stál úkol dorovnat jeho náskok dvou jamek nejen před Jamiesonem, ale také před Jaideem, jenž se postupně dostal dopředu, ale v náročném závěru hřiště si neodpustil bogey pro změnu na čtrnáctce. Cesta byla volná pro jihoafrický titul a šestý Oosthuizenův, což z něj poprvé v kariéře dělá čtvrtého hráče světového žebříčku.
A z Jamiesona udělala druhá pozice lídra v Race To Dubai. Vítěz si připsal 350 tisíc eur, jeho velký konkurent 226 300. „To mi dělá dobře,“ přitakal Jamieson, jenž už má v této sezoně na kontě první, druhé i třetí místo a nastřádal přes 418 tisíc eur.

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Zhruba uprostřed hřiště se zrodil trhák, díky němuž se Scott Jamieson dostal do vedení v turnaji, a to rovnou o pět ran. Po výkonu 68 (-4) má průběžné skóre -15 a to, že s ním nikdo nedrží krok, jde na vrub potížím jeho nejbližších konkurentů. Přes par zahrál jak Thongchai Jaidee (+1), tak Louis Oosthuizen (+2) a na dělené druhé místo se k nim propracoval ještě Julien Quesne, jenž navzdory divokému závěru (prostřídal čtyři birdie a tři bogey) zapsal výsledek 67 (-5), tedy ještě lepší než lídr.
„Další dobrý den, i když jsem od týčka po green nehrál tak dobře jako v předchozích dvou dnech. Ale skóroval jsem, to bylo důležité,“ řekl Skot Jamieson. On byl po sedmé jamce také v denním plusu, ale na pětiparové osmičce se mu povedl eagle a po dvou parech přišla jeho série tří birdie (11, 12 a 13). V tu chvíli se domácí oblíbenec Oosthuizen pomalu drápal zpátky po prudkém poklesu, zaviněném čtyřmi bogey na první devítce. Šlo mu to ale ztuha, stejně jako Jaideemu, jenž se po birdie na dvojce a trojce zasekl a už přidával jen pary nebo bogey.
Celkem byla tři a dvě z toho zapsal velmi nepříjemně na jamkách 16 a 18. Prvně jmenovaná dělala opět účastníkům velké problémy, jen Darren Clarke tady vystřihl birdie, jinak diváci byli svědky plejády bogey, jednoho tuplovaného a jednoho triplovaného. Horší byla Thajcova ztráta na závěrečném čtyřparu, kde se opět převážně skórovalo.
Oosthuizen zde například napravil chybu ze sedmnáctky a stejný závěr kola jako on, tedy bogey -birdie, předvedl také Jamieson. Ten stojí před šancí vyhrát druhý turnaj v Jižní Africe v krátké době za sebou. Před měsícem se mu to povedlo na Nelson Mandela Championship v místě, ležícím nedaleko od Durbanu, kde se hraje turnaj šampionů evropského okruhu.

