Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Volby 2009

10.03.2009 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Konference Českého golfové federace se koná za pár dní, v sobotu 14. března.  Je nejvyšší orgánem federace, je výkonným nástrojem rozhodovací pravovomoci  klubů, které federaci tvoří. Zde mohou kluby stanovit  změny a směry činnosti federace na další obodobí. Nejvýznamnějšími body  konference budou zřejmě zhodnocení činnosti za uplynulé období, jednání o rozpočtu,  přijímání nových členů a s napětím očekávaná volba vedení. Končí čtyřleté období starého vedení a zástupci klubů budou opět volit prezidenta, viceprezidenty, členy výborů a komisí. Aktivity lobistů a přátel, kteří by na místě nejvyššího v českém golfu nejraději viděli svého favorita sílí. Probíhají prezidentské kampaně.  Kandidáti na funkci prezidenta jsou zatím pouze dva. Samotná konference však může přivést další. Kandidáta na prezidenta, člena výboru nebo komise mohou  jmenovat delegáti  konference přímo na místě.  Dosavadní prezident, devětapadesátiletý právník Milan Veselý kandiduje do třetího volebního období, jednatřicetiletý manažer Jan Jenčovský kandiduje na funkci prezidenta poprvé.
Volby
Jde už o hodně. Česká golfová obec roste a získává na významu. Je osmým nejpočetnějším svazem v České republice.  Neplacené funkci prezidenta to dává osobně přinejmenším stále narůstající vážnost, společenské postavení  a uznání doma i ve světě. V neposlední řadě dnes také stojí skutečnost, že federace hospodaří s nezanedbatelnými prostředky a její hospodářský potenciál je obrovský.
A tak se objíždí kluby, jedná se s jejich prezidenty, píší se volební vize, prezentují  kandidáti v médiích, lobuje se. Proto, aby v rozhodující chvíli kandidát  získal co největší počet z celkových 406 možných hlasů, od delegátů 134 členů. Noví kandidáti se musí snažit více, nejsou tak známí. Stávající  prezident už má za sebou dvě funkční období a některé  kluby  volají po změně.
Za čtyři roky od poslední volby se počet hlasů zvětšil, především  přílivem nových klubů. Před čtyřmi roky mělo 82 členů k dispozici 247 hlasů, dnes je to 134 členů a 406 hlasy.
Na další čtyři roky se bude volit prezident, dva viceprezidenti, Hospodář, Předseda STK a Člen výboru pro práci s golfovými subjekty. Volí se také tři členové revizní komise.

Kandidáti
Výbor federace předložil svoji  kandidátku, složenou převážně z původních funkcionářů:

Prezident: Milan Veselý
Viceprezidenti: Jiří Kovář,  Jan Herman
Předseda STK Karel Vopička
Hospodář Vojtěch Matějček
Člen výboru Vladimír Junek
Člen výboru Nevolí se. Členem se automaticky stává úřadující prezident české PGA, v současné době Petr Nitra.
Revizní komise: Václav Český, Marie Stilerová, Jaroslav Dusílek

„Noví“ jsou Vojtěch Matějček a Jaroslav Dusílek, kteří ve vedení ČGF doposud nepracovali, ale mají bohaté zkušenosti z vedení golfových klubů a projektů.
Z funkcionářů zvolených na poslední volební konferenci v roce 2005 na další období nekandiduje viceprezident Ivan Boroš. Ve vedení již není hospodář Jaroslav Kunzl, který přešel na funkci ředitele dceřinné Czech Golf Consulting. Jeho nástupce Martin Lukschal,  zvolený v roce 2007,  na další období nekandiduje. Předseda Komise pro média a komunikaci Ivan Paggio odešel z vedení federace před dvěma roky.

 

Z klubů přišly návrhy kandidátů:

 

Prezident: Jan Jenčovský
Viceprezident: Michal Zahradníček
Viceprezident: Ladislav Vostárek
Revizní komise: Vladimír Klepal

 Volí se aklamací neboli veřejně. Tajná volba byla zrušena před čtyřmi roky, kdy byl protikandidátem Milana Veselého prezident Čechie Luděk Vinš. Volební řád však umožňuje delegátům konference rozhodnout o tajném hlasování. Je pravděpodobné, že se o tom bude znovu diskutovat.

Hlasování
Hlasovat mohou zástupci 134 členů, kteří disponují celkem 406 hlasy.
Jeden členský klub může mít maximálně 7 hlasů, podle počtu svých členů. Takových je u nás jenom pět, stejně jako klubů se šesti hlasy. Po pěti hlasech má nejsilnější skupina 27 klubů , po čtyřech hlasech má 14 klubů, po třech hlasech má 23 klubů, po dvou hlasech má 21 klubů a po jednom hlasu má 36 klubů a tři svazy (PGA, senioři a greenkeepeři).

Co klub to samostatný názor na volbu prezidenta daný historií, klubovými zájmy nebo osobními vztahy. Volba je obecně obtížně předvídatelná. A tak se mohou stát jazýčkem na vahách subjekty, které sdružují více klubů, více hlasů. Jsou to majitelé hřišť.
V současné době jsou na české golfové scéně nejvíce vidět dva: společnost CZ Golf a Česká asociace majitelů golfových hřišť (ČAMGH) . Nejsou sice členy federace, ale jimi sdružované subjekty členy federace s volebním hlasem jsou. CZ Golf se svými pěti kluby má k dispozici celkem 19 hlasů (4,7%), Asociace majitelů hřišť se svými sedmi kluby má k dispozici dokonce 25 hlasů (6,2 %).

No a jak to všechno dopadne? To se dozvíme 14. března po konferenci, která proběhne v Hotelu Intercontinental v Praze.
Golf.cz u toho bude.

 
Z archivu Golf.cz – konference ČGF:   …. 2008 ….. 2007 …. 2006 …. volební 2005 …. 2004 …. 2003 …. 2002 …. volební 2001 …. 2000

Ivan Paggio