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
O jednu ránu se do vedení dostal domácí hráč Louis Oosthuizen. Zahrál 64 ran (-8), stejně jako Scott Jamieson ze Skotska, jenž je průběžně druhý a dělí se o tuto pozici s Thajcem Thongchaiem Jaideem. Lídr má v polovině programu skóre -12, jeho pronásledovatelé jsou o ránu horší, zbytek startovního pole je daleko vzadu. „Jestli bude ještě pár dní pršet, bude to pro mě dobré,“ komentoval Oosthuizen dvouhodinové zpoždění startu kola pro dešťové přeháňky.
Čtvrteční lídr Jaidee nehrál špatně, dokonce na osmé pětiparové jamce předvedl eagle, avšak vzápětí přidal bogey a nechal se dostihnout. „Zasáhl jsem spoustu greenů, ale nějaké putty jsem neproměnil,“ našel příčinu, proč se neudržel ve vedení. První, kdo se dostal na jeho úroveň, byl jeho spoluhráč z finálového flightu Oosthuizen. Oba sotva přešli z první devítky na druhou, když nasadil k ataku Jamieson a třemi birdie za sebou na jamkách 13 až 15 dokonce převzal vedoucí pozici.
Osmnáctá jamka v Durbanu je skórovací, ale před ní se účastníci turnaje musí vypořádat se dvěma nepříjemnými čtyřpary. Pořadatelé sice tentokrát na šestnáctce navrtali přívětivěji, takže až takovým postrachem jako ve čtvrtek nebyla, přesto tady birdie byla výjimkou. Jedno z pouhých čtyř tady zapsal Jaidee a Jamiesona v tu chvíli dorovnal.
Úlohu druhé nejtěžší jamky převzala překvapivě sedmnáctka. Není to ani dogleg, ani kolem ní stromy nerostou tak hustě, přesto tady ve druhém kole zahrálo birdie pouze pět účastníků turnaje loňských vítězů a mezi nimi také Oosthuizen a Jamieson. Jen prvně jmenovaný ale z vedoucího tria skóroval i na jamce závěrečné, což byla rána, která mu vynesla průběžné vedení.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek  – 1. kolo
Až na sedmnácté jamce přišlo sólo bogey, tedy věc, o kterou žádný hráč nestojí. Nestál o něj ani Thongchai Jaidee, ale jelikož pak na závěrečné jamce zahrál zase birdie, dočkal se aspoň takového druhu kompenzace. A jelikož těch birdie je v jeho skórkartě osm, výsledek 65 ran (-7) znamená vedení. Třiačtyřicetiletý drobný Thajec, jenž se loni připomněl vítězstvím na Wales Open, má před domácí dvojicí Louis Oosthuizen, Ernie Els na druhém místě náskok tří úderů.
„Mám rád tohle hřiště, musíte na něm hodně přemýšlet,“ vysvětlil Jaidee, jak uplatnil své zkušenosti, a ještě to podtrhl: „Driver jsem použil jen dvakrát a trojku železo jsem do bagu zařadil až čtvrt hodiny před startem kola.“ Není divu, že se tak rozhodl, protože ostrý vítr nad hřištěm v Durbanu dělal spoustě hráčů velké problémy.
Nikdo z konkurentů nedokázal zahrát tak vyrovnaně jako lídr. V jednu chvíli se k němu na bližší vzdálenost přiblížil Dán Thomas Björn, avšak na druhé devítce zapsal tři bogey včetně jednoho na šestnácté jamce. Ta je zatím pohromou pro plnou polovinu startovního pole. Ta druhá byla ráda, že na tomto čtyřparu aspoň nepřičítala do plusu, birdie zde nezahrál nikdo. Šestnáctka předznamenala špatný závěr i pro Severoira Michaela Hoeye. Po double bogey přidal ještě jedno na osmnáctce a rázem klesl o více než deset příček leaderboardu níž, než kde byl.
Byly případy, že někdo prošel dobře druhou devítku, to platí například o Jamiem Donaldsonovi a Paulu Lawriem, avšak ti jen kompenzovali ztráty, nabrané v první polovině kola. Oba Skoti zapsali shodně double bogey na pětiparové osmičce.

Top 10 prvního kola:

Po dvou turnajích ještě před koncem kalendářního roku pokračuje nová sezona podnikem převážně pro vítěze turnajů z té minulé. Loni se hrálo ve Fancourtu, letos v Durbanu, takže Branden Grace přišel o vysloveně domácí prostředí. Přesto bude hrát ve své vlasti a jeden ze šesti Jihoafričanů ve startovním poli je favoritem. Diváci se mohou těšit na rydercupové reprezentanty Evropy Nicolase Colsaertse, Paula Lawrieho a Franceska Molinariho. Startují i majitelé major titulů Darren Clarke, Pádraig Harrington a Louis Oosthuizen. Pozornost na sebe poutá domácí veličina Ernie Els.

Hraje se na hřišti Durban Country Clubu s parem 72 o délce 6 732 yardů, tj. 6 157 metrů. Dotace je 2 miliony eur, asi 51 milionů českých korun. Vítěz získá 350 tisíc, asi 9 milionů korun.  Obhájit titul se bude snažit objev loňského roku Branden Grace.

Odkazy: … Hřiště Durban CC …  Hřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na Golf.cz

 

.